REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany prawne dotyczące wielkości mieszkań. Czy są potrzebne na polskim rynku nieruchomości?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zmiany prawne dotyczące wielkości mieszkań. Czy są potrzebne na polskim rynku nieruchomości?/ fot. Fotolia
Zmiany prawne dotyczące wielkości mieszkań. Czy są potrzebne na polskim rynku nieruchomości?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem roku w ramach nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, weszły w życie nowe przepisy wprowadzające minimalną powierzchnię użytkową nowo budowanych mieszkań w wymiarze 25 mkw. Czy tego typu regulacje dobrze służą rodzimej mieszkaniówce?

Mikro w cenie

Wciąż słaba dostępność cenowa mieszkań w Polsce powoduje, że ponadprzeciętną popularnością cieszą się lokale kompaktowe, czyli takie, których powierzchnia wydaje się nieproporcjonalnie ograniczona w stosunku do liczby pokoi. Przykłady to wciąż poszukiwane mieszkania 2-pokojowe o powierzchni kawalerki, czyli 30-35 mkw., czy 3-pokojowe nie większe niż 50 mkw. W tej sytuacji naturalnym trendem jest utrzymujący się popyt na tzw. mikroapartamenty czy mikrokawalerki, czyli lokale jednopokojowe o powierzchni nie przekraczającej 20 mkw.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu RynekPierwotny.pl lokale o takiej wielkości nie mogły i nadal nie mogą być zakwalifikowane jako mieszkalne, ponieważ nie spełniają warunków zapisanych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Do końca ub. roku przepisy nie sankcjonowały wprawdzie minimum powierzchni użytkowej mieszkania, ale inne parametry. Mowa więc była o minimum powierzchni co najmniej jednego pokoju (16 mkw.) oraz szerokościach w świetle ścian pomieszczeń sypialni czy kuchni. Na tej podstawie dało się wyliczyć minimalną powierzchnię użytkową mieszkania na 24,1 mkw. 

Dlatego też deweloperzy, lokale mieszkalne o parametrach nie spełniających warunków rozporządzenia, oferowali i w dalszym ciągu oferują jako użytkowe, doliczając do ich ceny netto zamiast obowiązującej dla mieszkań stawkę podatku VAT na poziomie 8 proc., stawkę 23-procentową. Przez to ceny najmniejszych mieszkań są w Polsce nienaturalnie zawyżone w stosunku do „normalnych” lokali mieszkalnych.

Argumenty za i przeciw

REKLAMA

Od początku bieżącego roku obowiązują przepisy określające konkretną powierzchnię mieszkań jako minimalną na poziomie dokładnie 25 mkw. i znoszą dotychczasowe wymagania dotyczące wymiarów poszczególnych pomieszczeń. Pytanie, czy tego typu regulacja jest zasadna, potrzebna i przede wszystkim korzystna dla krajowej mieszkaniówki, a także na ile rewolucyjna w jej obrazie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tu, jak twierdzi ekspert portalu RynekPierwotny.pl, zdania są zdecydowanie podzielone, a przedmiotowa regulacja ma tyle samo zwolenników co i zagorzałych oponentów. Według tych ostatnich jakakolwiek urzędowa ingerencja w parametry budowanych mieszkań jest przykładem zbędnej i niezasadnej próby wykluczenia produkcji dóbr, na które istnieje zapotrzebowanie i realny popyt rynkowy. W kilkunastometrowych lokalach można bowiem okresowo zamieszkiwać bez żadnych problemów, a ich funkcjonalność przy odpowiednio przemyślanym projekcie i urządzeniu najczęściej nie ustępuje mieszkaniom większym. Natomiast cena nominalna mikrokawalerek jest nieporównywalnie niższa od najmniejszych lokali mieszkalnych o parametrach zgodnych z obowiązującymi przepisami, a więc ich dostępność znacznie większa.

Z kolei argumentami za regulacją minimalnych powierzchni mieszkań jest przeciwdziałanie zalewaniu rynku pierwotnego ofertami swoistych „klitek”, niepełnowartościowych substytutów mieszkaniowych, które zdaniem ustawodawcy nie dają najmniejszej gwarancji godziwego zamieszkiwania ludzi w cywilizowanych warunkach. Pojawiały się też obawy, że zwiększona dostępność kilkunastometrowych lokali będzie skutkowała zamieszkiwaniem w nich na dłuższą metę nie tylko singli, ale też rodzin z dziećmi, co prowadziłoby do swoistej patologii rynku mieszkaniowego. 

Ograniczony wpływ zmian

Wprowadzone nowelą przedmiotowego rozporządzenia zmiany będą miały najpewniej ograniczony wpływ na rynek. Będzie on wprost proporcjonalny do różnicy w minimum powierzchni użytkowej dotychczas obowiązującej oraz tej aktualnej, po nowelizacji. A różnica ta jak wiadomo nie przekracza 1 mkw., nie jest więc istotna.

Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby dotychczasowa praktyka wybranych deweloperów mieszkaniowych, specjalizujących się w budowie mikrokawalerek w kategorii lokali użytkowych, miała być w jakikolwiek sposób ograniczona zmienionymi przepisami rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. W dalszym ciągu będą więc powstawać budynki mieszkalne w formie condo- i aparthoteli czy akademików, w których gros lokali nie przekroczy powierzchni 20 mkw. Za to na pewno podobne mieszkania nie pojawią się w przewidywalnej przyszłości na tradycyjnych osiedlach deweloperskich.

Pozytywne strony regulacji 

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zmiana przedmiotowych przepisów nie jest tylko i wyłącznie bezrefleksyjnym, urzędowym narzuceniem rynkowi deweloperskiemu parametrów minimalnej powierzchni mieszkań. Inne wprowadzone równolegle zmiany rozporządzenia, dotyczące budowy mieszkań, będą miały zdecydowanie pozytywne znaczenie z punktu widzenia nowych możliwości projektowania mieszkań jednopokojowych. Teraz w kawalerkach wnękę kuchenną w korytarzu zastąpi aneks kuchenny połączony z pokojem, co dotychczas było niedopuszczalne. Poza tym znika obowiązek podłączania pralki tylko w łazience. Zmiany te, polegające na pełnej dowolności projektowania mieszkań, diametralnie poprawią funkcjonalność jednopokojowych lokali, a także zdecydowanie wychodzą naprzeciw nowoczesnym trendom aranżacji wnętrz i oczekiwaniom nabywców. 

W różnych lokalizacjach kraju udział kawalerek w ofercie deweloperskiej wynosi od kilku do kilkunastu procent. Średnio, zdaniem eksperta portalu RynekPierwotny.pl, można przyjąć, że mniej więcej co dziesiąte mieszkanie powstające na rodzimym rynku pierwotnym to kawalerka. Nie jest to więc rodzaj mieszkania cieszący się rekordową popularnością wśród klientów deweloperskich biur sprzedaży. Popyt na nowe kawalerki utrzymuje się jednak na stałym od lat poziomie i ma spore grono amatorów.

Takie lokale kupują przede wszystkim single, rodzice dla studiujących pociech, a także klienci inwestycyjni pod wynajem. Tego typu zmiany w żadnym razie nie powinny zahamować popytu, nie wpłyną bowiem w istotny statystycznie sposób na ceny, które w relacjach popytowo – podażowych mają generalne znaczenie. Być może wręcz przeciwnie, wyraźny wzrost funkcjonalności i atrakcyjności aranżacyjnej mieszkań jednopokojowych przyczyni się do wzrostu ich popularności.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Leczenie polskiej oświaty potrwa jeszcze długo? Wyniki badania „Barometr Edukacji Niepublicznej”

    Jak wygląda sytuacja polskiej oświaty? Oto wyniki 11. edycji badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” przeprowadzonego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

    Dziś rozpoczyna się Europejskie Forum Rolnicze

    Dziś w podrzeszowskiej Jasionce na Podkarpaciu rozpocznie się Europejskie Forum Rolnicze. Głównymi tematami VI edycji tego wydarzenia będą m.in. wpływ konfliktu w Ukrainie na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze oraz sztuczna inteligencja i jej rola w rolnictwie. Forum potrwa do środy.

    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    REKLAMA

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    REKLAMA

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

    Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    REKLAMA