REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pensje nauczycieli będą kontrolowane

Artur Radwan
Artur Radwan
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy, które w trakcie roku szkolnego nie zapewnią nauczycielom średnich wynagrodzeń, będą musiały do końca roku wypłacić im dodatek uzupełniający. Z poniesionych na ten cel wydatków muszą sporządzić sprawozdanie. Otrzymają je regionalne izby obrachunkowe, związki zawodowe i dyrektorzy szkół.

Gminy nie mogą już bezkarnie uchylać się od zapewnienia nauczycielom średniego wynagrodzenia określonego w ustawie - Karta Nauczyciela. Ubiegłoroczne kontrole Najwyższej Izby Kontroli i Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że najczęściej średnie wynagrodzenia nie są wypłacane nauczycielom kontraktowym i stażystom. Samorządy nie korzystają też z możliwości ich zwiększenia powyżej poziomu określonego w ustawie. Ostatnia nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadziła m.in. zmiany w zakresie zobowiązania samorządów do przestrzegania średniego wynagrodzenia pedagogów. Jeżeli w ciągu roku pensja nauczyciela nie osiągnie średniego wynagrodzenia, gmina będzie musiała do końca roku wypłacić mu wyrównanie w postaci tzw. dodatku uzupełniającego.

REKLAMA

Analiza zamiast regulaminu

REKLAMA

Średnie wynagrodzenie pedagogów składa się z pensji zasadniczej i dodatków. Pensja zasadnicza stanowi 65 proc. średniego wynagrodzenia, a pozostała jej część to dodatki. Są to m.in. dodatki za wysługę lat, motywacyjne, funkcyjne oraz za warunki pracy. Stawki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli są określane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w rozporządzeniu. W tym roku pensje zasadnicze nie zostały jeszcze określone i uzgodnione. Pozostałe składniki wynagrodzenia nauczycieli są określane przez samorządy w regulaminie wynagradzania. Nowe regulaminy powinny zostać uzgodnione do końca marca tego roku. Przy ich uzgadnianiu uwzględniane są stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz wysokość poszczególnych dodatków.

Regulamin powinien zostać uzgodniony w taki sposób, aby wynagrodzenie nauczycieli składające się z pensji zasadniczej i dodatków odpowiadało co najmniej średnim wynagrodzeniom określonym w ustawie.

REKLAMA

Organy prowadzące szkoły mogą zwiększać środki na wynagrodzenia nauczycieli, w tym podwyższać minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Samorządy mogą upoważnić dyrektorów szkół do przyznawania minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycielom, wyższej od ustalonej w rozporządzeniu lub podwyższonej przez organ prowadzący. Zwiększenie wynagrodzeń pedagogów może się odbywać wyłącznie z puli środków pochodzących z budżetu gminy.

Samorządy nie muszą, jak w poprzednich latach, wydawać co roku nowego regulaminu wynagradzania pedagogów. W zamian do 31 grudnia każdego roku gminy będą sporządzać analizę poniesionych w danym roku wydatków na płace. Ma odnosić się ona do wysokości średnich wynagrodzeń i średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu. Będą też musiały sporządzać sprawozdanie związane z wydatkami na wynagrodzenia nauczycieli do 10 stycznia następnego roku. Sprawozdanie musi zostać przekazane, w terminie siedmiu dni od jego sporządzenia, regionalnym izbom obrachunkowym (RIO), związkom zawodowym i dyrektorom szkół.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek do pensji

Jeśli analiza wydatków poniesionych na pensje nauczycieli wykaże, że samorządy nie wypłacają nauczycielom średnich wynagrodzeń, będą miały one obowiązek wypłacenia im tzw. dodatku uzupełniającego. Nadzór nad dopełnieniem tego obowiązku sprawuje RIO. To one będą kontrolować, czy nauczyciele otrzymają średnie płace. Z zapowiedzi RIO wynika, że 25 proc. gmin zostanie skontrolowanych już w 2010 roku.

Obowiązek zapewniania średnich płac dla nauczycieli nałożony został przez ustawę z 2000 roku. Jednak nadal są takie gminy, które mają problemy z wypełnieniem tego obowiązku. Mimo prowadzonych różnego rodzaju szkoleń w tym zakresie obawiają się one kar za nieprzestrzeganie przepisów ze strony RIO. Zdaniem niektórych samorządowców nie ma jasnych kryteriów wyliczania średnich wynagrodzeń pedagogów. Uważają, że jeżeli mają odpowiadać przed organem kontrolującym, to powinni mieć zapewnione określone szczegółowe zasady wyliczania tych średnich. Takie zasady mogłyby na przykład zostać określone w rozporządzeniu.

Ministerstwo wyjaśni

Resort edukacji w wyjaśnieniach przekazanych Gazecie Prawnej nie dostrzega potrzeby dokonywania zmian przepisów lub wydawania szczegółowych zasad wyliczania średnich wynagrodzeń dla nauczycieli. Tłumaczy jedynie, że ustawodawca nakłada na samorząd terytorialny obowiązek ustalenia wysokości płac nauczycieli w określony sposób, tj. w taki, aby za pośrednictwem dodatków osiągnąć co najmniej średnie wynagrodzenie.

Ministerstwo, odnosząc się szczegółowo do sposobu dokonania ustalania pensji pedagogów, wskazuje, że nie istnieje i nie może istnieć uniwersalna formuła obliczania średniego wynagrodzenia. Obliczenie to jest bowiem skutkiem faktycznie ponoszonych wydatków na konkretne, określone i zdefiniowane składniki płacy nauczyciela.

Jedynym rozwiązaniem dla samorządów, które wciąż mają problemy z wyliczeniem i zapewnieniem nauczycielom wynagrodzenia na poziomie gwarantowanym przez ustawę, jest wystąpienie do resortu edukacji o wydanie interpretacji w tym zakresie.

Problem z zapewnieniem wynagrodzeń dla nauczycieli dostrzegają też prawnicy. Według nich, jeżeli dodatek uzupełniający nie zostanie wypłacony w terminie lub zostanie wypłacony w zaniżonej wysokości, odpowiedzialność za to będą ponosić bezpośrednio dyrektorzy szkół, a nie samorządy. Tłumaczą, że w przypadku braku wypłaty dodatku lub wypłaty w niższej wysokości poszkodowany nauczyciel powinien dochodzić swoich praw w sądzie pracy, pozywając dyrektora szkoły jako ich pracodawcę.

Podwyżki w kwietniu

Od stycznia średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty ma stanowić 100 proc. kwoty bazowej, nauczyciela kontraktowego 111 proc., mianowanego 144 proc., a dyplomowanego 184 proc. W tym roku została podwyższona także tzw. kwota bazowa, od której zależy wysokość płac pedagogów. Wzrośnie ona dwa razy po 5 proc. - w styczniu i we wrześniu i wyniesie odpowiednio 2177,86 zł, a później - 2286,75 zł.

Podwyżki dla nauczycieli powinny zostać wypłacone przez samorządy nie później niż w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia 2009 r. Wyrównanie samorządy powinny więc wypłacić do 23 kwietnia 2009 r.

Regulamin, analiza i sprawozdanie

Terminy ważne dla samorządów:

• do 31 marca musi uzgodnić nowy regulamin wynagradzania nauczycieli,

• do 31 grudnia każdego roku przeprowadza powinna być analiza poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli,

• do 10 stycznia roku następnego sporządzone powinno być sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach,

• do 7 dni od dnia sporządzenia sprawozdania trzeba je przekazać regionalnej izbie obrachunkowej, związkom zawodowym i dyrektorom szkół.

ARTUR RADWAN

artur.radwan@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 pkt 3 i 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 1).

• Ustawa z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tj. Dz.U. z 2001 r. nr 55, poz. 577 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA