REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze zaliczki na projekty z PROW

REKLAMA

Za kilka tygodni możliwe będą wypłaty pierwszych zaliczek na projekty inwestycyjne, realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) - poinformował w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki.

Nowe przepisy dają możliwość uzyskania zaliczek do 50 proc. wartości inwestycji. Umożliwiająca to ustawa została już przyjęta przez parlament i - po podpisaniu przez prezydenta - wejdzie w życie.

REKLAMA

"Myślę, że wszystkie podpisywane w tej chwili umowy w programie dotyczącym chociażby modernizacji gospodarstw rolnych będą mogły już z tego rozwiązania korzystać" - powiedział w środę Sawicki na konferencji prasowej w Katowicach.

Przypomniał, że możliwość uzyskiwania zaliczek była już w PROW na lata 2004-2006, potem jednak rolnicy nie mogli już z tego korzystać. Według ministra, przywrócenie zaliczkowania powinno pobudzić inwestycje na wsi, realizowane w ramach programu.

Z pewnością, gdy będzie możliwość zaliczkowania i gwarancji tej zaliczki przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, będzie to ułatwiało podejmowanie decyzji inwestycyjnych" - powiedział minister.

Jego zdaniem, zaliczki są bardzo potrzebne, bo - jak mówił - "dzisiaj nie ma w Polsce ani bogatych rolników, ani bogatych przedsiębiorców", dlatego mieszkańcy wsi najczęściej idą po pieniądze do banków, zwykle spółdzielczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sawicki uczestniczył w środę w Katowicach w konferencji poświęconej m.in. zmianom w polityce rolnej po 2013 r. Jak mówił, Polska opowiada się za zdecydowaną zmianą unijnej polityki rolnej po 2013 r.

REKLAMA

"Po pierwsze, rynek musi mieć większy wpływ na kształtowanie dochodów rolników. W sytuacji, gdy dochody rolników w przeważającej części pochodzą z dopłat, innowacyjność, rozwój są zahamowane. Z pewnością większy nacisk trzeba będzie położyć na rynkowe zachowania samych producentów i całego rolnictwa" - powiedział minister.

Jednocześnie strona polska podkreśla konieczność utrzymania budżetu wspólnej polityki rolnej, uproszenia finansowania rolnictwa oraz zwiększenia nacisku na finansowanie nowych funkcji tego sektora - chodzi np. o służebną rolę rolnictwa wobec środowiska naturalnego, wyzwania klimatyczne i produkcję biomasy na cele energetyczne.

Polska proponuje także, aby po 2013 r. wprowadzić prosty system dopłat powierzchniowych, ale bez oznaczania ile środków ma być przeznaczane na jaką produkcję - to powinien wyznaczać rynek.

REKLAMA

"Taki system daje szansę na to, że wnioski będą o wiele prostsze, a system rozliczania i kontrolowania tych dopłat będzie dużo tańszy; w tym systemie rolnicy mogliby składać wnioski nie co roku, jak w tej chwili, ale raz na siedem lat, jeżeli struktura i powierzchnia gospodarstwa nie uległaby zmianie" - wyjaśnił Sawicki.

Minister poinformował, że w ramach dodatkowych środków, przeznaczanych na unijne programy, w woj. śląskim mogą być prowadzone w tym roku dodatkowe działania. Jedno z nich dotyczy wsparcia hodowli dla zachowania naturalnych obszarów użytków zielonych i krajobrazu. Mogą z niego skorzystać gospodarstwa, gdzie liczba krów nie przekracza 10 sztuk, oraz hodowcy owiec, gdzie liczba matek jest wyższa od 30. Chodzi o to, by użytki zielone były wykorzystywane przy hodowli, nie zarastały i nie jałowiały.

Również w tym roku resort rolnictwa wprowadza dodatkowe płatności związane z uprawą roślin wysokobiałkowych, strączkowych i motylkowych drobnonasiennych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA