| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Reforma oświaty > Stosowanie nowych przepisów oświatowych przed dniem 1 września 2017 r.

Stosowanie nowych przepisów oświatowych przed dniem 1 września 2017 r.

Czy dyrektorzy szkół oraz jednostki samorządu terytorialnego mogą stosować nowe przepisy oświatowe przed dniem 1 września 2017 r.? Na to pytanie odpowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że obowiązujące przepisy przejściowe umożliwiają podjęcie jeszcze w bieżącym roku szkolnym działań dotyczących roku szkolnego 2017/2018 i następnych lat szkolnych w oparciu o nowe przepisy oświatowe.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi możliwości stosowania przed dniem 1 września 2017 r. nowych przepisów oświatowych, które wchodzą w życie z dniem 1 września 2017 r., Ministerstwo Edukacji Narodowej objaśnia:

Art. 307 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) stanowi, że „Czynności podejmowane na rok szkolny 2017/2018 i następne lata szkolne dotyczące organizowania i prowadzenia kształcenia, wychowania i opieki w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty, oraz realizowania zadań oświatowych w tych latach szkolnych, są podejmowane zgodnie z przepisami ustawy – Prawo oświatowe oraz ustaw zmienianych w art. 4 i 15, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, a także zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie tych ustaw, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.”

Przepis ten wszedł w życie z dniem 26 stycznia 2017 r. (art. 369 pkt 2 ww. ustawy).

Przyjęte rozwiązanie oznacza, że czynności dotyczące jednostek systemu oświaty podejmowane m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorów szkół, inne podmioty w trwającym już obecnie roku szkolnym 2016/2017, a dotyczące przygotowania i organizacji przyszłego roku szkolnego 2017/2018 (lub następnych lat szkolnych), są podejmowane na podstawie cyt. art. 307 ust. 2 już w oparciu o nowe przepisy oświatowe: ustawę – Prawo oświatowe, zmienioną ustawę o systemie oświaty i zmienioną ustawę – Karta Nauczyciela, oraz w oparciu o przepisy wykonawcze wydane na podstawie tych ustaw (chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej).

Przepis cyt. art. 307 ust. 2 umożliwia więc podjęcie jeszcze w bieżącym roku szkolnym działań dotyczących roku szkolnego 2017/2018 i następnych lat szkolnych w oparciu o nowe przepisy oświatowe.

Takie rozwiązanie jest zamierzone i prawidłowe, a ewentualne wątpliwości co do możliwości stosowania nowych przepisów oświatowych przed dniem 1 września 2017 r. są nieuzasadnione.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Zdjęcia

Stosowanie nowych przepisów oświatowych przed dniem 1 września 2017 r./ fot. Fotolia
Stosowanie nowych przepisów oświatowych przed dniem 1 września 2017 r./ fot. Fotolia

KPA. Komentarz do zmian90.30 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK