| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Sport i turystyka > Zezwolenie na ogródek piwny

Zezwolenie na ogródek piwny

Zezwolenie na ogródek piwny nie jest wyodrębnioną instytucją. Aby jednak prowadzić sezonowa sprzedaż piwa w tzw. ogródkach piwnych potrzebne jest uzyskanie zezwolenia na sprzedaż piwa oraz założenie działalności gospodarczej.

Ogródek piwny to potoczna nazwa dla miejsc spożywania między innymi napojów alkoholowych na zewnątrz punktów sprzedaży gastronomicznej. Prowadzenie ogródka przyległego do miejsca punktu sprzedaży gastronomicznej, odbywa się na podstawie zezwolenia udzielonego przedsiębiorcy na prowadzenie punktu sprzedaży. Istnieją również ogródki piwne działające samodzielnie lub w oddaleniu od punktu sprzedaży gastronomicznej. Takie ogródki działają na podstawie odrębnych zezwoleń.

Pomimo, iż ogródki piwne działają najczęściej sezonowo, konieczne jest założenie działalności gospodarczej, w celu ich prowadzenia. Właściciel ogródka piwnego, może rozpocząć działalność gospodarcza już w chwili złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Może on również złożyć wniosek z wyprzedzeniem, wskazując w nim termin rozpoczęcia działalności.

Zapytaj na: Forum

Podstawowym przedmiotem działalności przedsiębiorcy zakładającego ogródek piwny jest sprzedaż piwa, zaś ta jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu właściwego zezwolenia - tak zwanej koncesji. Koncesja na detaliczną sprzedaż piwa udzielana jest przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, na pisemny wniosek zainteresowanego. Koszt uzyskania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych, zawierających do 4,5% alkoholi i piwa, wynosi 525 złotych. W przypadku, w którym ogródek piwny będzie funkcjonował przylegle do istniejącego już lokalu gastronomicznego, możliwe jest korzystanie z posiadanej już koncesji.

Dużym ułatwieniem w prowadzeniu sezonowych ogródków letnich, jest instytucja zawieszenia działalności gospodarczej, ustanowiona ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Zawieszenia można bowiem dokonać na okres, w którym działalność gospodarcza, ze względu na jej charakter, nie przynosi dochodów. Aby zawieszenie było możliwe, przedsiębiorca nie może jednak zatrudniać pracowników. Dzięki zawieszeniu działalności ogródka piwnego, przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku opłacania zaliczki na poczet podatku dochodowego.

Polecamy również: Koncesja na alkohol

Istnieje możliwość wydzierżawienia od dystrybutorów piwa osprzętu do podawania piwa oraz wyposażenia ogródka, takiego jak stoły czy krzesła. Pamiętać należy jednak o tym, iż producenci piwa, w trosce o swój dochód, mogą narzucić przedsiębiorcom wyłączność sprzedaży ich produktów, w zamian za wyposażenie. Może to przynieść efekt niekorzystny dla przedsiębiorcy, gdyż zmniejsza atrakcyjność i konkurencyjność jego oferty.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK