REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia 2018 r. więcej zapłacimy za grunty i mieszkania

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Od stycznia 2018 r. więcej zapłacimy za grunty i mieszkania./ fot. Fotolia
Od stycznia 2018 r. więcej zapłacimy za grunty i mieszkania./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec roku zawsze powraca temat podatku od nieruchomości. W ostatnich dwóch latach (2016 r. i 2017 r.), z powodu inflacji obowiązywały nieco niższe stawki za 1 mkw. nieruchomości. Ta pozytywna dla podatników obniżka, została jednak zrównoważona przez nowe przepisy zaostrzające zasady opodatkowania części wspólnych budynku i ograniczające możliwość ratalnego płacenia podatku. W 2018 r. osoby płacące podatek od nieruchomości, nie muszą obawiać się podobnych zmian. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tegoroczna inflacja spowodowała wzrost maksymalnych stawek za 1 mkw. nieruchomości.

Stawka od firmowych budynków nadal będzie mniejsza niż w 2015 r.

Zgodnie z wieloletnią zasadą, minister odpowiedzialny za finanse państwa, w 2017 r. znów wyznaczył maksymalne stawki podatku od nieruchomości na następne 12 miesięcy. Większość gmin ustala swoje stawki podatkowe na maksymalnym poziomie wskazanym przez ministra albo niewiele niższym. Spore ulgi dla właścicieli nieruchomości albo ich zupełne zwolnienie z opodatkowania wciąż jest rzadkością.

REKLAMA

Aktualna ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że inflacja/deflacja z pierwszej połowy roku powinna być podstawą do aktualizacji maksymalnych stawek za 1 mkw. Po uwzględnieniu tegorocznych zmian cen dóbr i usług konsumpcyjnych okazało się, że główne stawki podatku od nieruchomości wzrosną następująco: 

  • grunty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej - wzrost z 0,89 zł/mkw. (2017 r.) do 0,91 zł/mkw. (2018 r.)
  • pozostałe grunty - wzrost z 0,47 zł/mkw. (2017 r.) do 0,48 zł/mkw. (2018 r.)
  • budynki i lokale mieszkalne oraz ich części - wzrost z 0,75 zł/mkw. (2017 r.) do 0,77 zł/mkw. (2018 r.)
  • budynki i lokale firmowe oraz ich części - wzrost z 22,66 zł/mkw. (2017 r.) do 23,10 zł/mkw. (2018 r.)
  • pozostałe budynki (np. wolnostojące garaże) - wzrost z 7,62 zł/mkw. (2017 r.) do 7,77 zł/mkw. (2018 r.)

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Jak widać, roczne wzrosty dotyczą wszystkich najważniejszych stawek podatku od nieruchomości. Jak tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl pewne pocieszenie stanowi jednak fakt, że stawka na 2018 r. dla budynków i lokali firmowych nadal jest nieco niższa od analogicznej wartości, która obowiązywała w 2015 r. (patrz tabela). W przypadku pozostałych nieruchomości, podwyżka dla 2018 r. już skompensowała wcześniejsze obniżki stawek związane z deflacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przez 20 lat wzrost stawek podatkowych okazał się szybszy od inflacji

Przy okazji zmiany stawek podatku od nieruchomości na 2018 rok, warto nieco szerzej spojrzeć na kształtowanie się tych wskaźników w przeszłości. Zestawienie przygotowane przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl przestawia zmiany maksymalnego wymiaru opodatkowania nieruchomości od 1996 r. Analiza takich archiwalnych danych prowadzi do ciekawych wniosków. Okazuje się bowiem, że wzrosty maksymalnej stawki opodatkowania 1 mkw. gruntów, budynków i lokali były większe od skumulowanej inflacji w dwudziestoletnim okresie. Według danych Ministerstwa Finansów oraz Głównego Urzędu Statystycznego, narastająca inflacja od 1996 r. do 2016 r. wyniosła 157%. W tym samym okresie, maksymalne stawki podatku od nieruchomości wzrosły o:

  • grunty wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej - 218%
  • pozostałe grunty - 2250%
  • budynki i lokale mieszkalne oraz ich części - 226%
  • budynki i lokale firmowe oraz ich części - 166%
  • pozostałe budynki (np. wolnostojące garaże) - 168%

Na uwagę zasługuje przede wszystkim wynik dotyczący gruntów niewykorzystywanych do działalności gospodarczej. Wzrost maksymalnej stawki o 2250% to zupełne kuriozum, które nie ma uzasadnienia ze względu na inflację. Można jednak przypuszczać, że wielu podatników posiadających „niefirmowe” grunty, nie zauważyło drastycznego podwyższenia stawek. Przyczyną była niewielka powierzchnia działek należących do tych osób. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA