REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czeka nas spółdzielcza rewolucja?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Czeka nas spółdzielcza rewolucja?/ fot. Fotolia
Czeka nas spółdzielcza rewolucja?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z roku na rok, maleje liczba Polaków mieszkających w spółdzielczych blokach. Tym niemniej, spółdzielnie pozostają ważnym graczem na polskim rynku mieszkaniowym. Wspomniane podmioty wciąż posiadają ponad dwa miliony lokali. Zatem trudno się dziwić, że doniesienia o zmianach przepisów regulujących działanie spółdzielni, wzbudziły spore zainteresowanie mediów oraz samych spółdzielców. Warto przeanalizować te zmiany prawne dotyczące spółdzielni, gdyż będą one miały znaczenie dla setek tysięcy Polaków.

Członkowie oczekujący już nie przesądzą o wynikach głosowań

REKLAMA

Krajowe media w ostatnim czasie dość często informują o zmianach przepisów regulujących działalność spółdzielni mieszkaniowych. Szczególnym zainteresowaniem dziennikarzy cieszą się regulacje uzależniające członkostwo w spółdzielni od posiadania spółdzielczego lub własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Jak dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, nowe przepisy przewidują również status spółdzielcy dla osób posiadających roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu albo ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje też, że roszczenie o przyjęcie do spółdzielni będzie posiadał nabywca wyodrębnionego mieszkania, które znajduje się w spółdzielczym bloku. Co ważne, nowe regulacje wprowadzone ustawą z 20 lipca 2017 roku, znoszą instytucję tzw. członków oczekujących.

REKLAMA

Likwidacja instytucji członków oczekujących jest odpowiedzią rządu na doniesienia mediów o możliwości nieuczciwego wykorzystywania takich osób podczas głosowań. Zdarzały się już przypadki celowego przyjmowania do spółdzielni oczekujących członków (np. krewnych lub znajomych prezesa), którzy głosowali zgodnie z wytycznymi zarządu. Warto wspomnieć, że likwidacja instytucji członka oczekującego, nie jest tylko odpowiedzią na niewłaściwe praktyki władz niektórych spółdzielni. Jak tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl niedawna zmiana zasad członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej, uwzględnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt K 60/13). We wspomnianym wyroku TK wskazał na niekonstytucyjność przepisów dopuszczających członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej osób, którym nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa odrębnej własności lokalu.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Nowe przepisy będą korzystne np. dla zadłużonych lokatorów …

Oprócz najbardziej medialnej zmiany dotyczącej zasad członkostwa i członków oczekujących, ustawa z 20 lipca 2017 roku wprowadza również inne, nie mniej ważne modyfikacje zasad działania spółdzielni mieszkaniowych. Do tej kategorii, można zaliczyć następujące regulacje:

  • pozbawienie spółdzielni mieszkaniowej możliwości podejmowania uchwały dotyczącej wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu ze względu na zaległości czynszowe, łamanie zasad porządku domowego albo niewłaściwe zachowanie lokatora (o wygaśnięciu prawa o lokalu w takich sytuacjach będzie decydował sąd)
  • wprowadzenie możliwości odzyskania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu przez osobę, która utraciła je na wskutek zaległości czynszowych i następnie spłaciła długi wobec spółdzielni razem z odsetkami (taki zwrot będzie możliwy, gdy danego mieszkania nie zasiedlił jeszcze inny lokator)
  • wyłączenie spod egzekucji komorniczej opłat za media wnoszonych przez osoby zamieszkujące w spółdzielczych blokach (brak wyłączenia tych kwot z egzekucji, skutkował powstaniem zaległości np. wobec firm dostarczających prąd lub wodę)
  • uniemożliwienie przeprowadzania okresowej kontroli (tzw. lustracji) przez osoby pełniące ważne funkcje w jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej
  • wprowadzenie możliwości uczestniczenia w walnym zebraniu członków spółdzielni poprzez pełnomocnika (jeden pełnomocnik może reprezentować tylko jedną osobę)
  • ustanowienie zasad rozliczenia funduszu remontowego z mieszkańcami bloku, w którym powstała wspólnota mieszkaniowa (były członek spółdzielni lub właściciel mieszkania niebędący członkiem spółdzielni stanie się współwłaścicielem środków zgromadzonych na funduszu remontowym proporcjonalnie do udziału w nieruchomości wspólnej)

REKLAMA

Ostatnia zmiana (dotycząca funduszu remontowego spółdzielni), również jest następstwem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt K 60/13). Jak tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl, we wspomnianym wyroku TK uznał, że przepisy nie przewidujące prawa byłego członka spółdzielni mieszkaniowej do odpowiedniej części funduszu remontowego, były niezgodne z Konstytucją RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach podsumowania warto dodać, że na dzień 22 sierpień 2017 roku ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo spółdzielcze, nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Wspomniana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia. 

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

www.rynekpierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA