REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?

Olga Zych
Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?/ fot. Fotolia
Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reforma oświaty, która wejdzie w życie 1 września 2017 roku radykalnie zmieni sposób funkcjonowania polskich szkół. Zmiany obejmą również niebędących nauczycielami pracowników systemu oświaty. Jakie zmiany dotyczące niebędących nauczycielami pracowników szkół wprowadza nowa ustawa? Czy Prawo oświatowe radykalnie zmieni ich sytuację?

Szeroko dyskutowana i budząca wiele kontrowersji ustawa Prawo oświatowe reguluje w artykułach 7. i 15. sytuację pracowników szkół niebędących nauczycielami.

REKLAMA

Kogo obejmą zmiany? 

Ustawa wprowadza trzy grupy pracowników niebędących nauczycielami, a więc takich, którzy nie wykonują zawodu na zasadach regulowanych przez Kartę Nauczyciela.

Pierwsza i druga grupa pracowników niebędących nauczycielami to osoby pracujące z dziećmi: będą one samodzielnie prowadziły zajęcia opiekuńcze, dydaktyczne i wychowawcze bądź wspierały w prowadzeniu takich zajęć. 

Ustawa wyróżnia osoby niebędące nauczycielami zatrudnione w szkole publicznej, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (art. 15 ust. 6).

Ten sam artykuł 15 mówi o asystentach nauczycieli, pracowników niebędących nauczycielami i asystentach wychowawcy świetlicy. Tacy pracownicy niebędący nauczycielami mogą być zatrudniani w szkołach podstawowych tylko w klasach I – III. Jedynym zadaniem asystenta jest udzielanie wsparcia nauczycielowi, pracownikowi niebędącemu nauczycielem lub wychowawcy świetlicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecią grupą zaliczaną do pracowników szkół niebędących nauczycielami są osoby zatrudnione w szkołach w charakterze pracowników administracyjnych.

Zobacz: Oświata

Nowe podstawy zatrudnienia – Kodeks pracy i ustawa o pracownikach samorządowych

REKLAMA

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ustawa Prawo oświatowe względem opisywanych grup pracowników jest usystematyzowanie podstaw prawnych ich zatrudnienia. W nowym stanie prawnym pracownicy niebędący nauczycielami, których zadaniem będzie prowadzenie zajęć z uczniami lub wspieranie innych osób w prowadzeniu takich zajęć zatrudnieni będą na podstawie Kodeksu pracy. Do pracowników administracyjnych stosowane będą przepisy dotyczące pracowników samorządowych.

Jasne określenie tych zasad zdaje się szczególnie istotne w związku ze zmianą systemu oświaty, a więc likwidacją gimnazjów przy jednoczesnym wydłużeniu nauki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Zobacz: Pracownicy

Pracownicy niebędący nauczycielami – zasady przeniesienia do innych szkół

REKLAMA

Pracujący z dziećmi pracownicy szkół podstawowych niebędący nauczycielami zatrudnieni w sześcioletnich szkołach podstawowych z dniem 1 września 2017 roku staną się pracownikami zatrudnionymi w szkołach ośmioletnich. W nich również znajdą pracę pracownicy niebędący nauczycielami zatrudnieni w szkołach gimnazjalnych oraz w zespołach szkół. Jeżeli ich zatrudnienie nie będzie możliwe wyłącznie z powodu zmian organizacyjnych zachodzących w systemie oświaty stosunek pracy zostanie rozwiązany na zasadach określonych w Kodeksie pracy w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących (art. 36¹ Kodeksu pracy).

Z kolei pracownicy administracyjni zostaną przeniesieni do pracy w innych szkołach na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych. Wśród licznych uprawnień wymienianych w artykułach 22. i 23. tego aktu najważniejsze zdaje się zapewnienie pracownikom administracyjnym możliwości przeniesienia do innej szkoły w obrębie tej samej jednostki samorządu terytorialnego bez konieczności rozwiązywania i ponownego nawiązywania stosunku pracy.

1 września 2017 roku z pewnością będzie ważną datą dla wszystkich zatrudnionych w szkołach, niezależnie od tego, jakie były ich dotychczasowe obowiązki i sposób zatrudnienia. Dla mniej eksponowanych pracowników szkół niebędących nauczycielami będzie to również czas istotnych zmian. Jak sprawdzą się nowe rozwiązania w organizacji oświaty w praktyce związani z systemem edukacji dowiedzą się już niebawem.   

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949),

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141),

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. 2008  Nr 223 poz. 1458)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA