REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkolnictwo wyższe, Studia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dyplom europejski - czym ma być? Od kiedy? Komisja Europejska przedstawiła pakiet trzech inicjatyw

W dniu 27 marca 2024 r. Komisja przyjęła pakiet propozycji, rekomendacji i rozwiązań prawnych (trzy inicjatywy) dla europejskiego sektora szkolnictwa wyższego w celu utworzenia dyplomu europejskiego. Dobrowolny dyplom europejski miałby przynieść korzyści studentom i wyższym uczelniom. Pomógłby zaspokoić popyt na rynku pracy i poprawić atrakcyjność absolwentów dla przyszłych pracodawców, a jednocześnie przyciągnąłby studentów z całego świata i zwiększył konkurencyjność Europy.

Będą kontrolne nowo otwartych kierunków lekarskich

Na 36 polskich uczelniach można obecnie studiować kierunki lekarskie. 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Kontrole mają dotyczyć wszystkich 14 nowo otwartych kierunków.

Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

MEiN: Wyszukiwarka studiów wyższych na edukacja.gov.pl - start już w tym tygodniu

Już w tym tygodniu zostanie uruchomiona nowa, kompleksowa wyszukiwarka studiów wyższych na nowym portalu MEiN edukacja.gov.pl. Taką informację przekazał 5 września 2023 r. w Lublinie zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN Łukasz Wawer.

REKLAMA

17 proc. absolwentów studiów medycznych to cudzoziemcy. Czy zostają w Polsce?

W 2021 r. wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce było blisko 16 tys. cudzoziemców. Liczba ta wzrosła w ostatnich latach. W 2019 r. było ich ok. 14,7 tys., a w 2017 r - ok. 11,4 tys.

Czy opłaca się studiować? Sprawdź w systemie ELA

6 czerwca 2023 roku Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchomił na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) już ósmą edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA).

Czy warto studiować w 2023 r.?

Decyzja o podjęciu studiów jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak interesy, cele kariery, sytuacja finansowa i inne osobiste okoliczności.

Rekrutacja na studia 2023 r. Nowe kierunki studiów. Ile miejsc dla studentów?

Nowe kierunki studiów: na Uniwersytecie Rzeszowskim - zarządzanie państwem, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - archeometria, na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie - gastronomia i catering dietetyczny.

REKLAMA

P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.

Wolne miejsca na uczelniach 2022 r. / 2023 r.

Największym zainteresowaniem studentów cieszą się takie kierunki jak: informatyka, psychologia, prawo. Czy są jeszcze wolne miejsca?

Rekrutacja na studia 2022 r. W 2021 r. z miliona chętnych na studia przyjęto 350 000 osób

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) wynika, że w roku akademickim 2021/2022 na studia I stopnia (licencjackie) i jednolite magisterskie było ponad 1 mln kandydatów. Przyjęto blisko ok. 296 tys. studentów na studia I stopnia i 53,5 tys. - na studia jednolite magisterskie. Rok wcześniej (2020/2021) było prawie 960 tys. kandydatów; na studia I stopnia przyjęto ok. 297,5 tys. osób i na jednolite magisterskie - 49,6 tys. osób.

Wyniki rekrutacji na studia w roku akademickim 2021/2022

Wyniki rekrutacji na studia w roku akademickim 2021/2022 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki.

Studia medyczne na kredyt z obowiązkiem odpracowania

Studia medyczne - kredyt. Sejm przyjął nowelizację dotyczącą prowadzenia kierunków lekarskich i kredytów na studia medyczne.

Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą uczelni zawodowych

Uczelnie zawodowe. Umożliwienie szkole wyższej – mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki – używania w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych" zakłada nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

Ekonomiczne Losy Absolwentów (ELA) - czy opłaca się studiować?

Ekonomiczne Losy Absolwentów (ELA) - system monitoruje jak absolwenci szkół wyższych radzą sobie na rynku pracy. Ile zarabiają absolwenci studiów? Czy i co opłaca się studiować?

Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią z Polski [RANKING]

Uniwersytet Jagielloński (UJ) zajął najwyższe miejsce spośród polskich uczelni w międzynarodowym rankingu Round University Ranking (RUR). Pierwsze na liście znalazły się uczelnie amerykańskie, zwyciężył Uniwersytet Harvarda.

Liczba miejsc na uczelniach 2021

Liczba miejsc na uczelniach 2021 - spada liczba miejsc na bezpłatnych studiach. Czy ciężko będzie dostać się na studia w 2021 roku?

Uproszczona rekrutacja na zagraniczne uczelnie w 2021 r.

Rekrutacja na studia za granicą - jakie ułatwienia dla polskich studentów przygotowały zagraniczne uczelnie?

Jak uczyć o zrównoważonym rozwoju?

Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju pozwala na pełne zrozumienie powiązań między środowiskiem a społeczeństwem. Jak może wyglądać w praktyce?

Zmiany w wymiarze praktyk studenckich i rekrutacji na studia

Zmiany w wymiarze praktyk studenckich i rekrutacji na studia. Od 26 stycznia 2021 r. obowiązują nowe przepisy, które zawierają szczególne rozwiązania dotyczące funkcjonowania uczelni oraz podmiotów prowadzących kształcenie doktorantów w roku 2021 oraz w roku akademickim 2020/2021 w warunkach trwającej pandemii.

Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności 2021-2027

Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności 2021-2027 mają być w najbliższych latach bardziej dostępne i innowacyjne. To nowe możliwości dla osób uczących się.

Pakiet wolnościowy i reforma PAN - wywiad z Ministrem Edukacji i Nauki

"Pakiet wolnościowy", czyli nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która ma zapewnić wolność nauki ma zostać przedstawiony w grudniu. W następnych miesiącach zaczną się prace nad reformą Polskiej Akademii Nauk - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Giełda wolnych miejsc na studia 2020/2021

Oferta "last minute" dla tegorocznych maturzystów i kandydatów na studia. To już ostatni dzwonek, aby wziąć udział w rekrutacji, jedną z możliwości jest wzięcie udziału w Giełdzie wolnych miejsc, która odbędzie się online 15 i 16 września 2020 r.

Rok akademicki 2020/2021: semestr zimowy głównie w trybie mieszanym

Zdecydowana większość uczelni publicznych zdecydowała się na mieszany tryb nauczania w pierwszym semestrze roku akademickiego, zwykle z przewagą nauczania zdalnego. Oznacza to, że tylko niektóre zajęcia będą prowadzone stacjonarnie. Tryb mieszany zaleca także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nauka zdalna na Uniwersytecie Warszawskim w semestrze zimowym 2020/2021

Coraz więcej uczelni decyduje się na rozpoczęcie nowego roku akademickiego w trybie zdalnym. Taką decyzję podjęło też UW.

Koronawirus. Hybrydowy model kształcenia na uczelniach od 1 października 2020 r.

Uczelnie przygotowują się do rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021 w warunkach epidemii koronawirusa. Większość szkół wyższych preferuje model mieszany.

Studenci wrócą na uczelnie od 1 października 2020 r.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o planach rządu co do nowego roku szkolnego oraz akademickiego. 1 września uczniowie mają wrócić do szkół, a studenci 1 października na uczelnie. Uzasadniał, że pozwala na to obecnie sytuacja epidemiczna.

Koronawirus a praktyki studenckie

Co w sytuacji gdy realizacja praktyk jest z przyczyn niezależnych od studenta i uczelni niemożliwa? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło rekomendacje dot. praktyk zawodowych na studiach.

Nauka zdalna na uczelniach. Więcej punktów ECTS za e-learning

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zwiększyć do nowego roku akademickiego maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w trybie zdalnym. Oznacza to, że nowi studenci większą część studiów będą mogli odbyć online.

Studia medyczne 2018 - limity przyjęć

Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie dotyczące limitów przyjęć na kierunek lekarski oraz lekarsko-dentystyczny. Limit przyjęć na polskojęzyczne studia stacjonarne na kierunku lekarskim zwiększy się o 229 miejsc, a na kierunku lekarsko-dentystycznym o 28.

Nowe przepisy PIT o 50 proc. kosztach nie zmieniają sytuacji nauczycieli akademickich

Nowelizacja ustawy PIT o 100 proc. podniosła limit stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców (do 85.528 zł rocznie). Nowe przepisy w dalszym ciągu umożliwiają stosowanie 50% kosztów tym nauczycielom akademickim, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich.

Główne założenia doktoratów wdrożeniowych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia jakie są główne założenia doktoratów wdrożeniowych. Doktorant otrzyma dwie pensje.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła działalność 1 października 2017 r.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już działa. Jest to agencja rządowa, która ma wspierać polskie szkolnictwo wyższe za granicą. Głównymi zadaniami agencji w Polsce są promocja języka polskiego za granicą oraz upowszechnianie informacji o polskim szkolnictwie wyższym.

Czy Konstytucja dla Nauki zwiększy deficyt programistów?

Przedstawiony w dniu 19 września projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, może doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów. Czy nowe rozwiązania podniosą jakość nauczania? Nie wiadomo.

Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.

Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - wywiad z prof. Janem Szmidtem

O zmianach w szkolnictwie wyższym z prof. Janem Szmidtem rozmawiała Ludwika Tomala (PAP). Poruszony został temat prac nad Ustawą 2.0.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - Ustawa 2.0

W Polsce ma powstać grupa uczelni badawczych. Ustawa 2.0 ma wprowadzić nowe zasady kształcenia doktorantów. Resort nauki oraz szkolnictwa wyższego zapewnił także, że studia nadal będą bezpłatne.

Czy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zacznie działać w 2017 r.?

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ma na celu podniesienie poziomu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego w Polsce. NAWA ma prowadzić m.in. politykę stypendialną, współpracować z polskimi i zagranicznymi podmiotami działającymi w szkolnictwie wyższym.

Doktorat wdrożeniowy już w marcu 2017 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym. W projekcie przewidziany został m.in. doktorat wdrożeniowy. Pierwsi doktoranci wdrożeniowi przystąpią do programu już w październiku 2017 r.

Stypendium socjalne - próg dochodowy od 1 listopada 2016 r,

Od 1 listopada 2016 r. wzrośnie maksymalny próg dochodu uprawniający do otrzymania pomocy. Wysokość świadczeń zależy od danej uczelni. Ile wynosi próg dochodowy uprawniający do otrzymania świadczenia?

Dotacje dla wyższych uczelni - zmiany 2017

Minister nauki i szkolnictwa wyższego proponuje zmiany w finansowaniu uczelni, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku. Zmiany mają wprowadzić nowy sposób podziału między uczelnie dotacji podstawowej z budżetu państwa. Zdaniem wiceminister nauki Teresy Czerwińskiej zmiany te nie nie przyczynią się do zwolnień. Przeciwnie - mają być impulsem do budowy kadry w szkołach wyższych.

Powstaną e-uczelnie - zmiany w szkolnictwie wyższym od 2017 r.

Proponowane zmiany w szkolnictwie wyższym zakładają powstanie e-uczelni, co oznacza załatwianie spraw z dziekanatem w formie elektronicznej. W 2017 roku ma zostać przedstawiony projekt nowej ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

Brexit a możliwość studiowania na brytyjskich uczelniach

Czy Brexit spowoduje, iż Polacy nie będą mogli studiować na brytyjskich uczelniach? Co na to polskie uczelnie?

Potwierdzanie wykształcenia przez cudzoziemców - zmiany

Dzięki nowym przepisom osoby nieposiadające dokumentów ukończenia studiów będą mogły na podstawie innych zaświadczeń przedstawić uczelni uzyskane przez siebie kompetencje. Uczelnia za taki poświadczający kompetencje dokument będzie mogła uznać np. indeks.

Podwyżki dla pracowników szkół wyższych w 2014 r.

W 2014 roku środki na szkolnictwo wyższe w porównaniu z 2013 rokiem wzrosną o 1,5 mld zł. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na podwyżki dla pracowników szkół wyższych.

Dotacje dla niepublicznych uczelni niezgodne z Konstytucją

Uregulowanie w rozporządzeniu warunków otrzymywania dotacji ze środków publicznych przez niepubliczne wyższe uczelnie jest niezgodne z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Konkurs Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”

Kancelaria Ślązak, Zapiór i Wspólnicy oraz Stowarzyszenie ELSA działające przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zapraszają studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji (Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Łódzkiego) do wzięcia udziału już w drugiej edycji Konkursu Wiedzy Prawniczej „Lex Empiricus”.

Studia podyplomowe pracowników samorządowych to szansa na szybszy rozwój gmin

Pracownicy samorządów powinni stale podnosić swoje kwalifikacje, bowiem od jakości ich wiedzy zależy nie tylko pozyskiwanie unijnych funduszy, lecz także sprawne zarządzanie gminą i jej rozwój z korzyścią dla mieszkańców. Najlepszym sposobem na poszerzenie wiedzy jest udział w studiach podyplomowych, które oferują nie tylko zdobycie teoretycznej wiedzy, ale też praktycznych umiejętności.

Cudzoziemiec na studiach w Polsce

Z roku na rok przybywa w Polsce cudzoziemców dążących do zdobycia wykształcenia w naszym kraju. Napotykają na różnego rodzaju bariery w szczególności językowe, kulturowe, zwyczajowe oraz prawne. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie mechanizmów organizacyjnoprawnych regulujących zasady podejmowania przez cudzoziemców kształcenia na polskich uczelniach.

REKLAMA