REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych

Anna Górska

REKLAMA

REKLAMA

Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować?

Płatnik składek zobowiązany jest do składania prawidłowo wypełnionych dokumentów ubezpieczeniowych oraz do zgłaszania wszelkich zmian danych, jakie nastąpiły w stosunku do danych wykazanych w dokumentach ubezpieczeniowych przekazanych do ZUS.

REKLAMA

Najczęstsze nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych

Często płatnicy składek nie wiedzą, co jest zmianą danych, a co już ich korektą. Zmianę danych płatnik składek zgłasza wtedy, gdy pewne dane uległy zmianie w stosunku do danych wykazanych we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Zgłoszenie to spowoduje zmianę danych na bieżąco. Korektę płatnik składek przekazuje wtedy, gdy poprawia, usuwa błąd w danych, który popełniony został we wcześniej złożonych dokumentach ubezpieczeniowych. Korekta danych zmieni dane wstecz, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu ubezpieczeniowego.

Przykład

REKLAMA

1. Ubezpieczony zmienił adres. Płatnik zmianę adresu ubezpieczonego (np. zmianę adresu zamieszkania) powinien zgłosić poprzez złożenie dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA lub ZUS ZZA w trybie zmiany danych, tj. poprzez wpisanie cyfry „1” w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 03 (formularz ZUS ZUA) lub w polu 02 (formularz ZUS ZZA). Do czasu złożenia dokumentu zgłoszeniowego w trybie zmiany danych na koncie ubezpieczonego będzie zapisany adres poprzedni, a od dnia jego złożenia - aktualny adres.

2. W adresie ubezpieczonego podanym w zgłoszeniu do ubezpieczeń popełniono pomyłkę. W takim przypadku płatnik powinien złożyć dokument zgłoszeniowy ZUS ZUA lub ZUS ZZA w trybie korekty, tj. wpisać cyfrę „2” w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 03 (formularz ZUS ZUA) lub w polu 02 (formularz ZUS ZZA). Wypełnienie zgłoszenia w trybie korekty danych spowoduje zapisanie na koncie ubezpieczonego prawidłowego adresu, tj. od daty wynikającej z poprzednio złożonego dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

BŁĘDNE DANE W ZUS ZPA

W przypadku gdy zaznaczono złe pole w dokumencie zgłoszeniowym ZUS ZPA, tzn. w bloku I zamiast pola 01 „Zgłoszenie płatnika składek” zaznaczono pole 02 „Zgłoszenie zmiany/korekty danych płatnika składek”, należy ponownie złożyć prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZPA. Podobnej czynności należy dokonać, gdy zostały wypełnione oba pola bloku I.

REKLAMA

Korekty danych identyfikacyjnych płatnika składek podanych w II bloku dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZPA dokonuje się, składając dokument ZUS ZIPA, w którym w bloku II podaje się poprzednie dane identyfikacyjne, natomiast w bloku III - aktualne dane identyfikacyjne.

Dokumenty zgłoszeniowe: ZUS ZPA w trybie zgłoszenia pierwszorazowego oraz ZUS ZIPA płatnicy składek zobowiązani są przekazywać do ZUS w formie papierowej, tzn. na formularzu według wzoru lub jako wydruk z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS. Do dokumentów tych płatnik zobowiązany jest dołączyć kopie dokumentów potwierdzających nadanie identyfikatorów (NIP, REGON).

Przykład

Płatnik rozpoczynający działalność od 1 stycznia 2009 r. zgłasza do ubezpieczenia 25 osób. Jakie i w jaki sposób (papierowo czy elektronicznie) dokumenty powinien przekazać d ZUS?

Płatnik zobowiązany jest do przekazywania do ZUS, dokumentów dotyczących pierwszorazowego zgłoszenia ZUS ZPA w formie papierowej z kopią decyzji o nadaniu identyfikatorów NIP i REGON. Natomiast dokumenty zgłoszeniowe za pracowników ZUS ZUA lub ZUS ZZA powinien przekazać drogą elektroniczną w formie pliku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS.

W przypadku gdy w zgłoszeniu płatnika składek podano identyfikator o błędnej strukturze (np. REGON 11-znakowy zamiast 9- lub 14-znakowy), należy złożyć ponownie dokument zgłoszeniowy ZUS ZPA prawidłowo wypełniony.

Poprawienia błędnie podanych danych ewidencyjnych płatnika składek dokonuje się poprzez złożenie dokumentu zgłoszenia w trybie korekty. Dokument zgłoszenia płatnika ZUS ZPA w trybie korekty wypełnia się wpisując „2” w polu 02 bloku I „Dane organizacyjne”, a następnie podając wszystkie prawidłowe dane w kolejnych blokach.

Jeżeli konieczne jest dokonanie korekty adresu prowadzenia działalności, to należy złożyć dokument ZUS ZAA. W dokumencie tym wypełnia się blok II „Dane identyfikacyjne płatnika składek”, a następnie w bloku III w polu 01 wpisuje się „2” (tj. zakończenie prowadzenia działalności pod adresem), zaś w kolejnych polach - adres nieprawidłowy, natomiast w bloku IV w polu 01 wpisuje się „1” (tj. nowy adres), w kolejnych zaś polach - prawidłowy adres prowadzenia działalności.

BŁĘDY W DANYCH W ZUS ZWPA

W przypadku błędów w danych o wyrejestrowaniu płatnika składek, podanych w bloku III dokumentu „Wyrejestrowanie płatnika składek” - należy złożyć ZUS ZWPA w trybie korekty. W dokumencie tym należy wstawić „X” w polu 03 bloku I „Dane organizacyjne”, a następnie wpisać wszystkie prawidłowe dane w pozostałych blokach.

BŁĘDY DANYCH W ZUS ZUA I ZUS ZZA

Jeżeli w bloku I dokumentu zgłoszeniowego ZUS ZUA lub ZUS ZZA zamiast pola „Zgłoszenie do ubezpieczeń (ubezpieczenia)” zaznaczono pole „Zgłoszenie zmiany/korekty danych...”, to należy złożyć wtedy prawidłowo wypełniony dokument ZUS ZUA lub ZUS ZZA w trybie zgłoszenia, tj. w bloku I „Dane organizacyjne” zaznaczyć „X” odpowiednio w jednym z pól oznaczających zgłoszenie.

W przypadku wypełnienia kilku pól w bloku I - należy powtórnie złożyć dokument ZUS ZUA lub ZUS ZZA, z zaznaczeniem odpowiedniego pola w bloku I.

Przykład

Płatnik składek złożył zgłoszenie ubezpieczonego ZUS ZUA, zaznaczając w danych organizacyjnych w polu 01 oraz w polu 02 - „X” jako zgłoszenie. Co powinien zrobić, aby skorygować błędne dane?

Aby skorygować swój błąd, płatnik powinien złożyć ponownie dokument zgłoszenia ZUS ZUA, zaznaczając w bloku danych organizacyjnych w polu 01 „X” jako zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego.

W celu skorygowania błędnie podanych danych identyfikacyjnych płatnika składek na formularzach zgłoszeniowych ZUS ZUA lub ZUS ZZA (z wyłączeniem druków zgłoszenia ZUS ZPA), wykazanych w bloku II dokumentu zgłoszeniowego za ubezpieczonego - należy złożyć ponownie dokument ubezpieczeniowy wypełniony poprawnie.

Przykład

Płatnik składek przesłał do ZUS dokument zgłoszeniowy ZUS ZUA. Wypełniając blok II „Dane identyfikacyjne płatnika składek”, w miejsce NIP wpisał REGON. Jak skorygować ten błąd?

Płatnik, aby skorygować swój błąd, powinien ponownie złożyć druk ZUS ZUA z poprawnie wypełnionymi danymi.

Błędy w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, wykazanych w bloku III dokumentu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, koryguje się poprzez złożenie dokumentu ZUS ZIUA. Dokument ten należy wypełnić w następujący sposób w:

• bloku I „Dane organizacyjne” w polu 01 - wpisać „2”,

• bloku II „Dane identyfikacyjne płatnika składek” - wpisać dane identyfikacyjne płatnika składek,

• bloku III „Poprzednie dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” - wpisać zestaw danych identyfikacyjnych ubezpieczonego podanych na zgłoszeniu do ubezpieczeń ZUS ZUA lub ZUS ZZA, w tym nieprawidłowy identyfikator,

• bloku IV „Aktualne dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej” - wpisać pełny zestaw prawidłowych danych identyfikacyjnych ubezpieczonego,

• bloku V „Oświadczenie płatnika składek” - wpisać datę wypełnienia dokumentu i złożyć podpis,

• bloku VI „Oświadczenie osoby ubezpieczonej” - podpis składa ubezpieczony.

Przykład

Płatnik składek przesłał do ZUS zgłoszenie ubezpieczonego na formularzu ZUS ZUA. Wpisując identyfikator PESEL, zamienił miejscami dwie cyfry. Jak należy skorygować ten błąd?

Po stwierdzeniu błędu w danych identyfikacyjnych płatnik powinien złożyć formularz ZUS ZIUA w celu skorygowania błędu. W bloku III powinien wpisać błędne dane ubezpieczonego, natomiast w bloku IV prawidłowe.

W przypadku podania na dokumencie zgłoszenia do ubezpieczeń identyfikatorów ubezpieczonego o błędnej strukturze, np. PESEL 8-znakowy, lub przy braku minimum identyfikacyjnego - należy ponownie złożyć dokument w trybie zgłoszenia, tj. w dokumencie ZUS ZUA lub ZUS ZZA wpisać „X” w odpowiednim polu bloku I „Dane organizacyjne”.

Przykład

Płatnik składek złożył formularz zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZZA, podając jeden identyfikator numeryczny ubezpieczonego numer PESEL. Płatnik nie podał drugiego identyfikatora - NIP. Co powinien zrobić w takim przypadku?

Po otrzymaniu przez ubezpieczonego decyzji o nadaniu numeru NIP płatnik powinien ponownie złożyć formularz ZUS ZZA, podając minimum dwa identyfikatory numeryczne ubezpieczonego.

W przypadku konieczności zgłoszenia zmiany lub korekty wykazany w bloku V dokumentu ZUS ZUA lub ZUS ZZA takich danych, jak:

• kod tytułu ubezpieczenia,

• rodzaje ubezpieczeń,

• data objęcia ubezpieczeniami

- płatnik składek zobowiązany jest złożyć wyrejestrowanie z ubezpieczeń, a następnie złożyć ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń.

Czytaj także: Konsekwencje nieprawidłowości w projektach unijnych>>

Przykład

Płatnik składek zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 grudnia 2008 r. Zrobił to na formularzu ZUS ZUA. W styczniu 2009 r. zleceniobiorca złożył wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 1 lutego 2009 r. Jaki dokument do ZUS powinien złożyć?

W związku z taką sytuacją płatnik składek powinien złożyć na formularzu ZUS ZWUA wyrejestrowanie z dotychczasowych ubezpieczeń (emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego), a następnie na formularzu ZUS ZUA zgłosić do wszystkich ubezpieczeń od 1 lutego 2009 r.

BŁĘDNE DANE W ZUS ZWUA

Jeżeli popełniono błąd przy wpisywaniu danych zawartych w bloku IV „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń”, należy w przypadku, gdy błąd dotyczy:

• kodu tytułu ubezpieczenia - złożyć ponownie dokument wyrejestrowania z ubezpieczeń ZUS ZWUA,

• schematu wyrejestrowania (tj. zaznaczono wyrejestrowania z poszczególnych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, chorobowego, wypadkowego, zdrowotnego) lub daty czy kodu przyczyny wyrejestrowania - złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty (tj. wpisać „X” w polu 04 bloku I „Dane organizacyjne”, a następnie podać wszystkie prawidłowe dane w pozostałych blokach).

Czytaj także: Zamówienia publiczne - analiza problemów>>

Nieprawidłowości w dokumentach rozliczeniowych

W imiennych raportach miesięcznych należy podawać numer PESEL, a w razie gdy ubezpieczonemu nie nadano tego numeru - numer NIP. Jeżeli ubezpieczonemu nie nadano również numeru NIP, należy podać serię i numer dowodu osobistego lub paszport.

Przykład

1. Przygotowując dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc, płatnik składek jest zobowiązany w imiennych raportach miesięcznych podawać w pierwszej kolejności jako identyfikator ubezpieczonego - numer PESEL. W przypadku gdy ubezpieczony nie posiada tego numeru - numer NIP, a w dalszej kolejności serię i numer dowodu tożsamości lub paszportu.

2. W przypadku gdy płatnik składek pomylił się i złożył raport składkowy za ubezpieczonego, za którego nie powinien złożyć raportu, musi go skorygować do „zera”. Aby wycofać raport składkowy, należy wypełnić nowy raport, wpisując w pola dotyczące podstawy wymiaru i kwoty składek wartość „0,00”.

3. Przygotowując dokumenty rozliczeniowe za dany miesiąc z identyfikatorem 01, płatnik pomylił się i sporządził również raport za ubezpieczonego, który został już wyrejestrowany z ubezpieczeń. Aby dokonać korekty, płatnik powinien przekazać za tego ubezpieczonego imienny raport miesięczny, w którym w pola dotyczące podstawy wymiaru i kwoty składek wpisuje „0,00”. Komplet dokumentów korygujących powinien być sporządzony z identyfikatorem 02.

Anna Górska

Podstawy prawne

• Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33)

• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 112, poz. 717)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA