REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdawczość za I półrocze 2010 r. w JST

KRYSTYNA GĄSIOREK
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się okres sprawozdawczy za I półrocze 2010 r. dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, które mają obowiązek sporządzenia sprawozdań budżetowych oraz sprawozdań w zakresie operacji finansowych. Wskazujemy podstawy prawne sporządzania sprawozdań, podmioty zobowiązane do ich sporządzania oraz praktyczny przykład dotyczący sprawozdania Rb-N.

Za I półrocze 2010 r. jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) i ich jednostki organizacyjne sporządzają sprawozdania w większości na podstawie nowych rozporządzeń z 2010 r.

REKLAMA

Podstawy prawne sporządzania sprawozdań

REKLAMA

Sprawozdania budżetowe należy sporządzać na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, z uwzględnieniem zapisu § 23 tego rozporządzenia, który stanowi, że kierownicy zakładów budżetowych, kierownicy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, kierownicy jednostek budżetowych i placówek dysponujący rachunkami dochodów własnych oraz dysponenci funduszy celowych, a także kierownicy państwowych jednostek budżetowych dysponujący rachunkami do gromadzenia środków funduszu motywacyjnego, sporządzają i przekazują sprawozdania tych jednostek do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, zgodnie z przepisami „starego” rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Sprawozdania z operacji finansowych również należy sporządzać na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (dalej: nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych), z uwzględnieniem zapisu § 11 tego rozporządzenia, który stanowi, że kierownicy państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz kierownicy gminnych, powiatowych i wojewódzkich funduszy celowych prowadzonych w formie rachunku bankowego oraz zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w art. 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (zadania te wymienione są w nr. 7/2010) przekazują sprawozdania Rb-N i Rb-Z za okresy sprawozdawcze, rozpoczynając od sprawozdań kwartalnych za I kwartał 2010 r., a kierownicy funduszy celowych posiadających osobowość prawną również sprawozdania Rb-UZ i Rb-UN, do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, na zasadach określonych w nowym rozporządzeniu w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań

Sporządza się następujące rodzaje sprawozdań:

● jednostkowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● łączne,

● zbiorcze.

TABELA. Rodzaje sprawozdań oraz podmioty zobowiązane do ich sporządzania

Czytaj także: Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (1)>>

Wypełnianie Rb-N na przykładzie

Aby prawidłowo sporządzić sprawozdania, należy m.in.:

● dokonać prawidłowej ewidencji księgowej zgodnie z zasadami rachunkowości,

● zamknąć i uzgodnić księgi rachunkowe na dany okres sprawozdawczy,

● zapoznać się z instrukcją dotyczącą sporządzania poszczególnych rodzajów sprawozdań.

PRZYKŁAD

W gminie Y na 30 czerwca 2010 r. wystąpiły środki pieniężne, które zostaną wykazane w sprawozdaniu Rb-N w odpowiednich wierszach i kolumnach, tj. środki na rachunku:

● dochodów gminy wiersz N3.2, kol. 10

● wydatków gminy wiersz N3.2, kol. 10

● wydatków niewygasających wiersz N3.2, kol. 10

● dochodów do odprowadzenia wykazuje się do dysponenta (wojewody) w sprawozdaniu Rb-ZN w części N w wierszu N3.2, kol. 10

● zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie wykazuje się

● funduszy pomocowych wiersz N3.2, kol. 10

● sum depozytowych – wadium nie wykazuje się.

W sprawozdaniu Rb-N zostaną wykazane również występujące w jednostce należności, których termin płatności minął 30 czerwca 2010 r. Należności te dotyczą:

● czynszu za wynajem pomieszczeń dla samorządowej jednostki budżetowej wiersz N5.1, kol. 7

● opłaty za zajęcie pasa drogowego przez gminę X wiersz N5.3, kol. 7

● podatku od nieruchomości od osób fizycznych wiersz N5.2, kol. 13

● podatku rolnego osób prawnych (spółek) wiersz N5.2, kol. 12

● naliczonych odsetek z tytułu niezapłaconych podatków nie wykazuje się.

Na 30 czerwca 2010 r. wystąpiła nadpłata pochodząca z rozliczenia VAT, w związku z tym należy ją wykazać w wierszu N5.3, kol. 5.

Sporządzając sprawozdanie Rb-N należy pamiętać, że:

● nie dotyczy ono środków zgromadzonych na rachunku sum depozytowych,

● należność staje się wymagalna, licząc od dnia następnego po upływie terminu płatności wskazanego w dokumencie zapłaty lub zapisanego w umowie w rozumieniu nowego rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Czytaj także: Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (2)>>

PODSTAWY PRAWNE

●• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz.146)

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 20, poz. 103)

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 115, poz. 781; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 33, poz. 261) – nieobowiązujące

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA