REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy muszą znaleźć środki na szkolenia pracowników

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Samorządy muszą uwzględnić w planie finansowym na przyszły rok wydatki na szkolenie pracowników. Ten wymóg będą kontrolować regionalne izby obrachunkowe.

W większości gmin trwają właśnie głosowania nad uchwaleniem przyszłorocznego budżetu. Samorządy, tworząc na jego podstawie plan finansowy, muszą pamiętać o nowym przepisie, który nakazuje im zagwarantowanie pieniędzy na szkolenia zatrudnianych przez siebie urzędników. Taki obowiązek został na nich nałożony przez obowiązującą od stycznia ustawę o pracownikach samorządowych.

REKLAMA

Eksperci wskazują, że tak ogólne sformułowanie w tym zakresie to za mało, aby gminy prawidłowo realizowały ten obowiązek.

– Ustawa powinna też określać minimalną kwotę przeznaczaną przez gminy na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji urzędników – ocenia dr Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomysłodawca wprowadzenia obowiązku szkolenia przez gminy.

Jego zdaniem na podstawie tego przepisu pracownicy mogą domagać się od wójta realizacji tego obowiązku.

Jak sprawdziliśmy, nie wszystkie gminy rezerwują środki na szkolenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Nie mamy wydzielonych pieniędzy na szkolenia, bo przyszłoroczny budżet jest o 1 mln zł niższy od tegorocznego – mówi Stanisław Szleter, wójt gminy Grajewo.

Inaczej jest w gminie Biała Podlaska.

– Mamy zagwarantowane na przyszły rok 8 tys. zł na szkolenie 30 urzędników – przekonuje Maria Klimiuk, skarbnik Gminy Biała Podlaska.

Wskazuje, że w tym roku kwota ta nie została jeszcze wykorzystana.

– Będziemy kontrolować gminy, czy w budżecie zagwarantowały pieniądze na szkolenia pracowników i w jaki sposób je wykorzystują – mówi Ryszard Krawczyk przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Tłumaczy, że samorządy oprócz wydzielenia w planie finansowym środków na szkolenia powinny też wprowadzić wewnętrzne regulacje określające zasady ubiegania się o pieniądze na podnoszenie kwalifikacji urzędników.

– Jeśli gmina nie ma określonych takich zasad, to pracownik nie może domagać się wysłania go np. na kurs języka obcego – potwierdza Dawid Zdebiak, radca prawny.

Co więcej, tam gdzie nie ma pieniędzy na szkolenia lub przyznawane są one na niejasnych zasadach, urzędnicy mogą poskarżyć się do regionalnych izb obrachunkowych.

– W urzędzie nie mamy wprowadzonych zasad ubiegania się o finansowania szkoleń – mówi Maria Klimiuk.

Tłumaczy, że kierownik urzędu decyduje o skierowaniu pracownika na szkolenie.

Dawid Zdebiak podkreśla, że urzędnik, któremu odmówiono sfinansowania szkolenia, może wykazać, że jest dyskryminowany, bo złożył wniosek, a znalazł się w grupie osób, dla których np. nie wystarczyło pieniędzy. Wtedy sąd może uznać, że gmina naruszyła przepis kodeksu pracy o dyskryminacji pracowników w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, bo nie określiła zasad finansowania szkoleń.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA