REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wojewoda chce dopracowania ustawy aglomeracyjnej

REKLAMA

Prace nad ostatecznym kształtem ustawy aglomeracyjnej dla Śląska, usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego i reforma administracji zespolonej - to dla wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka najważniejsze zadania na najbliższe miesiące.

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami wojewoda przedstawił swoje plany na obecny rok. Zapowiedział prace nad projektem ustawy aglomeracyjnej. W najbliższy piątek ma dojść do spotkania na ten temat przedstawicieli śląskiego urzędu wojewódzkiego z szefem MSWiA. Wojewoda uważa, że ustawa jest konieczna ze względu na specyfikę regionu i wspólne zadania sąsiadujących ze sobą miast. Chodzi m.in. o komunikację, gospodarkę odpadami i ściekową oraz drogi.

REKLAMA

 

Drugą ważną sprawą na ten rok - dodał Łukaszczyk - jest usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Chodzi zespolenie wszystkich służb - pogotowia, straży pożarnej i policji - w postaci centrów powiadamiania ratunkowego. Na finalne wdrożenie tego programu jest czas do końca 2011 r., ale centra według zatwierdzonego przez wojewodę planu mają zacząć być budowane najpóźniej od kwietnia tego roku.

 

Wojewoda chce też, by administracja rządowa ostatecznie przestała być właścicielem przedsiębiorstw państwowych. Dziś takich firm jest tylko 24, niemal wszystkie są w likwidacji bądź upadłości. W tym roku w rejestrze przedsiębiorstw państwowych w województwie śląskim nie będzie już ani jednej pozycji - przewiduje wojewoda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Kolejną ważną kwestią będzie kontynuacja reformy administracji publicznej. Łukaszczyk został zobowiązany do przygotowania dla rządu propozycji reformy administracji zespolonej szczebla wojewódzkiego dla całego kraju. Ostatnio projekt zmian został przedstawiony na spotkaniu wojewodów z przedstawicielami MSWiA. Jeszcze w tym roku ma powstać projekt tzw. ustawy konsolidacyjnej, której celem jest silniejsze zespolenie służb administracji zespolonej z wojewodą.

 

Wojewoda ma nadzieję, że nie tylko administracja publiczna, ale i sam region włączy się w obsługę konferencji w ramach prezydencji Polski w Unii Europejskiej w 2011 r. Według Łukaszczyka, na Śląsku mogłaby się odbyć konferencja energetyczna. Regionalni politycy chcą też powołania w Katowicach drugiego w Polsce biura Parlamentu Europejskiego.

 

Podczas spotkania wojewoda zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni ma być podpisany dokument o procedurach postępowania w przypadku katastrof i w sytuacjach kryzysowych. Pomysł ujednolicenia procedur powstał po wrześniowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk". Chodzi o uniknięcie dezinformacji, bałaganu i wchodzenia sobie w kompetencje w takich sytuacjach - mówił Łukaszczyk.

 

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA