REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

System oświaty, Szkolnictwo wyższe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dyplom europejski - czym ma być? Od kiedy? Komisja Europejska przedstawiła pakiet trzech inicjatyw

W dniu 27 marca 2024 r. Komisja przyjęła pakiet propozycji, rekomendacji i rozwiązań prawnych (trzy inicjatywy) dla europejskiego sektora szkolnictwa wyższego w celu utworzenia dyplomu europejskiego. Dobrowolny dyplom europejski miałby przynieść korzyści studentom i wyższym uczelniom. Pomógłby zaspokoić popyt na rynku pracy i poprawić atrakcyjność absolwentów dla przyszłych pracodawców, a jednocześnie przyciągnąłby studentów z całego świata i zwiększył konkurencyjność Europy.

Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

MEiN: Wyszukiwarka studiów wyższych na edukacja.gov.pl - start już w tym tygodniu

Już w tym tygodniu zostanie uruchomiona nowa, kompleksowa wyszukiwarka studiów wyższych na nowym portalu MEiN edukacja.gov.pl. Taką informację przekazał 5 września 2023 r. w Lublinie zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN Łukasz Wawer.

Rewolucja w szkołach. Czterodniowy tydzień nauki

Cztery dni nauki, mniej testów i koniec z 45-minutowymi lekcjami - to tylko niektóre z założeń rewolucyjnego programu edukacyjnego, który przetestują szkoły w Wodzisławiu Śląskim.

REKLAMA

Zmiana Karty Nauczyciela: W szkołach będą uczyć nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego. Zarobki? 15% więcej [1 września 2022 r.]

Nowelizacja Karty Nauczyciela zmienia wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Czarnek: projekt ustawy podnoszący wynagrodzenia nauczycieli o 15%

Min. Czarnek zapowiedział przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy powodującej wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli stażystów i kontraktowych o 15 proc.

Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą uczelni zawodowych

Uczelnie zawodowe. Umożliwienie szkole wyższej – mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki – używania w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych" zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Pakiet wolnościowy i reforma PAN - wywiad z Ministrem Edukacji i Nauki

"Pakiet wolnościowy", czyli nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która ma zapewnić wolność nauki ma zostać przedstawiony w grudniu. W następnych miesiącach zaczną się prace nad reformą Polskiej Akademii Nauk - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli, likwidacja czternastki - stanowisko samorządów i związków zawodowych

W najbliższych tygodniach minister edukacji Dariusz Piontkowski planuje spotkać się z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych oraz samorządowcami, aby dyskutować o zmianach w systemie wynagradzania nauczycieli i o reformie finansowania oświaty.

Koronawirus. Nauczanie zdalne a pensje nauczycieli

Jakie wynagrodzenie otrzymają nauczyciele za pracę zdalną? To wciąż niepewne. Zdaniem prawników zarówno wcześniejsza, jak i obecna wykładnia resortu edukacji narodowej w sprawie wynagradzania nauczycieli pracujących z uczniami, a także tych, którzy pozostają w gotowości, jest niezgodna z przepisami.

Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej 2019 r. - jak wypełnić

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo ukończenia szkoły podstawowej? Publikujemy informację Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczycieli - zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. powodem skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nie może być każde schorzenie nauczyciela, ale tylko choroba związana z wykonywaną przez niego pracą. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych gruntowanie znowelizowała art. 73 Karty Nauczyciela regulujący zasady przyznawania płatnego urlopu zdrowotnego. Obecnie urlop dla poratowania zdrowia jest udzielany wyłącznie w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową.

Nowe przepisy PIT o 50 proc. kosztach nie zmieniają sytuacji nauczycieli akademickich

Nowelizacja ustawy PIT o 100 proc. podniosła limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców (do 85.528 zł rocznie). Nowe przepisy w dalszym ciągu umożliwiają stosowanie 50% kosztów tym nauczycielom akademickim, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich.

Główne założenia doktoratów wdrożeniowych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia jakie są główne założenia doktoratów wdrożeniowych. Doktorant otrzyma dwie pensje.

Nowa ustawa o finansowaniu zadań oświaty już od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada, że nowa ustawa o finansowaniu zadań oświaty zacznie obowiązywać już 1 stycznia 2018 r. Co się zmieni? Kiedy nauczyciel dostanie tzw. 500+?

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła działalność 1 października 2017 r.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już działa. Jest to agencja rządowa, która ma wspierać polskie szkolnictwo wyższe za granicą. Głównymi zadaniami agencji w Polsce są promocja języka polskiego za granicą oraz upowszechnianie informacji o polskim szkolnictwie wyższym.

Przekształcenia zespołów publicznych szkół

Wprowadzone zmiany w systemie oświaty obejmują także zespoły publicznych szkół prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i osoby prawne niebędące JST oraz osoby fizyczne. Ulegają one przekształceniom w ściśle określonych terminach.

Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.

Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - wywiad z prof. Janem Szmidtem

O zmianach w szkolnictwie wyższym z prof. Janem Szmidtem rozmawiała Ludwika Tomala (PAP). Poruszony został temat prac nad Ustawą 2.0.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - Ustawa 2.0

W Polsce ma powstać grupa uczelni badawczych. Ustawa 2.0 ma wprowadzić nowe zasady kształcenia doktorantów. Resort nauki oraz szkolnictwa wyższego zapewnił także, że studia nadal będą bezpłatne.

System Informacji Oświatowej 2017 r.

Sejm zdecydował o konsolidacji Systemu Informacji Oświatowej. Dane wprowadzane będą przez aplikację internetową. Do tej pory wprowadzane były przez bazy lokalne. Szkoły oraz placówki oświatowe muszą przesłać do Systemu Informacji Oświatowej dane między innymi o majątku placówki i jej wydatki. W Systemie znajdą się także dane dotyczące liczby nauczycieli oraz uczniów.

Reforma szkolnictwa zawodowego 2017/2018-2019/2020 r.

Reforma oświaty dotyczy także szkół zawodowych. Co zmieni się w szkolnictwie zawodowym? Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało na to pytanie, zapoznało się także z opiniami Rady Rynku Pracy.

Nowe zawody 2017 r. - szkolnictwo zawodowe

Minister Edukacji Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Od 1 września 2017 r. młodzież będzie mogła kształcić się w aż 213 zawodach. Wprowadzono nowe zawody jak na przykład magazynier - logistyk.

Doktorat wdrożeniowy już w marcu 2017 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym. W projekcie przewidziany został m.in. doktorat wdrożeniowy. Pierwsi doktoranci wdrożeniowi przystąpią do programu już w październiku 2017 r.

Co z dotowaniem szkół dla dorosłych?

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśniło w jaki sposób dotowane będą szkoły dla dorosłych, w tym szkoły medyczne. Kwota dotacji udzielanej na ucznia ma ulec zmniejszeniu.

Czego będą się uczyć dzieci w 8 - letniej szkole podstawowej?

Lekcje z języka obcego już od I klasy szkoły podstawowej. Geografia oraz biologia zostaną wprowadzone dopiero w V klasie. Chemii oraz fizyki dzieci będą uczyły się dwa razy w tygodniu w VII i VIII klasie.

Polska szkoła 2017 - 2022

Prawo oświatowe i przepisy je wprowadzające weszły w życie. W roku szkolnym 2017/2018 Polska wraca do 8 - letniej szkoły podstawowej, 4 - letniego liceum oraz 5 letniego technikum.

Pakiety informacyjne o zmianach w oświacie trafią do szkół

Z uwagi na szeroki zakres zamian w systemie oświaty, do wszystkich szkół w Polsce trafią pakiety informacyjne. Materiały mają być udostępnione nauczycielom, rodzicom i uczniom.

Stypendium socjalne - próg dochodowy od 1 listopada 2016 r,

Od 1 listopada 2016 r. wzrośnie maksymalny próg dochodu uprawniający do otrzymania pomocy. Wysokość świadczeń zależy od danej uczelni. Ile wynosi próg dochodowy uprawniający do otrzymania świadczenia?

Dotacje dla wyższych uczelni - zmiany 2017

Minister nauki i szkolnictwa wyższego proponuje zmiany w finansowaniu uczelni, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku. Zmiany mają wprowadzić nowy sposób podziału między uczelnie dotacji podstawowej z budżetu państwa. Zdaniem wiceminister nauki Teresy Czerwińskiej zmiany te nie nie przyczynią się do zwolnień. Przeciwnie - mają być impulsem do budowy kadry w szkołach wyższych.

Powstaną e-uczelnie - zmiany w szkolnictwie wyższym od 2017 r.

Proponowane zmiany w szkolnictwie wyższym zakładają powstanie e-uczelni, co oznacza załatwianie spraw z dziekanatem w formie elektronicznej. W 2017 roku ma zostać przedstawiony projekt nowej ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Obowiązek szkolny i obowiązek nauki po reformie

Toczące się aktualnie prace legislacyjne obejmujące ustawę o systemie oświaty dotyczą w głównej mierze ustroju szkolnego a konkretnie obowiązku szkolnego, który od 1 września 2019 roku polegać ma na uczęszczaniu do szkoły podstawowej – publicznej albo niepublicznej.

Darmowy podręcznik to trafne wsparcie dla rodziców

Wysokie koszty utrzymania obiektów oświatowych w stosunku do liczby uczniów, a także wydatki związane z zatrudnieniem nauczycieli są dla budżetów gmin znaczącym obciążeniem. Widać to zwłaszcza w małych jednostkach. Niewątpliwie alternatywą dla nieubłaganej demografii i konieczności likwidowania placówek jest – jak pokazuje to przykład gminy Niwiska – przekazywanie szkół stowarzyszeniom rodziców.

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Zdaniem ministra edukacji narodowej, wszelkie inne niż realizowane w szkole formy organizacyjne wykonywania zadań szkolnych (np. formy krajoznawstwa i turystyki) są integralnym elementem systemu kształcenia.

Dotacja dla niepublicznego oddziału przedszkolnego

Dotacja dla niepublicznego oddziału przedszkolnego udzielana jest na podstawie wydatków bieżących ponoszonych w publicznych oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę, a w przypadku braku na terenie gminy oddziału przedszkolnego, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie takiego oddziału.

Podwyżki dla pracowników szkół wyższych w 2014 r.

W 2014 roku środki na szkolnictwo wyższe w porównaniu z 2013 rokiem wzrosną o 1,5 mld zł. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na podwyżki dla pracowników szkół wyższych.

Dotacje dla niepublicznych uczelni niezgodne z Konstytucją

Uregulowanie w rozporządzeniu warunków otrzymywania dotacji ze środków publicznych przez niepubliczne wyższe uczelnie jest niezgodne z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2014 r.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2014 r. będzie uzależniony od pracy wykonywanej w określonej placówce edukacyjnej. Karta Nauczyciela zawiera odrębne od uregulowań zawartych w kodeksie pracy przepisy prawa dotyczące urlopu wypoczynkowego. Jaki będzie zatem jego wymiar?

Konkurs Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy oraz Stowarzyszenie ELSA działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zapraszają studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji (Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Łódzkiego) do wzięcia udziału już w drugiej edycji Konkursu Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”.

Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Odszkodowania otrzymane przez pracownika od placówek oświatowych wolne są od podatku, jeżeli ich wysokość lu zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, przyznawane na podstawie ugody zawartej przed sądem, korzystają ze zwolnienia podatkowego.

Godziny ponadwymiarowe nauczyciela

Godziny ponadwymiarowe to przydzielone nauczycielowi godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Karta Nauczyciela z uwagi na specyficzny czas pracy nauczycieli przewiduje jako jeden ze składników wynagrodzenia nauczyciela wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych, które związane jest z pracą nauczyciela ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć tzw. pensum.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczyciela, czyli tzw. trzynastka

Dodatkowe wynagrodzenie roczne potocznie nazywane trzynastką przysługuje nauczycielom zgodnie z treścią art. 48 KN. Przepis ten jednak nie zawiera zasad, podstaw ustalania i wysokości tego świadczenia, a odsyła do przepisów ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. 1997 r., Nr 160, poz. 1080, z późn. zm.).

Urlop dla poratowania zdrowia 2014 - planowane zmiany

Urlop dla poratowania zdrowia od 2014 r. ma ulec zmianom, co przewiduje projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, przedstawiony do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lipca 2013 r. Obecnie podstawowymi przesłankami udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia są zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole.

Szkoła publiczna prowadzona przez inny podmiot niż samorząd - dotacja

Szkoła publiczna nie traci swojego statusu publicznej tylko dlatego, że jest prowadzona przez inny podmiot niż samorząd.  Zróżnicowanie wysokości dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zależy wyłącznie od tego czy jednostka ta obowiązana do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół prowadzi, czy nie szkołę danego typu i rodzaju.

Wynagrodzenia i dodatki dla nauczycieli 2014- zmiany w Karcie Nauczyciela

Zmiany w wynagrodzeniach i dodatkach dla nauczycieli w 2014 r. przewiduje projekt założeń do projektu ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Przygotowany przez MEN projet czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której przewidziano ferie letnie i zimowe przysługuje urlop wypoczynkowy odpowiadający okresowi i czasie trwania ferii. W zależności od rodzaju placówki i sposobu zatrudnienia urlopy dla nauczycieli są udzielane na różnych zasadach.

Czas pracy nauczyciela

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze realizują swoje zadania w wymiarze proporcjonalnym do wykonywanych zajęć. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska oraz placówki czas pracy nauczyciela ustalany jest w innym wymiarze.

Świadczenia kompensacyjne 2014

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Jak odwołać dyrektora szkoły?

Odwołanie dyrektora szkoły może nastąpić jedynie z przyczyn wskazanych w przepisach prawa. Wniosek o odwołanie musi spełniać określone wymogi formalne. Akt odwołania traktowany jest jako zarządzenie organu gminy.

System informacji oświatowej – nowa ustawa

W dniu 30 kwietnia 2012 r. wejdzie w życie nowa ustawa o systemie informacji oświatowej, wprowadzająca bardzo istotne zmiany dotyczące działania Systemu Informacji Oświatowej.

REKLAMA