REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega spółdzielcze uwłaszczenie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Na czym polega spółdzielcze uwłaszczenie?
Na czym polega spółdzielcze uwłaszczenie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Część spółdzielni skorzystała na ustawowym przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów pod blokami we własność. Wyjaśniamy, czy taka procedura oznacza korzyści dla spółdzielców.

Pandemia koronawirusa spowolniła procedury związane z masowym przekształceniem użytkowania wieczystego gruntów pod blokami w prawo własności. Nie zmienia to jednak faktu, że duża część takich ustawowych przekształceń została już sfinalizowana. Artykuły na temat masowego uwłaszczenia gruntów pod blokami, niestety często pomijają fakt, że ta operacja dotyczy również wielu spółdzielni mieszkaniowych. Dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, jak wspomniane przekształcenie wygląda ze spółdzielczej perspektywy. Chodzi nie tylko o punkt widzenia samych spółdzielni, ale również o ewentualne korzyści, które mogą osiągnąć posiadacze spółdzielczych lokatorskich i spółdzielczych własnościowych praw do lokali.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Spółdzielnia załatwia wszystkie procedury w imieniu lokatorów

Status spółdzielni jako podmiotu objętego przekształceniem użytkowania wieczystego gruntu pod blokami został uregulowany przez ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. 2018 poz. 1716). Wspomniany akt prawny wskazuje między innymi, że spółdzielnie nie poniosą opłaty przekształceniowej jeśli:

  • wniosły jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego
  • uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. poz. 279 oraz z 1985 r. poz. 99)
  • uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie innych tytułów prawnych przed dniem 5 grudnia 1990 r. (w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa)

Warto również podkreślić, że przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. nie traktują posiadaczy spółdzielczych lokatorskich i spółdzielczych własnościowych praw do lokali jako interesantów w sprawie przekształcenia. Wszystkie formalności związane z tą urzędową czynnością powinna załatwiać spółdzielnia. Władze krajowych spółdzielni już wielokrotnie informowały niecierpliwych lokatorów, że muszą oni czekać na odpowiednią informację dotyczącą między innymi bonifikaty.

Bonifikata powinna skutkować finansową ulgą dla lokatorów …

W kontekście bonifikaty dotyczącej opłaty przekształceniowej, warto także wspomnieć, że spółdzielnie mieszkaniowe mają do niej takie samo prawo, jak inni byli użytkownicy wieczyści gruntów pod budynkami mieszkalnymi. Różnica polega na tym, że spółdzielnia musi uwzględnić bonifikatę w rozliczeniach ze swoimi członkami posiadającymi spółdzielcze własnościowe i spółdzielcze lokatorskie prawa do mieszkań. Chodzi o to, że tacy spółdzielcy dzięki przekształceniu oraz bonifikacie nie będą już musieli ponosić kosztów związanych z opłatą roczną za użytkowanie wieczyste i opłatą przekształceniową. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w wysokości opłaty eksploatacyjnej, która jest naliczana co miesiąc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie każda spółdzielnia może skorzystać na nowych przepisach

REKLAMA

Praktyka niestety pokazała, że nie wszystkie regulacje dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego pod spółdzielczymi blokami są dopracowane. Władzom wielu spółdzielni nie podoba się konieczność obniżenia opłat eksploatacyjnych, ponieważ przyznanie bonifikaty oznaczało wcześniej konieczność wygospodarowania sporych środków na jednorazowe wniesienie opłaty przekształceniowej. Te środki czasem pochodzą z kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię.

Jeszcze ważniejszym problemem jest fakt, że wiele spółdzielczych gruntów, na których stoją bloki, niestety nie może zostać objętych ustawowym uwłaszczeniem. Przyczynę stanowi nieuregulowany stan prawny części działek, które spółdzielnie zabudowywały w latach 60., 70. i 80. Ten problem jest znany od lat. Przy okazji masowego uwłaszczenia jeszcze raz mogliśmy się przekonać o jego skali oraz znaczeniu. Ostrożne szacunki wskazują, że z powodu prawnego bałaganu, masowe przekształcenie nie objęło działek, na których znajduje się około 80 000 - 100 000 mieszkań spółdzielczych.

Trzeba także pamiętać, że ustawowe przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie dotyczy wielu spółdzielczych działek zajętych przez chodniki, place zabaw, tereny zielone, boiska, parkingi oraz budynki gospodarcze. Przedstawiciele krajowych spółdzielni interweniowali w tej sprawie, ale na razie bezskutecznie.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA