REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pacjenci sprawdzają swoje dane w systemie eWUŚ

REKLAMA

W kraju trwa testowanie systemu eWUŚ, czyli Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców. Wejdzie on w życie 1 stycznia 2013 - pacjenci nie będą musieli mieć przy sobie dokumentów potwierdzających ubezpieczenie zdrowotne.

W Lubuskiem mieszkańcy mogą sprawdzić swój status ubezpieczenia w systemie eWUŚ od soboty w oddziale NFZ w Zielonej Górze oraz delegaturze w Gorzowie.

REKLAMA

"Dajemy mieszkańcom szansę sprawdzenia, czy rzeczywiście mają ubezpieczenie zdrowotne. Dziś oraz 15 grudnia mamy dzień otwarty, podczas którego pracownicy opowiedzą na wszystkie pytania o ubezpieczeniach zdrowotnych i prawach pacjenta" - powiedziała PAP rzeczniczka lubuskiego oddziału NFZ Sylwia Malcher-Nowak.

REKLAMA

Podczas sprawdzania na podstawie numeru pesel, "zielony ekran" w systemie eWUŚ oznacza, że NFZ potwierdza w danym dniu prawo pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej; "czerwony ekran" - to sygnał, że NFZ nie może w tym dniu potwierdzić uprawnień.

"Jeżeli pacjent wie, że ma prawo do świadczeń, powinien zostać przyjęty i nie może być odesłany tylko dlatego, że NFZ nie potwierdził jego uprawnień. W takim przypadku pacjent może przedstawić dokument potwierdzający jego uprawnienia" - powiedziała rzeczniczka.

Jak dodała, jeżeli w systemie eWUŚ pojawi się "czerwony ekran", pacjent powinien wyjaśnić kwestię prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego u swojego płatnika składek - pracodawcy w przypadku osób zatrudnionych lub w ZUS albo KRUS, gdy jest emerytem lub rencistą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Gdy +czerwony ekran+ dotyczy członka rodziny osoby ubezpieczonej, powinna ona upewnić się, czy została zgłoszona do ubezpieczenia przez głównego ubezpieczonego. Taka sytuacja dotyczyć może np. studenta, który pracował w wakacje i nie został ponownie zgłoszony do ubezpieczenia przez swojego rodzica" - podkreśliła Malcher-Nowak.

REKLAMA

Mieszkańcy będą mogli sprawdzić status ubezpieczenia zdrowotnego także 10 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze, dzień później w Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie, 13 grudnia w Poliklinice MSWiA w Zielonej Górze oraz 14 grudnia w zielonogórskim Urzędzie Miasta.

W województwie świętokrzyskim loginy do eWUŚ ma już około 80 proc. placówek medycznych regionu Od początku października w regionie swoje prawo do bezpłatnego leczenia sprawdziło ponad 120 tys. osób. Przy okazji testowania systemu NFZ stwierdził, że są grupy pacjentów, którzy nie mają ubezpieczenia i nie wiedzą o tym.

"Są to przede wszystkim osoby uczące się i niepracujące, które miały zgłoszone ubezpieczenie zdrowotne z racji ubezpieczenia małżonka lub rodzica. Jeśli np. student miał umowę zlecenie w wakacje i jego pracodawca płacił składki, to po zakończeniu pracy powinien być powtórnie zgłoszony do ubezpieczenia przez rodzica, czego rodzice często nie wiedzą" - poinformowała dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ Zofia Wilczyńska. Dodała, że podobne problemy mają emeryci, którzy przebywali za granicą.

Zdaniem dyrektor Wilczyńskiej przed 1 stycznia 2013 roku każdy pacjent powinien sprawdzić, czy ma prawo do bezpłatnego leczenia w eWUŚ w przychodni lub NFZ, albo w zakładzie pracy lub Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może okazać się bowiem, że "z niewiedzy zapłacą za leczenie".

W sobotę w czasie Dni Otwartych NFZ w regionie świętokrzyskim swoje prawo do ubezpieczenia sprawdziło ponad 1000 osób.

Rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ Beata Cyganiuk poinformowała PAP, że w sobotę podczas dni otwartych do oddziału funduszu w Opolu zgłosiło się ok. 250 pacjentów, którzy chcieli potwierdzić swój status w systemie eWUŚ. "Prócz tego w sobotę około 20 świadczeniodawców, czyli placówek medycznych, wypełniło wnioski o dostęp do eWUŚ" - dodała Cyganiuk.

Podczas dni otwartych pacjenci mogą sprawdzić, czy zostali zarejestrowani w eWUŚ i czy mają status osoby ubezpieczonej, której przysługuje prawo do opieki medycznej. W razie nieprawidłowości na miejscu mogą też wyjaśnić, czy są ubezpieczeni - dzięki obecności przedstawicieli ZUS i KRUS.

Placówki medyczne mogą natomiast podczas dni otwartych na miejscu, w oddziale NFZ w krótkim czasie zarejestrować się w systemie i uzyskać do niego dostęp.

Na zwołanym w sobotę w opolskim NFZ briefingu dyrektor opolskiego oddziału NFZ Filip Nowak przekazał, że dotychczas ponad 70 proc. placówek medycznych z ponad 700 świadczeniodawców w regionie złożyło wnioski o dostęp do systemu. Testowanie systemu eWUŚ na Opolszczyźnie rozpoczęło się na przełomie października i listopada.

Na Warmii i Mazurach swoje prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w systemie eWUŚ sprawdziło ponad 52 tys. osób. Jak poinformowała PAP rzeczniczka olsztyńskiego oddziału NFZ Magdalena Mil, działanie systemu eWUŚ testuje obecnie 1,2 tys. poradni, szpitali i indywidualnych praktyk lekarskich, spośród 1,3 świadczeniodawców w tym województwie.

Jak dodała Mil od końca października sprawdzono w tych placówkach uprawnienia do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych ponad 52 tys. pacjentów. System eWUŚ nie potwierdził takich uprawnień w przypadku ok. 10 proc. pacjentów. Tymczasem w rzeczywistości nie posiada ich tylko 1 proc. mieszkańców regionu.

W ocenie urzędników olsztyńskiego NFZ kłopoty z pozytywnym zweryfikowaniem przez system eWUŚ mieli głównie pracownicy, którzy nie zostali zgłoszeni przez pracodawców do ZUS oraz osoby powracające do kraju z pracy za granicą. System może też nie potwierdzać uprawnień w przypadku młodych ludzi, którzy podejmowali pracę sezonową, a po jej zakończeniu nie zostali ponownie zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców.

W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, pacjent będzie mógł przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie. Jednak także bez takich dokumentów będzie można otrzymać świadczenia zdrowotne na podstawie pisemnego oświadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA