REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa w przypadku zmiany etatu

Dorota Wołoszyn

REKLAMA

W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym od listopada 2005 r. do 31 marca 2010 r. W dniu 1 września 2007 r. nabyła prawo do nagrody jubileuszowej. W związku z przebywaniem w tym czasie na urlopie wychowawczym termin wypłaty został przesunięty do dnia jej powrotu do pracy. W dniu powrotu – 1 kwietnia 2010 r. – pracodawca i pracownica zawarli porozumienie zmieniające umowę o pracę i ustalono wymiar czasu pracy na 1/2 etatu (wcześniej była zatrudniona na pełny etat). Jakie wynagrodzenie zasadnicze – do którego zostaną doliczone pozostałe składniki wynagrodzenia – należy przyjąć do wyliczenia nagrody jubileuszowej, jeżeli pracownica 1 września 2007 r. miała ustalone wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1100 zł, ostatnio ustalone wynagrodzenie zasadnicze na pełnym etacie (przed powrotem z urlopu wychowawczego) w wysokości 1300 zł, a po zmianie wymiaru czasu pracy – 685 zł?

REKLAMA

W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika samorządowego, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody.

REKLAMA

Szczegółowe zasady nabywania prawa do nagrody jubileuszowej pracowników samorządowych reguluje § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie). Regułą jest nabywanie prawa do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody. Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do niej. Wyjątkiem jest sytuacja korzystania przez pracownika samorządowego z urlopu wychowawczego.

Okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze dopiero w dniu jego zakończenia (art. 1865 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Nagroda jubileuszowa przy zmianie pracodawcy samorządowego>>

Z ORZECZNICTWA

Mimo że pracownica nabywa prawo do nagrody jubileuszowej na urlopie wychowawczym, wypłata nagrody powinna nastąpić dopiero w dniu powrotu pracownicy do pracy z urlopu wychowawczego.

Uchwała Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 1992 r., sygn. akt I PZP 49/92

REKLAMA

W przypadku gdy umowa o pracę pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym rozwiązuje się w związku z likwidacją pracodawcy lub w związku ze zwolnieniem dyscyplinarnym, wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić w dniu rozwiązania umowy o pracę (uchwała Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1992 r., sygn. akt I PZP 33/92).

W sytuacji opisanej w pytaniu – ze względu na korzystanie przez pracownicę w urlopu wychowawczego – pracodawca przesunął wypłatę nagrody do czasu powrotu pracownicy z tego urlopu. Przepisy rozporządzenia wyraźnie stanowią, że podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla pracownika korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty (§ 8 ust. 6 rozporządzenia).

Ponadto przepisy regulują sposób obliczania nagrody w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy przez pracownika samorządowego. Zgodnie z § 8 ust. 7 rozporządzenia, jeżeli pracownik samorządowy nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty – podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.

Skoro więc pracownica nabyła prawo do nagrody, będąc zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, a w dniu wypłaty tej nagrody pracowała w wymiarze 1/2 etatu, nagrodę jubileuszową należy ustalić od wynagrodzenia przysługującego pracownicy w dniu, w którym nabyła prawo do nagrody jubileuszowej – a więc wynagrodzenia przysługującego jej na 1 września 2007 r.

Czytaj także: Kiedy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową>>

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1704)

● Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)

● Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398; ost.zm. Dz.U. Nr 220, poz. 1721)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA