REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za wypadki na nieodśnieżonych nieruchomościach

Emilia Amielanczyk

REKLAMA

REKLAMA

W pierwszej kolejności należy ustalić, kto był odpowiedzialny za odśnieżanie miejsca, w którym poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, np. złamania kończyny.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach utrzymanie czystości i porządku należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Przepisy ustawy o samorządzie terytorialnym nakładają na gminę bezwzględny obowiązek realizacji zadań własnych dotyczących dbałości o ulice, mosty lub place. Warto podkreślić, że gmina nie może uchylić się od wykonania zadania własnego.

REKLAMA

Działania gminy i właścicieli nieruchomości

Gmina jest zobowiązana zapobiegać zanieczyszczaniu nie tylko ulic, ale i również placów oraz terenów otwartych poprzez zbieranie i pozbywanie się błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości. Jeżeli więc poszkodowany upadkiem doznał szkody na skutek zaniedbań właściciela nieruchomości lub gminy, to może pozwać solidarnie wskazanych sprawców o odszkodowanie (np. kwota wydana na leczenie i rehabilitację) i o zadośćuczynienie za krzywdę (kwota za tzw. straty moralne: ból, cierpienie, unieruchomienie w domu). Niepodjęcie działań porządkowych przez właścicieli nieruchomości, jak również przez samą gminę stanowi czyn niedozwolony w rozumieniu prawa cywilnego.

Większe opady śniegu – większe wymogi stawiane gminom

REKLAMA

Istnienie zagrożenia upadkiem w sytuacji dużych opadów śnieżnych, a następnie znacznych roztopów wiąże się z obowiązkiem gminy w postaci dołożenia należytej staranności w wyeliminowaniu sytuacji niebezpiecznych poprzez usunięcie śniegu bądź posypanie piaskiem oblodzonego traktu komunikacyjnego. Gmina nie może tłumaczyć się, że np. w chwili upadku poszkodowanego akurat spadł śnieg, a gminne służby nie zdążyły go usunąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie znajduje uzasadnienia również i to, że skończyły się pieniądze gminy na odśnieżanie. Jak już wskazano na wstępie, odśnieżanie należy do zadań własnych gminy, które gmina winna wypełnić.

Sankcja dla prywatnego właściciela

Jeżeli służby gminne nie mogły zebrać i pozbyć się błota, śniegu, lodu lub innych zanieczyszczeń z tego względu, że prywatny właściciel nie uprzątnął ich z chodnika położonego wzdłuż jego nieruchomości, to poszkodowany może domagać się naprawienia szkody tylko od opieszałego właściciela. Niestety, z punktu widzenia poszkodowanego lepiej jest dochodzić zapłaty od gminy, która jest po pierwsze wypłacalna, a po drugie ubezpieczona od odpowiedzialności za szkody spowodowane brakiem czystości i porządku na terenie gminy. Niezależnie od roszczeń cywilnych każdy prywatny właściciel nieruchomości, który ma obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie swej nieruchomości, a nie wykonuje tych obowiązków, winien liczyć się z grzywną do 1.500 złotych za wykroczenie.

Przedawnienie

REKLAMA

Roszczenia majątkowe poszkodowanego upadkiem, skierowane przeciwko gminie lub przeciwko prywatnemu właścicielowi przedawniają się z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Termin przedawnienia zacznie więc biec dopiero wtedy, gdy poszkodowany ustali, na czyjej nieruchomości (gminnej czy prywatnej) doszło do upadku wskutek zaniedbań w odśnieżaniu.

Warto podkreślić, że w razie wyrządzenia szkody na osobie (a taką jest uszczerbek na zdrowiu – np. złamanie nogi, zwichnięcie nadgarstka), przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem wskazanych trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Warto więc po wyleczeniu doznanego uszczerbku ustalić, kto dopuścił się zaniechania w zakresie odśnieżania lub posypania oblodzonych powierzchni piaskiem lub solą, tak aby w ciągu trzech lat móc skutecznie wystąpić do sądu z pozwem o naprawienie szkody i zadośćuczynienie.

W procesie przed sądem należy udowodnić fakt nieodśnieżenia, np. dowodem z zeznań naocznych świadków upadku lub fotografią zrobioną telefonem komórkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA