REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Studenci, Stanowisko pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

Perły nauki – wpłynęło 335 wniosków w pierwszej edycji konkursu

Perły nauki to konkurs dla utalentowanych studentów ogłoszony przez resort edukacji i nauki. W jego pierwszej edycji wpłynęło 335 wniosków. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na drugą połowę lutego.

Stypendia dla studentów kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, analityka medyczna, fizjoterapia oraz farmacja

W wykazie prac rządu opublikowano informację o planowanym projekcie uchwały Rady Ministrów w sprawie „Systemu zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych oraz podjęcia zatrudnienia w zawodzie na lata 2022–2026”.

Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.

Największym zainteresowaniem studentów cieszą się takie kierunki jak: informatyka, psychologia, prawo. Czy są jeszcze wolne miejsca?

REKLAMA

Zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku

Zajęcia wyrównawcze dla studentów pierwszego roku - MEiN uruchomiło program wsparcia dla uczelni. Kto może z niego skorzystać?

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

Ubezpieczenie zdrowotne studenta i absolwenta

Ubezpieczenie zdrowotne. ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Każda osoba, która się uczy aż do swoich 26 urodzin ma ubezpieczenie albo „przy rodzicu” albo z uczelni. Sytuacja zmienia się, gdy student kończy naukę na uczelni lub podejmuje pracę. Wtedy częste są sytuacje, w których student lub absolwent podczas wizyty u lekarza dowiaduje się, że „świeci się na czerwono”, co oznacza, że nie jest ubezpieczony i nie ma prawa do bezpłatnego leczenia.

Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

Nauka stacjonarna na uczelniach w roku akademickim 2021/2022

Nauka stacjonarna na uczelniach w roku akademickim 2021/2022 - wracają do niej największe uczelnie. Jak będzie wyglądała nauka od października 2021 roku?

Czy studenci wrócą na uczelnię w październiku 2021?

Czy studenci wrócą na uczelnie w październiku 2021? Ministerstwo Edukacji i Nauki ma przygotowane kilka scenariuszy na naukę w roku akademickim 2021/2022.

System antyplagiatowy - więcej sprawdzanych prac, skuteczniejsze wyłapywanie plagiatów

System antyplagiatowy - zmiany. Nie tylko prace dyplomowe czy doktorskie, lecz także zaliczeniowe będą sprawdzane w systemach antyplagiatowych. Pod lupę trafią również publikacje naukowe. Nowy system skuteczniej będzie wyłapywał plagiaty.

Nowe stanowiska w systemie powiadamiania ratunkowego od 29 kwietnia 2021 r.

Nowe stanowiska w systemie powiadamiania ratunkowego - 29 kwietnia 2021 roku planowane jest wejście w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w zakresie stanowisk wykonujących obsługę zgłoszeń alarmowych w systemie powiadamiania ratunkowego.

Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów na rok akademicki 2020/2021

Stypendium dla studentów - 362 studentów otrzyma stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Ile wynosi stypendium dla studentów?

Kredyt studencki - jak uzyskać, warunki spłaty

Kredyt studencki jest przyznawany na preferencyjnych warunkach. Gdzie można ubiegać się o kredyt studencki? Jakie są warunki jego spłaty?

Praktyki zawodowe nauczycieli – zmiany 2020/2021

Praktyki zawodowe to ważny element przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela, który musi przejść każdy student wybierający ścieżkę pedagogiczną. Co to praktyki zawodowe, gdzie można odbyć praktyki, jakie zmiany w praktykach wprowadzono w związku z pandemią koronawirusa w roku akademickim 2020/2021?

Koronawirus. Nie trzeba przedłużać legitymacji studenckich i doktoranckich

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że legitymacje studenckie, legitymacje doktoranta oraz legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne bez konieczności potwierdzania ich ważności w uczelni.

Koronawirus. Obostrzenia w funkcjonowaniu akademików 2020/2021

1 października 2020 r. zaczyna się nowy rok akademicki. Epidemia koronawirusa wymusiła wiele zmian jeśli chodzi o organizację zajęć studentów. Jakie procedury będą obowiązywać jeśli chodzi o mieszkanie w akademikach?

Giełda wolnych miejsc na studia 2020/2021

Oferta "last minute" dla tegorocznych maturzystów i kandydatów na studia. To już ostatni dzwonek, aby wziąć udział w rekrutacji, jedną z możliwości jest wzięcie udziału w Giełdzie wolnych miejsc, która odbędzie się online 15 i 16 września 2020 r.

Rok akademicki 2020/2021: semestr zimowy głównie w trybie mieszanym

Zdecydowana większość uczelni publicznych zdecydowała się na mieszany tryb nauczania w pierwszym semestrze roku akademickiego, zwykle z przewagą nauczania zdalnego. Oznacza to, że tylko niektóre zajęcia będą prowadzone stacjonarnie. Tryb mieszany zaleca także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Renta rodzinna - zaświadczenie o kontynuowaniu nauki

Uczniowie i studenci, którzy otrzymują rentę rodzinną powinni do końca września złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dotyczy to uczącej się młodzieży, która ukończyła 16 lat. Studenci mają czas do 30 października 2020 r.

Koronawirus. Hybrydowy model kształcenia na uczelniach od 1 października 2020 r.

Uczelnie przygotowują się do rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021 w warunkach epidemii koronawirusa. Większość szkół wyższych preferuje model mieszany.

Studenci wrócą na uczelnie od 1 października 2020 r.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o planach rządu co do nowego roku szkolnego oraz akademickiego. 1 września uczniowie mają wrócić do szkół, a studenci 1 października na uczelnie. Uzasadniał, że pozwala na to obecnie sytuacja epidemiczna.

Koronawirus a praktyki studenckie

Co w sytuacji gdy realizacja praktyk jest z przyczyn niezależnych od studenta i uczelni niemożliwa? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło rekomendacje dot. praktyk zawodowych na studiach.

Nauka zdalna na uczelniach. Więcej punktów ECTS za e-learning

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zwiększyć do nowego roku akademickiego maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w trybie zdalnym. Oznacza to, że nowi studenci większą część studiów będą mogli odbyć online.

Czy Konstytucja dla Nauki zwiększy deficyt programistów?

Przedstawiony w dniu 19 września projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, może doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów. Czy nowe rozwiązania podniosą jakość nauczania? Nie wiadomo.

Brexit a możliwość studiowania na brytyjskich uczelniach

Czy Brexit spowoduje, iż Polacy nie będą mogli studiować na brytyjskich uczelniach? Co na to polskie uczelnie?

LEX EMPIRICUS po raz czwarty wspiera kariery studentów i absolwentów studiów prawniczych

Poważnie myślący o swojej karierze studenci i absolwenci studiów prawniczych mają szansę wygrać płatne praktyki w jednej z katowickich kancelarii adwokacko-radcowskich. Dodatkowo do zdobycia są cenne nagrody finansowe i rzeczowe. Wystarczy, że zgłoszą się do prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu Lex Empiricus, który rozpoczyna się 2 listopada 2015 roku.

Miasta zabiegają o studentów

Żadne z największych polskich miast nie traktuje obojętnie potencjalnych studentów i absolwentów. W okresie niżu demograficznego samorządy prześcigają się w pomysłach jak zwabić do siebie potencjalnych studentów. Włodarze miast, mają również nadzieję, że część ze studentów na stałe osiedli się w ich mieście.

Pełnienie obowiązków dyrektora szkoły przed konkursem

Komu powierza się pełnienie obowiązków dyrektora szkoły do czasu jego wyboru w drodze konkursu? Czy obowiązki dyrektora można czasowo powierzyć jakiemukolwiek nauczycielowi danej szkoły?

Grant od starosty na nowe stanowiska w obszarze telepracy

Stosownie do zawartej ze starostą umowy, pracodawca zobowiązany jest utrzymać zatrudnienie skierowanej osoby bezrobotnej przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy.

Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu

Czy odszkodowanie dla pracownika z tytułu zwolnienia z pracy przy zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia podlega opodatkowaniu? Co ze świadczeniem otrzymanym z tytułu umowy o zakazie konkurencji?

Świadectwo pracy - roszczenia nauczyciela

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest niewydanie należnego mu świadectwa pracy. Wydanie wadliwego świadectwa pracy (brak wymaganych danych, zamieszczenie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym itp.) nie jest natomiast wykroczeniem.

Zatrudnianie członków rodziny w urzędzie

W jakich sytuacjach w urzędach można zatrudnić członków rodziny? Co stanie się w przypadku, gdy między krewnymi zatrudnionymi w administracji rządowej lub samorządowej powstanie stosunek podległości służbowej?

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wejdzie w życie 1 września 2013 r. Zawiera ona istotne zmiany w procedurze powoływania sekretarza w jednostkach samorządu terytorialnego.

Zatrudnianie pracowników samorządowych

Wymagania kwalifikacyjne dla kandydatów do pracy mogą być określone w obowiązującym u pracodawcy regulaminie wynagradzania.

Praca w urzędzie - monitory ekranowe, okulary korygujące i ryzyko zawodowe

Pracownicy urzędów najczęściej pracują przy komputerze. Wszystkie stanowiska pracy w urzędzie z monitorami ekranowymi powinny spełniać określone przepisami wymogi i parametry, a pracownicy powinni zostać zaopatrzeni przez pracodawcę w okulary korygujące stosownie do zaleceń lekarza. 

Nienależne wynagrodzenie pracownika samorządowego

Pracownik samorządowy wykorzystujący zajmowane stanowisko do wypłaty wynagrodzenia, które mu nie przysługiwało, musi je zwrócić na żądanie pracodawcy. Inaczej będzie w przypadkach, gdy do wypłaty nienależnego wynagrodzenia doszło wskutek błędów pracodawcy lub osób działających w jego imieniu. Przedstawiamy kilka przykładów różnych rozstrzygnięć.

Warunki powrotu radnego na stanowisko pracy

Pracownik jednostki na czas kadencji sprawowania mandatu uzyskał urlop bezpłatny. Na jakie stanowisko powinniśmy przywrócić tego pracownika? Czy pracownik, którego mandat wygasł 29 sierpnia, a do pracy zgłosił się dopiero 7 września – ma prawo powrotu?

Staż pracy w pytaniach i odpowiedziach

Czy urlop wychowawczy, rozpoczęty i zakończony w trakcie trwającego stosunku pracy, zaliczamy do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. dodatek stażowy)?

Wartościowanie stanowisk pracy w jednostkach samorządowych

W celu unowocześnienia procesu zarządzania zasobami ludzkimi w administracji publicznej system wynagradzania pracowników budowany jest na podstawie wartościowania stanowisk pracy. Rośnie liczba jednostek samorządowych wdrażających wartościowanie stanowisk w swoich urzędach oraz podległych jednostkach.

Jak zarządzać swoim miejscem pracy

Ponad 40 proc. pracowników biurowych przyznaje się do regularnego gubienia dokumentów. Przeciętny pracownik spędza 150 godzin rocznie na szukaniu dokumentów na biurku.

Awans zawodowy nauczyciela kontraktowego


Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

Studia podyplomowe pracowników samorządowych to szansa na szybszy rozwój gmin

Pracownicy samorządów powinni stale podnosić swoje kwalifikacje, bowiem od jakości ich wiedzy zależy nie tylko pozyskiwanie unijnych funduszy, lecz także sprawne zarządzanie gminą i jej rozwój z korzyścią dla mieszkańców. Najlepszym sposobem na poszerzenie wiedzy jest udział w studiach podyplomowych, które oferują nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale też praktycznych umiejętności.

Wynagrodzenia nauczycieli od września 2011

Zgodnie z założeniami budżetowymi na rok 2011 nauczyciele od 1 września 2011 r. otrzymają podwyżki wynagrodzeń. Kwota bazowa dla nauczycieli w roku 2011 jest rozbita na dwa okresy: od 1 stycznia do 31 sierpnia wynosiła 2.446,82 zł, zaś od 1 września 2011 r. wyniesie 2.618,10 zł

Zatrudnianie w jednostkach organizacyjnych JST osób blisko ze sobą spokrewnionych

Czy w przedszkolu samorządowym można zatrudnić na stanowisku księgowej córkę głównej księgowej? Czy są przepisy, które zabraniają, aby księgowa (córka) podlegała głównej księgowej (matce)? Jeśli tak, to czy można zamiast stanowiska księgowej stworzyć stanowisko referenta ds. organizacyjnych (mowa o córce), która by wykonywała prace w księgowości, np. księgowanie w programach komputerowych typu płace, finanse itp.? Czy do objęcia tych stanowisk wymagane jest ukończenie szkoły o profilu finanse/rachunkowość?

Cudzoziemiec na studiach w Polsce

Z roku na rok przybywa w Polsce cudzoziemców dążących do zdobycia wykształcenia w naszym kraju. Napotykają na różnego rodzaju bariery w szczególności językowe, kulturowe, zwyczajowe oraz prawne. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie mechanizmów organizacyjnoprawnych regulujących zasady podejmowania przez cudzoziemców kształcenia na polskich uczelniach.

Czas pracy głównego księgowego

Czy głównego księgowego obowiązuje 40 godzin pracy tygodniowo, czy też ma on nienormowany czas pracy? Czy można pracować krócej niż 8 godzin dziennie? Czy można zmienić umowę na zadaniowy system pracy?

Negocjowanie podwyżki

Negocjacje to każda rozmowa, której celem jest uzgodnienie wspólnego stanowiska. Wiele pisaliśmy o tym, jak się do niej przygotować, jakich technik używać. Dziś zajmiemy się najtrudniejszym aspektem negocjacji – z pozycji podległej, czyli słabszej.

Szkolenia i studia podyplomowe dla samorządowców - nowe trendy

Nie wystarczy ukończyć studia podyplomowe, by stać się specjalistą w konkretnej dziedzinie. Dziś udział w szkoleniach i stałe podnoszenie kwalifikacji przez samorządowców jest koniecznością, której trzeba sprostać aby gminy i powiaty liczyły się, choćby w wyścigu po unijne dotacje.

REKLAMA