REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zadania wojewody wynikające z ustawy o zarządzaniu kryzysowym

_ ŁS

REKLAMA

Kto może wchodzić w skład wojewódzkich zespołów reagowania kryzysowego? Jak będą podzielone kompetencje pomiędzy komórki urzędów wojewódzkich, właściwe w sprawach zarządzania kryzysowego? Jakie elementy powinny się znaleźć w wojewódzkim planie ochrony infrastruktury krytycznej?

Jednoznacznie zdefiniowano, że wojewoda jest organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na terenie województwa, a jego organem pomocniczym jest wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego, który funkcjonował dotychczas pod zbliżoną nazwą wojewódzki zespół reagowania kryzysowego - w myśl przepisów o stanie klęski żywiołowej. Jednakże ustawa o zarządzaniu kryzysowym daje całkowitą dowolność kreowania przez przewodniczącego (którym z mocy ustawy jest wojewoda), struktury, jak i dobierania obsady osobowej zespołu. W skład zespołu mogą wchodzić zarówno przedstawiciele administracji rządowej, jak i samorządowej oraz inne zaproszone osoby przez przewodniczącego. Członkowie wojewódzkiego zespołu pełnią swoje obowiązki bez pobierania honorarium.

Swoje zadania w zakresie zarządzania kryzysowego wojewoda realizuje poprzez właściwą komórkę organizacyjną urzędu wojewódzkiego oraz przy pomocy zespolonych służb, inspekcji i straży. W tym miejscu powstał rozdział kompetencji pomiędzy komórki urzędów wojewódzkich, właściwe w sprawach zarządzania kryzysowego, którymi są wydziały zarządzania kryzysowego, a wojewódzkimi zespołami zarządzania kryzysowego (WZZK). Dodatkowo, w ramach urzędów wojewódzkich w wydziałach zarządzania kryzysowego, ustawa tworzy wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego (WCZK), które istnieją i zostały utworzone na podstawie ustawy o stanie klęski żywiołowej. Należy stwierdzić, że ustawa łączy w sobie zadania, jakie ciążą na wojewodzie w zakresie obrony narodowej (stałe dyżury, NSPK) z zadaniami obrony cywilnej (nadzór nad wojewódzkimi systemami ostrzegania i alarmowania) oraz z głównymi zadaniami określonymi w ustawie, tj. związanymi z planowaniem cywilnym, ochroną infrastruktury krytycznej, a nade wszystko kierowaniem działaniami w przypadku powstania sytuacji kryzysowych. Tym samym wskazuje się jedną komórkę operacyjną (wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego) jako punkt zbierania danych, informacji, miejsce uruchamiania zaplanowanych procedur na wszelkie okoliczności, w jakich może funkcjonować wojewoda, w tym sytuacje kryzysowe i stany nadzwyczajne. Na koniec należy zauważyć, że ustawa dokonuje zmiany w dekrecie z dnia 23 kwietnia 1953 r. o świadczeniach w celu zwalczania klęsk żywiołowych, co potwierdza, że dekret ten jest nadal fundamentalnym aktem prawnym w zakresie zarządzania kryzysowego.

Nowym obszarem zadaniowym, jaki określa ustawa do realizacji na poziomie wojewódzkim przez wojewodę, jest ochrona infrastruktury krytycznej. W tym obszarze tematycznym głównym przedsięwzięciem jest opracowanie wojewódzkiego planu ochrony infrastruktury krytycznej. Ponadto plan ochrony infrastruktury krytycznej musi zawierać warianty działania w sytuacji zagrożeń lub zakłócenia jej funkcjonowania, warianty odtwarzania infrastruktury krytycznej oraz zasady współpracy administracji publicznej z właścicielami oraz posiadaczami samoistnymi i zależnymi obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury w zakresie jej ochrony, w tym zasady przekazywania informacji. Ustawa nie rozstrzyga, jakie obiekty mają być ujęte w planie wojewódzkim, a jakie w krajowym. Nie wiadomo także, czy obiekty mogą zaistnieć w dwóch planach jednocześnie.


Waldemar Paternoga

zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Podstawa prawna

l Art. 5 oraz 14-16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. nr 89, poz. 590).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA