REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto reprezentuje gminne osoby prawne w postępowaniu przed sądem cywilnym

Łs

REKLAMA

Czy reprezentacja gminnej osoby prawnej zależy od formy prawnej? Czy wójt ma prawo do reprezentacji spółki komunalnej w sądzie?

Jan Wojciszke

REKLAMA

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Gdańsk

REKLAMA

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego każda osoba fizyczna i prawna ma zdolność występowania w procesie jako strona (tj. zdolność sądową). Mają ją także jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, i organizacje społeczne dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów. Natomiast zgodnie z art. 65 par. 1 k.p.c. zdolność do czynności procesowych (tj. zdolność procesową) mają osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, osoby prawne, inne jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne, o których mowa w art. 64 k.p.c.

Właściwe określenie podmiotu, przeciwko któremu wytacza się powództwo, ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego dochodzenia prawa. Na przykład jeśli wierzyciel gminnej spółki akcyjnej pozwie zamiast tej spółki jej akcjonariusza (tj. gminę), naraża się na zapłacenie mu kosztów procesu. Jeśli zaś jednostka samorządu nie była poręczycielem swojej spółki, nie przejęła jej długów, sąd i tak nie zasądzi nic od tej jednostki, nawet jeśli jest ona jedynym akcjonariuszem spółki - dłużnika.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, gminy mają osobowość prawną. Gminę reprezentuje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Zdolność sądową posiada więc gmina, ona kieruje pozwy i przeciwko niej są one kierowane, a gminę reprezentuje w procesach wójt (burmistrz, prezydent) lub upoważniona przez niego osoba.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Omawianą problematykę komplikuje nieco fakt, że gminy tworzą różnego rodzaju jednostki komunalne. Sytuacja jest jasna w przypadku komunalnych osób prawnych. Każda osoba prawna odpowiada sama za swoje zobowiązania i jest reprezentowana w procesie przez własne organa. Osobami tymi są spółki komunalne (np. akcyjne), samodzielne publiczne zoz-y czy instytucje kultury powołane zgodnie z ustawą z 25 październik 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2001 nr 13, poz. 123 ze zm.). Organa uprawnione do reprezentacji osób prawnych wskazują przepisy statujące organizację tych podmiotów. Ponieważ do wójtów (burmistrzów, prezydentów) stosuje się ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne w praktyce nie mogą oni reprezentować komunalnych osób prawnych nawet jako pełnomocnicy. W szczególności nie daje zaś możliwości reprezentacji spółki okoliczność, że gmina jest jej jedynym wspólnikiem.

Natomiast w przypadku jednostek organizacyjnych gminy niemających osobowości prawnej, ich zobowiązania są zobowiązaniami gminy. To samo dotyczy gospodarstw pomocniczych tworzonych przy gminnych jednostkach budżetowych, niemających osobowości prawnej. Inaczej bywa w przypadku spraw z zakresu prawa pracy, gdzie stroną pozwaną jest zawsze pracodawca, choćby nie miał osobowości prawnej. Co do tego ostatniego przypadku należy jednak odnotować, iż w wyroku z dnia 14 grudnia 2004 r. I PK 135/04 (OSNP 2005/15/224), Sąd Najwyższy stwierdził, że gospodarstwo pomocnicze samorządowej jednostki budżetowej może być uznane za pracodawcę tylko wówczas, gdy jego samodzielność obejmuje uprawnienie do zatrudniania pracowników. Ze względu jednak na treść art. 477 k.p.c., nie stanowi to jednak zagrożenia dla pracobiorców, bo wobec treści wskazanego art. 477 k.p.c. wystarczy, że pracownik wskaże jako pozwanego drugą stronę umowy o pracę.

WNIOSEK

Ponieważ do wójtów (burmistrzów, prezydentów) stosuje się ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, w praktyce nie mogą oni reprezentować komunalnych osób prawnych nawet jako pełnomocnicy. W szczególności nie daje zaś możliwości reprezentacji spółki okoliczność, że gmina jest jej jedynym wspólnikiem.

ŁS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

REKLAMA