REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Komitet Olimpijski promuje i koordynuje

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Działalność Polskiego Komitetu Olimpijskiego to nie tylko organizacja wyjazdu polskich sportowców na igrzyska. Między igrzyskami zajmuje się m.in. działalnością promocyjną oraz koordynacją klubów olimpijczyka.

Przed każdymi igrzyskami Polski Komitet Olimpijski (PKOl) wspólnie z rządem realizuje zadania związane z przygotowaniami do igrzysk. Sztab Przygotowań Olimpijskich, utworzony przez Ministerstwo Sportu i PKOl, monitoruje kwestie związane ze zdobywaniem przez zawodników kwalifikacji na igrzyska. Jednak w gestii ministerstwa pozostaje zapewnienie środków budżetowych na realizację zadań przez polskie związki sportowe i rozliczanie ich z wykonania takich zadań, jak szkolenie sportowe.

REKLAMA

REKLAMA

PKOl jest odpowiedzialny za zgłoszenie polskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie. W tym celu musi m.in. zgłosić odpowiednią dokumentację dotyczącą trenerów i zawodników. Na miejscu zapewnia im odpowiednie warunki pobytu i nagrody dla najlepszych. Po igrzyskach PKOl nie zawiesza działalności.

- Polski Komitet Olimpijski odpowiada za zorganizowanie gali olimpijskiej po igrzyskach, wydanie albumu dokumentującego udział reprezentacji Polski w igrzyskach - mówi Henryk Urbaś, rzecznik prasowy PKOl.

Opinie i konkursy

Między igrzyskami PKOl m.in. prezentuje przed rządem i parlamentem, w imieniu polskich związków sportowych, stanowiska środowiska sportowego w sprawie projektów ustaw i innych aktów prawnych, które dotyczą kwestii związanych ze sportem.

Henryk Urbaś zaznacza, że PKOl zajmuje się także wszechstronną promocją wiedzy na temat sportu oraz igrzysk olimpijskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W tym celu organizowane są liczne konkursy, wystawy artystyczne, które mają podkreślić związek sportu z kulturą - mówi Henryk Urbaś.

Wśród działań promocyjnych Henryk Urbaś wymienia m.in doroczny wybór trenerki roku oraz najlepszego trenera pracującego z kobietami. Ponadto pewne działania są skierowane także w stronę dziennikarzy.

- Promujemy publikacje dziennikarskie o tematyce olimpijskiej. Co dwa lata organizujemy wspólnie z Klubem Dziennikarzy Sportowych konkurs dziennikarski złotego pióra - mówi Henryk Urbaś.

Zapomogi dla zawodników

Polski Komitet Olimpijski zajmuje się także koordynacją szkolnych i środowiskowych klubów olimpijczyka, regionalnych rad olimpijskich PKOl. Stale opiekuje się olimpijczykami szczególnie tymi, którzy startowali wiele lat temu, a obecnie są w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej.

- PKOl przyznaje takim osobom okresowe bezzwrotne zapomogi. W niektórych przypadkach zapewnia specjalistyczne konsultacje medyczne - mówi Henryk Urbaś.

PKOl zapewnia także opiekę medyczną, fizjoterapeutyczną i psychologiczną polskim sportowcom. Działa także na rzecz zwalczania dopingu w sporcie.

PKOl może także dyscyplinować sportowców. W sytuacjach nagannego zachowania można zawodnika odwołać z igrzysk.

Sankcje międzynarodowe

Z kolei MKOl czuwa nad przestrzeganiem zapisów Karty Olimpijskiej i w razie ich naruszenia to właśnie on może zastosować przewidziane w tym dokumencie sankcje, do kary usunięcia z igrzysk włącznie. Dotyczy to nie tylko zawodników, ale wszystkich osób na igrzyskach akredytowanych, w tym na przykład dziennikarzy.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA