REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na ogródek piwny

Agnieszka Fryc
Ogródek piwny
Ogródek piwny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zezwolenie na ogródek piwny nie jest wyodrębnioną instytucją. Aby jednak prowadzić sezonowa sprzedaż piwa w tzw. ogródkach piwnych potrzebne jest uzyskanie zezwolenia na sprzedaż piwa oraz założenie działalności gospodarczej.

Ogródek piwny to potoczna nazwa dla miejsc spożywania między innymi napojów alkoholowych na zewnątrz punktów sprzedaży gastronomicznej. Prowadzenie ogródka przyległego do miejsca punktu sprzedaży gastronomicznej, odbywa się na podstawie zezwolenia udzielonego przedsiębiorcy na prowadzenie punktu sprzedaży. Istnieją również ogródki piwne działające samodzielnie lub w oddaleniu od punktu sprzedaży gastronomicznej. Takie ogródki działają na podstawie odrębnych zezwoleń.

REKLAMA

Pomimo, iż ogródki piwne działają najczęściej sezonowo, konieczne jest założenie działalności gospodarczej, w celu ich prowadzenia. Właściciel ogródka piwnego, może rozpocząć działalność gospodarcza już w chwili złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Może on również złożyć wniosek z wyprzedzeniem, wskazując w nim termin rozpoczęcia działalności.

Zapytaj na: Forum

REKLAMA

Podstawowym przedmiotem działalności przedsiębiorcy zakładającego ogródek piwny jest sprzedaż piwa, zaś ta jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu właściwego zezwolenia - tak zwanej koncesji. Koncesja na detaliczną sprzedaż piwa udzielana jest przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, na pisemny wniosek zainteresowanego. Koszt uzyskania koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych, zawierających do 4,5% alkoholi i piwa, wynosi 525 złotych. W przypadku, w którym ogródek piwny będzie funkcjonował przylegle do istniejącego już lokalu gastronomicznego, możliwe jest korzystanie z posiadanej już koncesji.

Dużym ułatwieniem w prowadzeniu sezonowych ogródków letnich, jest instytucja zawieszenia działalności gospodarczej, ustanowiona ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Zawieszenia można bowiem dokonać na okres, w którym działalność gospodarcza, ze względu na jej charakter, nie przynosi dochodów. Aby zawieszenie było możliwe, przedsiębiorca nie może jednak zatrudniać pracowników. Dzięki zawieszeniu działalności ogródka piwnego, przedsiębiorca będzie zwolniony z obowiązku opłacania zaliczki na poczet podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Koncesja na alkohol

Istnieje możliwość wydzierżawienia od dystrybutorów piwa osprzętu do podawania piwa oraz wyposażenia ogródka, takiego jak stoły czy krzesła. Pamiętać należy jednak o tym, iż producenci piwa, w trosce o swój dochód, mogą narzucić przedsiębiorcom wyłączność sprzedaży ich produktów, w zamian za wyposażenie. Może to przynieść efekt niekorzystny dla przedsiębiorcy, gdyż zmniejsza atrakcyjność i konkurencyjność jego oferty.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA