REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strażnik wystawi mandat za zakup psa na bazarze

REKLAMA

Od września strażnicy gminni (miejscy) mogą karać mandatem za złe traktowanie zwierząt. Trzymanie psa na łańcuchu krótszym niż 3 metry będzie karane mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Strażnicy mogą wystawić także mandat za nabywanie zwierząt domowych na targowiskach, poza miejscem ich hodowli.

REKLAMA

Wcześniej w takich sprawach strażnicy nie mogli natychmiast ukarać sprawcy, wystawiając mu mandat, a o karze ostatecznie decydował sąd. Dzięki tym rozwiązaniom naruszający prawo szybciej poniosą konsekwencje, a sądy rozpatrujące w tego typu sprawach zostaną odciążone. Strażnik od września br. wystawi również mandat m.in. za złe oznakowanie dróg wewnętrznych.

REKLAMA

Od 3 września br. strażnicy mogą wystawiać mandaty za nabywanie zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach oraz psów i kotów poza hodowlą, na przykład na bazarze. Strażnicy mogą również ukarać mandatem za prowadzenie targowisk, targów i giełd, na których sprzedawane są zwierzęta domowe. Ponadto strażnicy mogą nałożyć mandat na osobę, która prowadzi hodowlę lub posiada psa rasy uznawanej za agresywną, bez wymaganego zezwolenia. Strażnicy uzyskali także uprawnienia do karania osób, które nie zapewniły zwierzęciu domowemu ochrony przed zimnem, upałem lub dostępu do odpowiedniej karmy czy stałego dostępu do wody. Aby uniknąć mandatu należy też pamiętać o tym, że długość np. łańcucha nie może być krótsza niż 3 metry. Do tej pory strażnicy gminni nie mieli takich uprawnień. Nie mogli więc wystawić mandatu, a jedynie pouczyć sprawcę lub skierować sprawę do sądu. Nowe uprawnienia straży gminnych w tym zakresie wynikają z nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

REKLAMA

Także od września strażnicy mogą ukarać mandatem za grodzenie nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych, w odległości mniejszej niż 1, 5 m od linii brzegu. Mandat otrzyma właściciel działki nad jeziorem lub rzeką, który odgrodzi swoją nieruchomość bezpośrednio do wody, bez zachowania 1, 5 metra odstępu na przejście. Dzięki nowym uprawnieniom strażnicy gminni (miejscy) mogą skuteczniej reagować na utrudnianie dostępu do linii brzegowej oraz zakłócanie porządku na tym obszarze. Także w tym przypadku strażnicy mogli do tej pory poprzestać na pouczeniu lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. Nowe uprawnienia straży gminnych (miejskich) w tym zakresie wynikają ze zmiany ustawy - Prawo wodne.

Natomiast od 21 sierpnia br. strażnicy gminni (miejscy) uzyskali uprawnienia do wystawiania mandatów za złe znakowanie dróg wewnętrznych. Jest to nowe wykroczenie, ujęte w nowelizacji ustawy - Kodeks wykroczeń. Mandat otrzyma zarządca drogi, który ustawi niezgodnie z przepisami znak drogowy lub sygnalizację świetlną. Pozwoli to na szybką reakcję oraz poprawę organizacji i bezpieczeństwa ruchu na danym terenie. Dzięki nowym zadaniom strażnicy mogą skuteczniej reagować na zgłoszenia mieszkańców danej ulicy czy osiedla, o zmianę nieprawidłowo usytuowanych znaków na drogach wewnętrznych.

Nowe uprawnienia przyznane strażnikom gminnym (miejskim) zostały określone w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych z 16 sierpnia br. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Rozporządzenie zostało opublikowane 20 sierpnia br. w Dzienniku Ustaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA