REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszy budowa Muzeum Historii Polski

PAP

REKLAMA

Wniosek pracowni Stefana i Ewy Kuryłowiczów o unieważnienie konkursu na projekt Muzeum Historii Polski został odrzucony przez Krajową Izbę Odwoławczą. Budowa może ruszać - poinformował rzecznik muzeum Marek Stremecki.

Jak wyjaśnił rzecznik, Krajowa Izba Odwoławcza na zamkniętym posiedzeniu odrzuciła w piątek skargę Kuryłowiczów, bo dopatrzyła się w niej błędów formalnych. Oznacza to, że ostatecznym zwycięzcą konkursu na projekt architektoniczny zostaje pracownia Paczowski ET Fritsch Architectes.

REKLAMA

Co prawda pracownia Kuryłowiczów może zaskarżyć jeszcze tę decyzję do sądu, ale jak podkreślił Stremecki może się jedynie ubiegać w ten sposób o odszkodowanie, bo z punktu widzenia prawa o zamówieniach publicznych konkurs został zakończony.

REKLAMA

"Dla nas najważniejszy jest fakt, że zakończyła się procedura konkursowa. Ewentualne wniesienie przez panią Ewę Kuryłowicz kolejnej skargi nie wstrzyma już budowy. Do tej pory nie mogliśmy podpisać umowy z architektem, bo konkurs formalnie trwał" - powiedział PAP dyrektor MHP Robert Kostro.

Piątkowe rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej oznacza, że muzeum może podpisać z pracownią Bohdana Paczowskiego umowę na projekt wykonawczy co, jak poinformował dyrektor MHP, powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni.

"Jeśli tak się stanie, to pod koniec roku będziemy mogli wystąpić o niezbędne pozwolenia i rozpisać przetargi na budowę siedziby muzeum. Budowa, która potrwa ok. dwóch lat, mogłaby ruszyć w połowie 2011 r." - powiedział Kostro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jego zdaniem, budynek zaprojektowany przez pracownię Bohdana Paczkowskiego jest dobry i "funkcjonalny z punktu widzenia muzealnego". "Jest elegancki. Mnie się podoba. Budynek łączy dwa brzegi wykopu Trasy Łazienkowskiej i ma szansę wzbogacić przestrzeń w tej okolicy, sąsiadując z Centrum Sztuki Współczesnej i Instytutem Teatralnym. Poza tym wybrało go międzynarodowe jury ekspertów" - przypomniał dyrektor MHP.

Międzynarodowy konkurs na projekt siedziby MHP został rozstrzygnięty w grudniu ub.r. Gmach, który będzie łączył dwa brzegi Trasy Łazienkowskiej, będzie miał ok. 20 tysięcy m kw. powierzchni, z czego ok. 9 tys. m kw. będzie przeznaczone na prezentowanie wystaw. Autorzy projektu otrzymają w nagrodę 70 tys. euro oraz zaproszenie do negocjacji dotyczących realizacji projektu.

Wynik został oprotestowany przez pracownię Stefana i Ewy Kuryłowiczów. Architekci zarzucali jurorom błędy proceduralne. Domagali się unieważnienia konkursu.

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA