REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany: Urząd może pracować od 8.00 do 18 kilka dni w tygodniu. Załatwisz sprawę wieczorem. I może być otwarty w soboty [Monitor Polski poz. 1189]

Urząd może pracować kilka dni w tygodniu od 8.00 do 18.00. W praktyce będą to 2 dni. Jest też możliwość pracy urzędu w soboty.

Nowe zasady organizacji czasu czasu pracy urzędów od 17 listopada 2023 r. [ZARZĄDZENIE NR 525 PREZESA RADY MINISTRÓW z 26 października 2023 r.]

Zarządzenie określa sposób organizacji przez dyrektorów generalnych urzędów czasu pracy urzędów, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, w tym ustalania rozkładów czasu pracy oraz wyznaczania dni, w które wykonuje się pracę w zamian za dni wolne wyznaczone na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 3 tej ustawy.

Zmiany dla nauczycieli - godziny karciane

Godziny karciane wrócą do szkół? Zdaniem nauczycieli dojdzie do tego poprzez zwiększenie czasu pracy. Propozycje zmian przedstawiło MEiN.

Nauczanie zdalne - warunki i czas pracy nauczycieli

Ile godzin pracują nauczyciele w domu? Sami zainteresowani twierdzą, że więcej niż prowadząc zajęcia w szkole. Samorządowcy powątpiewają.

REKLAMA

Ruchomy czas pracy w ośrodku pomocy społecznej

W związku ze zmianami w organizacji pracy ośrodka pomocy społecznej wywołanych koronawirusem dyrektor jednostki zdecydował na wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie czasu pracy. Jednym z nich jest możliwość skorzystania przez pracowników z ruchomego czasu pracy, także w okresie świadczenia pracy zdalnej. Jak prawidłowo powinna przebiegać procedura ubiegania się o ruchomy czas pracy oraz organizacja pracy osób korzystających z takiego uprawnienia?

Czas pracy w instytucjach kultury

W wielu instytucjach kultury praca ma swoją daleko idącą specyfikę - odbywa się w różnych porach doby, w różnych dniach, często wymaga dzielenia na pracę poranną i wieczorną, związana jest z sezonem artystycznym. W konsekwencji ustawodawca objął pracowników instytucji kultury częściowo przepisami odrębnymi. Ponadto, w zakresie nieuregulowanym w sposób szczególny w tych przepisach, istnieje pełne odesłanie do Kodeksu pracy. Niezależnie więc od tego, czy mówimy o państwowej czy o samorządowej instytucji kultury, do pracowników w nich zatrudnionych nie stosujemy innych regulacji, np. ustawy o pracownikach samorządowych.

Jakie zasady obowiązują w rozliczaniu nadgodzin w samorządzie

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. O terminie udzielenia czasu wolne przed urlopem czy też po decyduje wniosek pracownika samorządowego.

Jak wprowadzić zmiany w czasie pracy urzędu

W Urzędzie mamy podstawowy system czasu pracy i miesięczny okres rozliczeniowy. Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa?

REKLAMA

Jaką dokumentację kadrową należy prowadzić dla pracownika kierowcy

Zatrudniamy pracowników na stanowisku kierowcy z prawem jazdy kat "B" czyli samochody do 3,5 tony. Czy powinniśmy prowadzić jakąś specjalną dokumentację kadrowo-płacową dla takich pracowników?

W którym momencie zaczyna się zagraniczna podróż służbowa

Pracownik realizuje delegację zagraniczną. Wyjeżdża tirem z Polski do Słowacji. Żeby dostać się do Słowacji przejeżdża przez Czechy (na razie nie ma tu obowiązku służbowego). W Słowacji realizuje obowiązek służbowy i dopiero w drodze powrotnej realizuje obowiązek służbowy w Czechach i wraca do Polski.

Dni wolne od pracy w 2014 roku

Poznaj dni wolne od pracy w 2014 r. Prawo przewiduje 13 wolnych dni świątecznych oraz niedziele.

Ruchomy czas pracy w urzędzie

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy jest korzystne dla obywateli, którzy kontaktują się z urzędnikami, bo pozwoli na przyjmowanie petentów po godz. 16.00. Czy trzeba było czekać aż na zmianę ustawy z 28 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505 z późn. zm.), by wprowadzić takie zdroworozsądkowe zmiany?

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców weszła w życie

Nowelizacja uchyla art. 1 pkt 40 ustawy z 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, która ma wejść w życie 15 sierpnia 2013 r. Przepis ten dotyczy uprawnień pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej ma umożliwić bardziej racjonalne niż dotychczas planowanie czasu pracy w urzędach. Projektodawcy zwracają też uwagę na konieczność zapewnienia klientom administracji możliwości załatwiania spraw w dogodnym dla nich czasie.

Czas pracy kierowców

Do czasu pracy kierowcy zalicza się nie tylko samo kierowanie pojazdem, ale także inne czynności, które są związane z wykonywaniem przewozu. Niezwykle istotne jest przestrzeganie dziennego czasu jazdy oraz prawidłowe ustalanie momentu przerwy.

Systemy czasu pracy

Aby kontrolować koszty czasu pracy pracowników, każdy pracodawca w pierwszej kolejności powinien zdecydować, w jakich systemach czasu pracy będą oni pracować. Dokonanie odpowiedniego wyboru pozwoli dostosować godziny pracy osób zatrudnionych do potrzeb zakładu pracy. Ma to bezpośredni wpływ na dopuszczalną liczbę godzin pracy w poszczególnych dniach pracy oraz na moment powstawania nadgodzin.

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w czasie pracy zmuszony jest wykonać czynności, które wynikają z sytuacji prywatnych. Przepisy prawa pracy określają, w jakich przypadkach pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy i kiedy przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie, a kiedy pracownik wynagrodzenia nie otrzyma.

Czas pracy nauczycieli

Liczba godzin zajęć dydaktycznych, które mają obowiązek realizować nauczyciele (tzw. pensum), zależy od rodzaju prowadzonych zajęć i szkoły. Możliwości zwiększenia liczby takich godzin są ograniczone. Czas pracy nauczycieli to jednak nie tylko zajęcia w ramach pensum, lecz także inne wynikające np. z zadań statutowych szkoły.

Planowanie czasu pracy

Odpowiednie zaplanowanie czasu pracy jest niejednokrotnie najtrudniejszym zadaniem dla pracodawcy. Musi on pogodzić konieczność zapewnienia odpowiedniej organizacji pracy z bardzo konkretnymi wymogami prawa pracy.

Czas pracy głównego księgowego

Czy głównego księgowego obowiązuje 40 godzin pracy tygodniowo, czy też ma on nienormowany czas pracy? Czy można pracować krócej niż 8 godzin dziennie? Czy można zmienić umowę na zadaniowy system pracy?

Jak dokumentować prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego

Podstawą usprawiedliwienia nieobecności w pracy z powodu choroby jest zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Zwolnienie to stanowi również podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Pracodawca uprawniony do wypłaty tych świadczeń musi ustalić, czy zwolnienie lekarskie zostało poprawnie wystawione i dostarczone w ustawowym terminie.

Czas pracy w 2011 roku

Ubiegłoroczne zmiany związane z wprowadzeniem nowego dnia ustawowo wolnego od pracy oraz likwidacja niektórych przywilejów pracowników wypłynęły na tegoroczny wymiar czasu pracy, a tym samym na współczynnik wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Jak obliczyć okres stażu pracy strażaka

Jestem księgową w komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej (PSP). Nasi strażacy mają różne okresy pracy sprzed okresu służby w PSP (np. jeden ze strażaków pracował od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. i od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. oraz od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r.). Proszę o podanie prawidłowego sposobu obliczania stażu pracy do wysługi lat funkcjonariuszy PSP oraz podstawę prawną na załączonym przeze mnie przykładzie.

Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy

W jakiej formie należy prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy trzeba ją drukować co miesiąc i kto powinien taką ewidencję podpisać? Czy jest obowiązek prowadzenia list obecności? Jeżeli go nie ma, to czy ewidencję czasu pracy powinien w jakiś sposób potwierdzić pracownik?

Różne normy czasu pracy pracowników samorządowych

Wobec pracowników samorządowych możliwe jest stosowanie elastycznych norm czasu pracy. Ważne jest jednak indywidualne podejście do pracownika i dobór odpowiedniej normy pracy w określonej dziedzinie działalności samorządu.

Czas pracy nauczycieli po nowelizacji

Od 1 września 2009 r. zajęcia dodatkowe będą realizowane przez nauczycieli w wymiarze 1 godziny, a od 1 września 2010 r. w wymiarze 2 godzin. Mają być prowadzone w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, lecz nie będą dodatkowo opłacane.

Wycieczka w ewidencji czasu pracy

Jednostka samorządowa organizuje wycieczkę dla pracowników. Co należy wpisać w listę obecności – czy pracownik musi wziąć urlop, czy może być nieobecność usprawiedliwiona płatna?

Wynagrodzenie pracownika samorządowego za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu wykonującemu pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie przełożonego przysługuje, w zależności od jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Nie ma on jednak prawa do dodatku z tego tytułu.

REKLAMA