| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Fundusz zdrowotny dla nauczycieli

Fundusz zdrowotny dla nauczycieli

Czy w regulaminie przeznaczenia środków finansowych na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, dopuszczalny jest zapis, że w przypadku braku chętnych na zwrot kosztów leczenia środki można przeznaczyć na badania służące poprawie zdrowia nauczycieli? Poniżej zamieszczamy odpowiedź.

Tak. Określenie rodzajów świadczeń finansowanych z tzw. funduszu zdrowotnego dla nauczycieli oraz warunków ich przyznawania leży w gestii organu prowadzącego szkołę.

Uzasadnienie: Niezależnie od przysługującego nauczycielom i członkom ich rodzin prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły, w tym jednostki samorządu terytorialnego, są zobowiązane (art. 72 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; dalej: Karta Nauczyciela):

189,00 złPoradnik Rachunkowości Budżetowej

• przeznaczyć corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej,

• określić rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania.

W przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego powyższe zadania organu prowadzącego wykonuje: rada gminy (miejska), rada powiatu lub sejmik województwa (art. 91d pkt 1 Karty Nauczyciela).

Do korzystania z funduszu zdrowotnego uprawnieni są nauczyciele:

• zatrudnieni na co najmniej połowę obowiązującego wymiaru zajęć,

• po przejściu na emeryturę lub rentę (art. 72 ust. 4 i art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela).

Na podstawie dość lakonicznego art. 72 ust. 1 Karty Nauczyciela nie można jednoznacznie określić zakresu pomocy zdrowotnej, finansowanej z funduszu zdrowotnego. W związku z tym w przypadku szkół prowadzonych przez samorządy kwestia ta powinna zostać rozstrzygnięta w uchwale rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa, podjętej na podstawie tego artykułu.

ZAPAMIĘTAJ!

W przepisach Karty Nauczyciela nie ma definicji pojęć „pomoc zdrowotna” i „opieka zdrowotna” ani wytycznych, na co konkretnie mogą być przeznaczone środki z funduszu zdrowotnego dla nauczycieli.

Z ORZECZNICTWA

Ustawowe upoważnienie organu prowadzącego szkołę do ustalania kryteriów i trybu przyznawania świadczenia obejmuje kompetencję do wyznaczenia mierników służących za podstawę oceny oraz ustalenie porządku ich przyznawania rozumianego jako system działań uwzględniających ustaloną kolejność i hierarchię uzależnionych wzajemnie zdarzeń.

Wyrok WSA we Wrocławiu z 4 lipca 2007 r., sygn. akt IV SA/Wr 265/07

Jarosław Żarowski

Podstawa prawna:

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 67, poz. 572)

Aktualizacja: 23.03.2010

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Gazeta Samorządu i Administracji189,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ03
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »