REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będzie nowy język regionalny?

Na chwilę obecną jedynym językiem regionalnym w Polsce jest język kaszubski. W środę zaczęło się dwudniowe posiedzeniu Sejmu, na którym parlamentarzyści będą przyglądać się projektowi ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny. Jakie możliwości i prawa daje taki ruch? 

Rolnicy protestują na 600 blokadach. Objazdy dla autostrady A1, A2, A4, dróg S7 i S8. Mapa ONLINE

Mapa 600 blokad. A1, A2, A4, S7, S8, S61. Protestuje 70 000 rolników. Sprawdź online objazd do pracy. Protesty [20 marca, Jak dojechać do domu, pracy i lekarza]

Policja organizuje objazdy. Poniżej link online do mapy protestów. Jest stale aktualizowana. W artykule Ardanowski, uzgodnienia w Jasionce, wyjaśnienia "Solidarności" dlaczego rolnicy protestują, relacje z blokad, komunikaty policji.

Premier Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu: "tak czy inaczej nastąpi"

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zapowiedział na konferencji prasowej 19 marca 2024 r., że "tak czy inaczej" nastąpi rekonstrukcja rządu. Jak wyjaśnił, zawsze jest na to dobry moment, ponieważ zawsze w rządzie ktoś spisuje się lepiej, a ktoś gorzej. "Kiedy dojdę do wniosku, że zmiana jest potrzebna, to taka zmiana będzie zrealizowana" - dodał.

REKLAMA

22 marca 2024 r. mija pierwszych 100 dni rządu D.Tuska. Premier: większość ze 100 konkretów KO jest w jakiejś fazie realizacji

W piątek 22 marca 2024 r. minie pierwszych 100 dni rządu Donalda Tuska. Pytany na konferencji prasowej w dniu 19 marca o realizację obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej (słynnych 100 konkretów na pierwsze 10 dni rządów), premier Tusk powiedział: "Większość ze 100 konkretów jest w jakiejś fazie realizacji, gwarantuję, że z każdym tygodniem i miesiącem zmiany będą postępowały szybciej, ale działamy w warunkach zabetonowania państwa przez PiS".

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Będzie można dofinansować wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie możliwe będzie przyjmowanie programów rządowych, które dofinansują samorządom wynagrodzenia m.in. pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej.

7 kwietnia 2024 r.: Wybory samorządowe - jakie uprawnienia przysługują członkom komisji wyborczej?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. W pracach komisji wyborczych zaangażowane są tysiące osób. Z racji pełnienia funkcji członka komisji wyborczej przysługują określone uprawnienia. Jakie to są uprawnienia?

Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

REKLAMA

MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wiosna 2024. Kiedy wypada astronomiczna wiosna, a kiedy kalendarzowa, meteorologiczna, klimatyczna?

Coraz dłuższe dni to jedna z oznak zbliżającej się wiosny. Kiedy przypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej wiosny? Kiedy jest równonoc wiosenna? Czy wcześniej jest zmiana czasu na letni? 

Pielęgniarki mają uzyskać więcej uprawnień. Co to oznacza dla pacjentów?

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

Po kontroli NIK. Ogromne zaniedbania samorządów związane z ochroną danych. NIK przeprowadzi kontrole w całym kraju

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadzi w całym kraju kontrole dotyczące ochrony danych. Kontrola obejmie zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i jednostki administracji publicznej.

Zrównanie wynagrodzeń oraz warunków pozapłacowych policjantów i żołnierzy. Wiceminister Szczepański (MSWiA): Nie mielibyśmy wtedy problemu z chęcią przechodzenia między jedną, a drugą służbą

Zdaniem Wiesława Szczepańskiego, wiceministra z MSWiA, być może najlepszą rzeczą byłoby zrównanie warunków finansowych (wynagrodzeń) ale także pozapłacowych policjantów i żołnierzy, zwłaszcza w początkowym okresie służby. Bo dziś wielu policjantów chce przejść do służby wojskowej, wiedząc, że są w niej trochę lepsze warunki płacowe i pozapłacowe.

Od 10 marca 2024 r. więcej pociągów i nowe połączenia Polregio w 8 województwach [zmiana rozkładu jazdy]

Większą liczbę połączeń oraz obsługę nowych tras w ośmiu województwach zapowiedział od niedzieli, 10 marca, przewoźnik Polregio. Nowe trasy tej spółki to m.in. Zielona Góra-Świnoujście, Słupsk –  Bydgoszcz, Białystok – Ostrołęka czy Kołobrzeg - Szczecin.

Rusza nabór wniosków z Funduszy Szwajcarskich na rozwój średnich miast

To druga edycja o dofinansowanie z Funduszy Szwajcarskich. Wnioski składane przez samorządy mogą uzyskać do 100 procent dofinansowania.

Donald Tusk powołał Anitę Noskowską-Piątkowską na stanowisko Szefa Służby Cywilnej

Jest nowy Szef Służby Cywilnej. Premier powołał na to stanowisko Anitę Noskowską-Piątkowską.

Darmowe badania w 18 szpitalach i placówkach medycznych Województwa Małopolskiego. Kraków, Tarnów, Zakopane i inne miasta

Badania wzroku, piersi, poziomu cukru we krwi, echo serca, EKG czy USG – to niektóre z darmowych badań, jakie będzie można wykonać w 18 wojewódzkich szpitalach i placówkach medycznych w niemal wszystkie soboty marca (oprócz ostatniej) - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na Małopolan czekają również konlsultacje z lekarzami specjalistami i fizjoterapeutami. Z porad będzie można skorzystać bezpłatnie i bez skierowania. 

Maksymalnie 20 uczniów w klasie, bezpłatne korepetycje i darmowe posiłki w szkołach (z opcją wegetariańską i wegańską). Obietnice dla Warszawy kandydatki Lewicy

Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy obiecuje zmniejszenie liczebności klas do 20 osób, bezpłatne korepetycje i posiłki w szkołach oraz uspokojenie ruchu ulicznego wokół szkół.

33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym. Jak AI może wspomóc funkcjonowanie gospodarki?

Generatywna sztuczna inteligencja niesie ze sobą obietnicę rozszerzania inteligencji i prędkości uczenia się. Zanim to jednak nastąpi, menedżerowie ds. IT (CIOs) z sektora publicznego będą musieli skoncentrować się na unowocześnieniu swoich organizacji. 

Marsz Niepodległości 2024-2026. Sąd Apelacyjny podtrzymał odmowną decyzję wojewody. Nie będzie cyklicznego zgromadzenia

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie organizacji cyklicznego zgromadzenia i utrzymał w mocy odmowną decyzję wojewody mazowieckiego. Postanowienie Sądu Apelacyjnego jest prawomocne - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie urzędu.

Sztab Generalny WP: od 12 lutego do końca maja 2024 r. kolumny pojazdów wojskowych na polskich drogach i autostradach. Ćwiczenia NATO Steadfast Defender 2024

Od poniedziałku 12 lutego do końca maja 2024 r. na drogach niemal całego kraju będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami wojsk NATO Steadfast Defender-24 i ich polską częścią Dragon-24 - zapowiedział Sztab Generalny WP, prosząc o niepublikowanie zdjęć obrazujących ruchy wojska.

Czy Polacy są za likwidacją prac domowych? Na wynik sondażu wpływa wiek badanych

Likwidację prac domowych w szkołach podstawowych popiera 39 procent badanych, a 43 procent respondentów jest za ich utrzymaniem. Tak wynika z badania, które przeprowadziła w pierwszych dniach lutego firma Research Partner na Panelu Badawczym Ariadna.

Min. B. Nowacka: nie ma pieniędzy na darmowe laptopy dla uczniów

Nie ma pieniędzy na laptopy dla uczniów - zakomunikowała 6 lutego 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka. Poinformowała, że 8 lutego br. wspólnie z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim zostaną ogłoszone plany dotyczące laptopów.

Będą kontrolne nowo otwartych kierunków lekarskich

Na 36 polskich uczelniach można obecnie studiować kierunki lekarskie. 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Kontrole mają dotyczyć wszystkich 14 nowo otwartych kierunków.

Religia w szkołach 2024. Min. B. Nowacka: my w tej chwili nie planujemy przeniesienia religii w inne miejsce

Na konferencji prasowej 5 lutego 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka na pytanie o lekcje religii w szkołach odpowiedziała: "różne są pomysły w sferze publicznej, my w tej chwili nie planujemy żadnych zmian, dotyczących przeniesienia religii w inne miejsce, natomiast jesteśmy otwarci na rozmowy". Wspomniała zarazem, że każdy program, każdej z partii obecnej koalicji rządzącej zakładał zmiany, dotyczące religii. Jak podkreśliła, zmiana, która wejdzie od 1 września 2024 r., proponowana przez resort, ma polegać na tym, że ocena z religii i etyki, nie będzie wliczana do średniej ocen. 

Morskie powietrze bogate w sól nad Warszawą w ostatnich dniach. Prof. Markowicz: jakbyśmy spacerowali po plaży w sztormowy dzień lub wdychali powietrze w tężni

Sztormy szalejące nad Bałtykiem i Morzem Północnym sprawiły, że nad Warszawę w ostatnich dobach napłynęło morskie powietrze bogate w sól. Chociaż samo zjawisko nie jest nowe, to zaskakująca była ilość aerozolu morskiego w odległości 300 km od linii brzegowej - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Krzysztof Markowicz.

W Poznaniu wzmożone kontrole nieruchomości. Używanie tzw. kopciucha nie zawsze skutkuje mandatem

Gdy w trakcie interwencji strażnicy miejscy stwierdzą, że nadal używany jest piec bezklasowy, mogą ukarać właściciela nieruchomości mandatem karnym do 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, wysokość grzywny może wzrosnąć do 5000 zł. Interwencja nie zawsze jednak musi zakończyć się mandatem.

Nauczyciele akademiccy z podwyżkami od kwietnia? Minister nauki o planowanych pracach

Jak przypomina minister nauki Dariusz Wieczorek, bazą do wyliczania podwyżki dla wszystkich pracowników naukowych jest kwota podstawowej pensji profesora.

KPO 2024 - kiedy pieniądze wpłyną do Polski?

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej poinformowała na konferencji prasowej 2 lutego 2024 r., że na początku kwietnia br. Polska otrzyma blisko 7 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO)

Polki rodzą mniej dzieci z roku na rok. Przyczyn jest wiele. Prof. Szukalski: dla pokolenia "Z" (zoomerzy) dzieci nie są wyznacznikiem sukcesu

Na naszych oczach dochodzą do dorosłości tzw. Zetki. Pokolenie, dla którego posiadanie życiowego partnera, dziecka, nie jest już wyznacznikiem dorosłości, sukcesu życiowego – powiedział w rozmowie z PAP prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego tłumacząc zmniejszającą się liczbę urodzeń.

Podwyżki dla nauczycieli 2024. Min. B. Nowacka: wypłaty wyższych pensji (z wyrównaniem) prawdopodobnie dopiero od kwietnia. Nie ma porozumienia z nauczycielskimi związkami zawodowymi

Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli prawdopodobnie nie przyjdą tak, jak zakładaliśmy, od marca z wyrównaniem od stycznia. Może się tak zdarzyć, że to będzie dopiero od kwietnia - powiedziała 1 lutego 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka po spotkaniu ze związkami zawodowymi.

Warszawa skontrolowała taksówkarzy: niektórzy jeżdżą bez licencji, prawa jazdy, a nawet po alkoholu

Urząd m.st. Warszawy skontrolował w zeszłym roku 1835 pojazdów prowadzących przewozy osobowe, wykryto kilkaset, czasami drastycznych naruszeń. Kontrole taksówek przeprowadzono także pod koniec stycznia 2024 r. Niektórzy skontrolowani kierowcy taksówek przewozili pasażerów bez licencji, bez prawa jazdy lub badań lekarskich i psychologicznych, niesprawnym autem, a nawet po alkoholu . 

Na jakie partie byśmy teraz zagłosowali? Ilu Polaków ufa politykom? Którym najbardziej? [badania CBOS - styczeń 2024 r.]

W styczniu 2024 roku największa grupa Polaków ufa Szymonowi Hołowni, Rafałowi Trzaskowskiemu oraz Andrzejowi Dudzie cieszą się największym zaufaniem społecznym. Z największą nieufnością spotyka się Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Koalicja Obywatelska może liczyć na 29 proc. głosów; PiS - 24 proc.; Trzecia Droga - 14 proc.; Konfederacja - 11 proc.; a Lewica - 9 proc. - tak wynika z sondażów CBOS przeprowadzonych w II połowie stycznia 2024 r..

Premier D. Tusk: Sprawa panów Kamińskiego i Wąsika się nie skończyła - będą odpowiadać za inne rzeczy

Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika nie skończyła się; ona dopiero się zaczęła. Ich ułaskawienie przez prezydenta nie zmienia faktu, że będą odpowiadać za inne rzeczy - powiedział 24 stycznia 2024 r. premier Donald Tusk. Wskazał na działania związane z wykorzystaniem Pegasusa przeciwko opozycji.

Polak - malkontent? Nieprawda! CBOS: Tylko 3 proc. rodaków jest niezadowolonych ze swego życia

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS pod koniec 2023 roku wynika, że 77 proc. Polaków odczuwa satysfakcję ze swojego życia. 19 proc. ocenia jej poziom jako średni, a 3 proc. jest niezadowolonych z życia.

Ograniczenie prac domowych. Co proponuje MEN?

"My mówimy o nieocenianiu i nieobowiązkowości, a nie o braku prac domowych. To, że nie będzie oceny, nie zmienia postaci rzeczy, że można o tym porozmawiać" - powiedziała w poniedziałek minister edukacji Barbara Nowacka w Polsat News.

Prace domowe. Rząd zapowiada nowe zasady od kwietnia

Od kwietnia będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prac domowych. Takie informacje przekazał premier Donald Tusk. Wcześniej minister edukacji Barbara Nowacka podała, że rozporządzenie jest już przygotowane.

Strajk maszynistów WKD zakończony 24 stycznia 2024 r. Czy wzrosną ceny biletów?

W środę, 24 stycznia zarząd spółki WKD osiągnął porozumienie ze Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce. W wyniku tego strajk generalny ZZMK trwający na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) od 18 stycznia br. zostaje zakończony. W dniu wczorajszym marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, pytany o skutki finansowe ew. podwyżek mówił: "Jakoś to trzeba zbilansować. Zarząd spółki nie ma żadnych swoich pieniędzy. Ma tylko to, co otrzyma z samorządu województwa. Pokrycie wydatków związanych z podwyżką może mieć dwa źródła - albo budżet województwa albo podwyższenie cen biletów".

Ustawa okołobudżetowa zakładająca m.in. podwyżki dla nauczycieli trafi do podpisu Prezydenta

Senat nie zaproponował poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2024 rok. Zgodnie z ustawą dotacja dla samorządów związana z nauczaniem przedszkolnym ma wynieść blisko 4,2 mld zł.

REKLAMA