REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie uchwał w sprawie odpadów

Wioletta Kępka

REKLAMA

Zostało niewiele czasu na przygotowanie i przyjęcie uchwał wprowadzających w gminach nowy system gospodarowania odpadami. To już ostatni moment na rozpoczęcie prac nad tymi dokumentami.

REKLAMA

Rewolucja w gospodarce odpadami rozpoczęła się 1 stycznia 2012 r., kiedy to weszła w życie ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawa śmieciowa). Jednym z pierwszych etapów realizacji tych przepisów jest przyjęcie przez rady gmin uchwał wprowadzających nowe zasady odbierania odpadów od mieszkańców oraz nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku. Radni mają na to czas do 31 grudnia 2012 r.

REKLAMA

Nowy regulamin musi być dostosowany do zaktualizowanego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami (WPGO). Na aktualizacje tych planów sejmiki województw mają czas do 1 lipca br. Oznacza to, że gminy muszą poczekać z przygotowaniem swoich regulaminów do czasu zaktualizowania WPGO. Niestety, sejmiki województw nie śpieszą się z realizacją tego obowiązku. Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Środowiska (MŚ) wynika, że w kwietniu 2012 r. do resortu trafił tylko jeden zaktualizowany WPGO. Biorąc pod uwagę, że MŚ ma dwa miesiące na zaopiniowanie uchwały sejmiku wojewódzkiego w sprawie aktualizacji WPGO, to niewiele. Najprawdopodobniej więc większość regionów nie zdąży zaktualizować swoich WPGO w terminie. Samorządy wojewódzkie nie poniosą jednak z tego tytułu żadnych konsekwencji. Problemy mogą mieć natomiast gminy, które nie zdążą przygotować regulaminów.

Uchwały rady gminy

Poza regulaminem czystości i porządku, radni gmin muszą przyjąć także uchwały w sprawie:

● stawek opłat za gospodarowanie odpadami,

● terminu, częstotliwości i trybu uiszczania tych opłat,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wzoru deklaracji o wysokości opłaty,

● szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zamian za opłatę.

REKLAMA

– Gminy nie mogą też zapomnieć o obowiązku przeprowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat nowego systemu odbioru odpadów. Kampania ta powinna rozpocząć się po przyjęciu uchwał przez radnych – mówi Maria Duczmal, radca prawny w Departamencie Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.

Uchwały regulujące cały system odbioru odpadów w gminie są podstawą nowego systemu. Dopiero po ich przyjęciu gmina będzie mogła rozpocząć przetargi na wybór firm, które w jej imieniu będą odbierać odpady. Wybrany przez samorząd przedsiębiorca musi zacząć odbierać odpady od właścicieli nieruchomości najpóźniej 1 lipca 2013 r. Czasu, zwłaszcza biorąc pod uwagę długotrwałość procedur przetargowych, zostało niewiele.

W przypadku uchwały o opłacie za gospodarowanie odpadami (art. 6k ust. 1 ustawy śmieciowej) radni przede wszystkim muszą wybrać jedną z metod jej ustalenia. Stawkę opłaty mogą uzależnić od liczby mieszkańców lokalu mieszkalnego, jego powierzchni albo zużycia wody.

– Stawka opłaty w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, będzie zależna od ilości zebranych odpadów, wyrażonej w pojemnikach o określonej pojemności – informuje Robert Kamionowski, radca prawny w kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

Natomiast, określając wysokość stawki opłaty, radni muszą wziąć pod uwagę koszty funkcjonowania całego systemu, w tym m.in.:

1) odbierania, transportowania, zbierania, odzyskiwania i unieszkodliwiania,

2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania,

3) obsługi administracyjnej tego systemu.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji -  prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA