REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego z wyższą stawką podatku./ fot. Shutterstock
Nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego z wyższą stawką podatku./ fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że AMW należy traktować jak przedsiębiorcę, a zarządzane przez nią nieruchomości Skarbu Państwa jako związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Sprawa dotyczyła gruntów klasyfikowanych w ewidencji gruntów pod symbolem Bi oraz budynków niemieszkalnych, które zostały zadeklarowane przez AMW jako „pozostałe”. Właściwy wójt gminy uznał tę deklarację za nieprawidłową i po przeprowadzeniu postępowania podatkowego wydał decyzję określającą AMW zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości z zastosowaniem stawek właściwych dla gruntów i budynków „związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej”.

REKLAMA

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie utrzymały powyższą decyzję w mocy. Agencja wywiodła od wyroku WSA skargę kasacyjną. AMW argumentowała, że nie jest zasadne stanowisko, które przypisuje jej w sposób generalny status przedsiębiorcy i zakłada stałe realizowanie we własnym imieniu działalności gospodarczej. Zdaniem Agencji dopiero realizacja konkretnych zadań w stosunku do powierzonych Agencji nieruchomości Skarbu Państwa „uaktualnia” jej status jako przedsiębiorcy. O prowadzeniu działalności gospodarczej przez AMW nie może natomiast świadczyć samo tylko posiadanie nieruchomości (w szczególności mienia zbędnego MON i MSWiA). Agencja zwracała także uwagę na fakt, że jej działalność w znacznej części stanowi dochód Skarbu Państwa, a jedynie część dochodów jest przeznaczona na funkcjonowanie jej samej.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

REKLAMA

Argumentacja AMW nie przekonała jednak Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA przypomniał, że w dotychczasowym orzecznictwie podatkowym status Agencji jako przedsiębiorcy nie budził wątpliwości. W świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako związane z działalnością gospodarczą uznaje się grunty i budynki znajdujące się w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Z kolei przepisy regulujące działalność AMW potwierdzają, że „prowadzenie działalności gospodarczej przez Agencję, jako przedsiębiorcę odbywa się na zasadach określonych w przepisach dotyczących działalności gospodarczej”. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził także, że celem Agencji jest osiąganie zysku. Jak argumentował, „racjonalne gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa przez skarżącą wymusza osiąganie dochodu (zarobku), gdyż w przeciwnym razie działalność ta miałaby charakter charytatywny i konsekwencji przynosiłaby straty Skarbowi Państwa. Okoliczność, że część zysku jest przekazywana do Skarbu Państwa nie może zmieniać oceny, że skarżąca w istocie prowadzi działalność, która z istoty swej winna być nastawiona na zysk niezależnie od jego późniejszego przeznaczenia.” Sposób powołania podmiotu, jego wpis do rejestru przedsiębiorców także nie mają w omawianym kontekście znaczenia, działalność gospodarcza jest bowiem kategorią o charakterze obiektywnym i faktycznym.

Powyższa konstatacja przesądziła o prawidłowości przyjętych przez organy podatkowe stawek podatku. Samo „posiadanie” nieruchomości przez przedsiębiorcę skutkuje koniecznością zastosowania wyższych stawek podatku, w miejsce tych właściwych dla gruntów i budynków „pozostałych”. NSA odwołał się w tym zakresie do niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 12.12.2017 r., w którym wskazano, że każda nieruchomość zakupiona przez przedsiębiorcę bez względu na sposób jej wykorzystywania czy cel zakupu podlega opodatkowaniu wg najwyższych stawek. Wniosek ten uznano za logiczny w odniesieniu do przedsiębiorców nie będących osobami fizycznymi (pkt.85 wyroku TK). W konsekwencji dla ustalenia związku gruntu z prowadzeniem działalności gospodarczej wystarczy stwierdzenie, że grunt ten pozostaje w posiadaniu przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok NSA z 28.02.2018 r., II FSK 249/16

Dominik Goślicki

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, w szczególności podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości.

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA