REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy w 2011 roku

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

REKLAMA

Ubiegłoroczne zmiany związane z wprowadzeniem nowego dnia ustawowo wolnego od pracy oraz likwidacja niektórych przywilejów pracowników wypłynęły na tegoroczny wymiar czasu pracy, a tym samym na współczynnik wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Jak co roku pracodawcy z nadejściem nowego roku stają przed problemem ustalania wymiaru czasu pracy pracowników w poszczególnych okresach rozliczeniowych (patrz: tabele 1, 2 i 3). W 2011 roku w obliczeniach należy uwzględnić zmiany wprowadzone ustawą z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Wprowadza ona nowy dzień ustawowo wolny od pracy – Święto Trzech Króli – 6 stycznia.

REKLAMA

Jednocześnie likwidacji ulega zasada oddawania pracownikom dnia wolnego z tytułu święta wypadającego w innym dniu wolnym niż niedziela. Od 1 stycznia 2011 r. pracownicy nie będą więc mogli już liczyć na to, że jeśli święto wypadnie np. w wolną sobotę, to pracodawca będzie musiał udzielić im dnia wolnego w innym terminie. Ostatnia taka możliwość to odebranie dnia wolnego za 25 grudnia 2010 r. Za 1 stycznia (Nowy Rok wypada w sobotę) pracownicy nie otrzymają już dnia wolnego.

Poza tymi zmianami zasada obliczania wymiaru czasu pracy pozostaje bez zmian.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a następnie

2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Ogółem w 2011 roku przypada do przepracowania 252 dni, czyli 2016 godzin (252 dni × 8 godzin). Jest to o jeden dzień pracy mniej niż w latach 2009 i 2010.

Czytaj także: Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy>>

REKLAMA

Od czasu pracy zależy m.in. ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Współczynnik służący do wyliczenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.

Współczynnik ten ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

W roku 2011 będzie 365 dni, w tym 113 dni wolnych od pracy (niedziele, święta i dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy).

W celu obliczenia współczynnika ekwiwalentowego w 2011 roku odejmuje się od 365 dni liczbę 113 dni wolnych od pracy, co daje wynik 252 dni roboczych. Liczbę tę dzielimy przez 12 i otrzymujemy wynik 21. Taki będzie współczynnik dla obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w 2011 roku. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy współczynnik ten jest ustalany proporcjonalnie do wymiaru etatu. Przykładowo, współczynnik dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wyniesie 10,5.

Współczynnik ten służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu za jeden dzień urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:

1) dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń (średnio z trzech miesięcy) przez ten współczynnik, a następnie

2) dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a następnie

3) mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Współczynnik dla obliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w roku 2011 wynosi więc 21 dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze oraz proporcjonalnie mniej dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

WZÓR NA OBLICZANIE WYMIARU CZASU PRACY

R × 40 + 8 × W

R – oznacza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego (w miesięcznym okresie rozliczeniowym, pokrywającym się z miesiącem kalendarzowym, są zawsze 4 pełne tygodnie liczone od 1 do 28 dnia miesiąca);

40 – norma tygodniowa;

8 – norma dobowa;

W – dni wykraczające poza pełne tygodnie przypadające od poniedziałku do piątku (w miesięcznych okresach rozliczeniowych, pokrywających się z miesiącem kalendarzowym, będzie to 29, 30 oraz 31 dzień miesiąca, pod warunkiem że mieści się w przedziale od poniedziałku do piątku).

Tabela 1. Wymiar czasu dla miesięcznych okresów rozliczeniowych w 2011 roku

@RY1@i41/2011/002/i41.2011.002.000.0026.001.jpg@RY2@

Czytaj także: Różne normy czasu pracy pracowników samorządowych>>

Tabela 2. Wymiar czasu dla trzymiesięcznych okresów rozliczeniowych w 2011 roku

@RY1@i41/2011/002/i41.2011.002.000.0026.002.jpg@RY2@

Tabela 3. Wymiar czasu dla czteromiesięcznych okresów rozliczeniowych w 2011 roku

@RY1@i41/2011/002/i41.2011.002.000.0026.003.jpg@RY2@

Podstawy prawne

•  Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. nr 224, poz. 1459)

•  Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. nr 135, poz. 912)

•  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 174, poz. 1353)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA