REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja gimnazjum spowoduje konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy

Likwidacja gimnazjum spowoduje konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy./ fot. Fotolia
Likwidacja gimnazjum spowoduje konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reforma oświaty nadal budzi liczne obawy, w tym także dotyczące ewentualnej konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy, pozyskanych dotąd przez samorządy na wyposażenie czy inwestycje w tego typu placówki, w szczególności w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Problematyczna może się bowiem okazać tzw. zasada trwałości projektów UE, zgodnie z którą gimnazjum, na którego wyposażenie, budowę czy rozbudowę pozyskano środki  powinno funkcjonować i realizować swoje zadania przez kolejnych pięć lat od zakończenia i rozliczenia projektu sfinansowanego ze środków unijnych. Realne zagrożenie w postaci konieczności zwrotu środków UE powstaje zwłaszcza w sytuacji, gdy dana placówka zostałaby zlikwidowana przed zakończeniem okresu trwałości projektu, a np. powstały czy zmodernizowany z udziałem funduszy UE budynek dotychczasowego gimnazjum przestałby w jakikolwiek sposób być użytkowany na cele związane z publicznym systemem edukacji. Co ważne, wymóg zapewnienia trwałości rezultatu projektu dotyczy zarówno przedsięwzięć sfinansowanych w latach ubiegłych w ramach perspektywy 2007-2013 (art. 57 rozporządzenia ogólnego 1083/2006), jak i przedsięwzięć objętych dotacją przyznaną w ramach obecnej perspektywy finansowej 2014-2020 (art. 71 rozporządzenia ogólnego nr 1303/2013).

REKLAMA

Zobacz: Oświata

Obaw samorządowców związanych z likwidacją gimnazjów nie rozwiewa do końca komunikat w tej sprawie, wydany przez Ministra Rozwoju. Co prawda wskazano, że zobowiązania wynikające z konieczności zachowania trwałości projektów, wynikające z dotychczas zawartych umów o dofinansowanie, będą mogły być przenoszone na inne podmioty np. na inne szkoły czy organy prowadzące - warunkiem jest jednak zagwarantowanie przez nie dalszej realizacji celów projektów sfinansowanych ze środków UE. Podkreślono też, że zobowiązania podjęte przez beneficjentów w zakresie zachowania trwałości rezultatów przedsięwzięć sfinansowanych z funduszy UE w sytuacji zmiany struktury szkół, w tym stopniowego wygaszania gimnazjów – będą każdorazowo wymagały szczegółowej analizy pod kątem możliwości dalszego wykorzystywania tychże rezultatów do osiągania celów edukacyjnych i zachowania ich funkcji oświatowych.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Jakkolwiek zatem likwidacja gimnazjów nie oznacza automatycznej utraty dofinansowania ze środków unijnych, tak dopuszczalność ewentualnego przeniesienia zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie na inny podmiot (szkołę, placówkę oświatową, organ prowadzący) będzie wymagała każdorazowo indywidualnej oceny w ramach danego projektu, w tym pod kątem zachowania rezultatów projektu, analizy i oceny dopuszczalności ewentualnych zmian w funkcjonowaniu i wykorzystywaniu obiektu wybudowanego w ramach projektu oraz zachowania funkcji oświatowych. Warto też pamiętać, że większość umów o dofinansowanie przewiduje  zobowiązanie beneficjenta, aby o wszelkich planowanych zmianach projektu mogących mieć wpływ na zachowanie trwałości projektu informować z wyprzedzeniem instytucję zarządzającą, a niektóre z tych zmian mogą również wymagać uzyskania uprzedniej pisemnej zgody instytucji zarządzającej, z którą samorząd zawierał umowę o dofinansowanie projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katarzyna Dudziak

radca prawny, specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców, szczególnie w zakresie procesów inwestycyjnych, doradca z zakresu projektów finansowanych z dotacji UE i pomocy publicznej

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA