REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy

Monika Pązik
Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy. / fot. ShutterStock
Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 lipca 2013 r. weszła w życie nowa „ustawa śmieciowa” dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. W przypadku przedsiębiorców regulacja ustawy jest mniej korzystna niż w stosunku do osób prywatnych. Czy oznacza to, że przedsiębiorcy zapłacą więcej za wywóz odpadów?

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2012.391 j.t.) potocznie zwana ustawą śmieciową wzbudziła wiele wątpliwości wśród osób zamieszkujących i prowadzących firmy w jednym miejscu. Od 1 lipca 2013 r. samorządy gminne przejęły obowiązki związane z odbiorem, transportem i wywozem odpadów komunalnych. Według nowelizacji to gminy decydują o odbiorze śmieci od przedsiębiorców. Jednakże gminy, które nie zdecydowały się na podjęcie takich działań stwarzają korzystniejsze warunki dla firm, bowiem w dalszym ciągu to przedsiębiorstwa mogą zawierać umowy o wywóz nieczystości według obowiązujących cen. Jeżeli natomiast gminy podjęły się tego zadania, mogły ustalić wyższe ceny za wywóz śmieci.

REKLAMA

Wywóz śmieci uzależniony od rodzaju prowadzonej działalności

REKLAMA

Według ustawowych regulacji decyzja gminy o odbiorze śmieci od przedsiębiorców jest fakultatywna. Istotne jest, że gmina uzależnia wysokość opłat za wywóz odpadów od rodzaju prowadzonej działalności. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby prowadzące firmę w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że ciąży na nich obowiązek uiszczania opłat mieszanych za wywóz śmieci – za prywatną i firmową część mieszkania. Oznacza to, że taki przedsiębiorca będzie musiał posiadać dwa kubły – jeden na odpady mieszkalne, a drugi na odpady firmowe. Takie rozwiązanie budzi wiele kontrowersji, bowiem przedsiębiorcy, których gminy podjęły decyzję o odbiorze odpadów od firm będą zobowiązani podpisywać dwie umowy na wywóz odpadów co wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy śmieciowej właściciele nieruchomości zobowiązani są do wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy obowiązki te przejmie gmina jako część usługi, w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że gmina odpowiedzialna jest za wywóz odpadów komunalnych, natomiast właściciele nieruchomości oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązani są do zapewnienia odpowiednich pojemników.

Inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do firm, które nie generują odpadów. Wówczas tacy przedsiębiorcy zobowiązani są do uiszczania opłat za wywóz odpadów w wysokości przyznanej osobom prywatnym. Przykładem takiego rodzaju działalności jest psycholog czy informatyk. 

Zobacz również: Ustawa śmieciowa - podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania

Wywóz odpadów kosztem firmowym

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas otrzymywali faktury za usługi, mogli ujmować wywóz odpadów w kosztach firmowych. Po nowelizacji kwestia ta nie uległa znacznie zmianie, jednakże ustawodawca zobowiązał przedsiębiorców do złożenia stosownej deklaracji śmieciowej, w której zostanie wskazana wysokość opłaty. Taka deklaracja wraz z dowodem opłaty za wywóz będzie stanowiła dowód poniesienia wydatków i będzie mogła zostać ujęta w kosztach. W myśl nowelizacji możliwe jest składanie deklaracji w formie elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z tym, gminy będą zobowiązane do określenia wzoru deklaracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Samorząd - Środowisko

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na
www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA