REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służebność przesyłu - czym jest i czy można z jej tytułu wnioskować o odszkodowanie?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Służebność przesyłu - czym jest i czy można z jej tytułu wnioskować o odszkodowanie?/ fot. Fotolia
Służebność przesyłu - czym jest i czy można z jej tytułu wnioskować o odszkodowanie?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Służebność przesyłu jest ograniczonym prawem rzeczowym należącym do służebności, przedmiotem którego jest korzystanie z urządzeń umożliwiających przesyłanie energii, cieczy, gazu, pary, substancji itp.

REKLAMA

Instytucja służebności przesyłu funkcjonuje w polskim prawodawstwie od stosunkowo niedawna, bo dopiero od dekady. Przedmiotowe przepisy zostały wprowadzone w dniu 3 sierpnia 2008 roku zapisami art. 1 pkt. 2 ustawy z 30 maja 2008 r. zmieniającej ustawę Kodeks cywilny (k.c.). Celem regulacji miało być określenie stosunków prawnych pomiędzy przedsiębiorcami przesyłowymi i właścicielami nieruchomości, na obszarze których funkcjonują lub mają zostać zainstalowane urządzenia przesyłowe będące własnością tychże przedsiębiorców.

REKLAMA

Prawo służebności przesyłu reguluje k.c. w art. 3051-3054 oraz przepisy o służebnościach gruntowych w art. 285–295. Jest to regulacja dopuszczająca obciążenie nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub już posiada w jej obszarze urządzenia opisane w art. 49 par. 1 k.c., prawem upoważniającym go do korzystania z obciążonej nieruchomości w oznaczonym zakresie i zgodnie z przeznaczeniem przedmiotowych urządzeń. 

W krajowych warunkach prawnych służebność przesyłu ustanawiana jest poprzez zawarcie umowy pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielem nieruchomości, która ma być obciążona. Gdyby zawarcie umowy było z jakiegoś powodu niemożliwe (np. przez brak jednej ze stron), służebność przesyłu może zostać ustanowiona orzeczeniem sądu.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

REKLAMA

Z kolei art. 3052 rozstrzyga kwestie ewentualnej odmowy którejś ze stron na zawarcie umowy o ustanowienie służebności przesyłu. Jeżeli taką stroną byłby właściciel nieruchomości, a służebność byłaby konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 par.1,  przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast jeśli stroną odmawiającą zawarcia przedmiotowej umowy jest przedsiębiorca przesyłowy, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.

Właścicielowi nieruchomości przysługuje więc w praktyce bezwarunkowo wynagrodzenie z tytułu ustanowienia służebności przesyłu, zarówno w przypadku istniejących już w jej obszarze urządzeń linii przesyłowej, jak i w sytuacji ich planowania przez przedsiębiorstwo przesyłowe. Wynagrodzenie to de facto jest po części samo w sobie odszkodowaniem z tytułu utraty wartości nieruchomości, po części zaś jest rekompensatą zazwyczaj istotnych utrudnień w normalnym korzystaniu z nieruchomości z powodu przebiegających pod lub ponad powierzchnią gruntu wszelkiego rodzaju urządzeń linii przesyłowych.

Co jednak istotne, wynagrodzenie z tytułu służebności przesyłu nie jest elementem obligatoryjnym umowy o ustanowienie takiego świadczenia. Oznacza to, że można ustanowić służebność przesyłu zarówno za wynagrodzeniem, jak i bez wynagrodzenia.

Szczególnym rodzajem odszkodowania za używanie urządzeń linii przesyłowej zlokalizowanej na konkretnej nieruchomości, jest należność z tytułu bezumownego korzystania z tej ostatniej. Są to stosunkowo częste przypadki, do których zalicza się choćby sytuacja dziedziczenia nieruchomości, na której od lat funkcjonują urządzenia przesyłowe bez stosownej umowy.

W takim przypadku właściciel powinien zwrócić się do przedsiębiorstwa przesyłowego z ofertą podpisania umowy o ustanowienie służebności przesyłu z zastrzeżeniem należnego odszkodowania za okres bezumownego korzystania z nieruchomości. Jeśli taka umowa zostanie zawarta, a w niej ustalona wysokość wynagrodzenia, to odszkodowanie przelicza się jako iloczyn miesięcznego czynszu oraz ilości miesięcy bezumownego korzystania z nieruchomości. Co ważne, przedawnienie roszczenia z przedmiotowego tytułu następuje z upływem lat 10-ciu, a zatem maksymalnie za taki okres możliwe jest uzyskanie odszkodowania. 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA