REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina, a nie urząd gminy jest podatnikiem VAT

Sławomir Liżewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdolność prawną i zdolność do dokonywania czynności prawnych ma gmina, a nie urząd gminy - tak brzmi najnowsza interpretacja przepisów ustawy o VAT, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Do niedawna stanowisko organów podatkowych w tej kwestii nie było jednoznaczne i budziło wiele wątpliwości.

W związku z dokonywaniem przez gminy czynności podlegających opodatkowaniu VAT występuje obowiązek zarejestrowania jednostki na potrzeby tego podatku (na mocy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej - ustawa o VAT), np. w zakresie użytkowania wieczystego gruntów.

REKLAMA

Interpretacja wyjaśniająca, że to gmina jest podatnikiem VAT, wydana została 2 października 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPP1/443-667/08-2/AI).

Podatnicy VAT

REKLAMA

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na jej cel i rezultat (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane. Przy czym nie dotyczy to czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT).

Należy pamiętać, że gminy jako samorządowe osoby prawne nie mają własnych struktur organizacyjnych. Nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem swoich jednostek organizacyjnych, np. urzędów gmin. Przy czym każda czynność zarówno z zakresu prawa cywilnego, jak i prawa administracyjnego jest dokonywana nie przez jednostkę samorządu terytorialnego (gminę), a przez jej jednostkę administracyjną (np. urząd gminy).

Urząd posiada konta do rozliczeń VAT

Warto podkreślić, że przepisy rozporządzenia z 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat niepodatkowych, należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego nie przewidują kont do rozliczeń VAT dla jednostek samorządu, czyli np. dla gminy. Konta takie są jednak przewidziane m.in. dla urzędów gmin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynikałoby z tego, że podatnikiem VAT powinien być urząd gminy, a nie gmina. Takie stanowisko zajął m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kępnie (patrz: postanowienie z 31 lipca 2007 r., sygn. ZP/443-04/2007).

Izba wskazuje na gminę

REKLAMA

Tymczasem poznańska Izba Skarbowa jest zdania, że podatnikiem dla celów VAT może być tylko gmina. W interpretacji indywidualnej wydanej 2 października 2008 r. w odpowiedzi na zapytanie jednostki samorządu dyrektor Izby wyjaśnił, że gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie NIP, a co za tym idzie - należy wystawić jedną deklarację rozliczeniową dla celów VAT. Zatem wszelkie dokumenty wymagające oznaczenia NIP, sporządzane przez urząd, dotyczące czynności przypisanych prawnie gminom, powinny być sygnowane numerem NIP gminy.

Inne organy niż urzędy gmin lub powiatów oraz urzędy marszałkowskie, tj. gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych, powinny dla celów rozliczeń z tytułu VAT rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębne oznaczenie NIP.

Podatnikiem jest gmina, nie urząd

W związku z tym podatnikiem VAT w stosunku do całej działalności, tj. gminy i urzędu gminy, jest gmina jako jednostka samorządu terytorialnego posiadająca osobowość prawną. Dlatego dla celów VAT gmina i urząd powinny stosować jednakowe oznaczenie identyfikacji podatkowej, tj. NIP, nadany gminie oraz składać jedno rozliczenie deklaracyjne w podatku od towarów i usług (patrz: interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 października 2008 r., sygn. ILPP1/443-667/08-2/AI).

Wcześniejsze rozstrzygnięcia

URZĄD GMINY, A NIE GMINA JEST PODATNIKIEM PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG

Gminy jako samorządowe osoby prawne nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem urzędów gminy. Urząd ten nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dotyczącej rozliczeń podatku od towarów i usług dla gminy oraz dla urzędów, obsługujących od strony techniczno-organizacyjnej te osoby prawne. Potwierdzają to przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat niepodatkowych, należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego. Inne niż urzędy gmin, gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych, powinny dla celów rozliczeń z tytułu VAT rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębne oznaczenie (numeru) NIP.

Uwzględniając powyższe ustalenia faktyczne i prawne, należy uznać, iż to urząd gminy, a nie gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego

w Kępnie z 31 lipca 2007 r., sygn. ZP/443-04/2007

Sławomir Liżewski

PODSTAWY PRAWNE:

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 141, poz. 888)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat niepodatkowych, należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 112, poz. 761)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA