REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 2 października można tworzyć komitety wyborcze

REKLAMA

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Donalda Tuska w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na 21 listopada. Oznacza to, że formalnie ruszyła samorządowa kampania wyborcza.

Kalendarz wyborczy przed wyznaczonymi na 21 listopada wyborami samorządowymi przedstawił w poniedziałek na konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.

REKLAMA

Przypomniał, że formalnie kampania wyborcza rusza po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia premiera Donalda Tuska o dacie wyborów samorządowych, dopiero wtedy będzie można dokonywać czynności wyborczych takich jak np. zawiadomienie o utworzeniu komitetu.

Szef PKW podkreślił, że do 2 października będzie można zawiadamiać zarówno o utworzeniu komitetów, jak i o zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych.

Do 22 października do północy będzie możliwe zgłaszanie terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw oraz kandydatów do rady Warszawy i rad dzielnic stolicy.

Z kolei kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów będzie można zgłaszać do 27 października do północy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo zgłaszania list kandydatów na radnych będą miały tylko te komitety wyborcze, które zostaną zarejestrowane. W przypadku zgłoszenia listy pocztą lub przez posłańca decydować będzie data wpływu do terytorialnej komisji wyborczej.

"Tymi właściwymi terytorialnymi komisjami wyborczymi są: gminna, miejska i dzielnicowa komisja wyborcza jeśli chodzi o przyjęcie zgłoszeń i rejestrację list kandydatów na radnych w wyborach do rady gminy, rady miejskiej, rady miasta na prawach powiatu, rady miasta stołecznego Warszawy czy rady dzielnicy Warszawy" - powiedział na konferencji prasowej członek PKW Janusz Niemcewicz.

Dodał, że w powiatowej komisji wyborczej rejestruje listy kandydatów na radnych powiatu, a do wojewódzkiej komisji wyborczej listy kandydatów do sejmiku.

W przypadku wyborów do rady gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców (w takich gminach wybory są większościowe), lista musi zawierać co najmniej jednego kandydata; górną granicą jest liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym.

W gminie powyżej 20 tys. mieszkańców (gdzie wybory są proporcjonalne) lista musi zawierać nie mniej niż 5 kandydatów i nie więcej niż wynosi podwójna liczba radnych wybieranych w danym okręgu.

REKLAMA

Na liście w wyborach do rady powiatu nie może być mniej niż 3 kandydatów, a w przypadku list w wyborach do sejmiku województwa nie mniej niż 5 kandydatów. W obu przypadkach górną granicą jest podwójna liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym. Każda lista musi być poparta podpisami odpowiedniej liczby wyborców. Każdy komitet wyborczy może zgłosić w danym okręgu tylko jedną listę.

Jaworski poinformował, że do 2 października mają być podane do publicznej wiadomości informacje o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonych siedzibach terytorialnych komisji wyborczych.

Do 4 października będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Z kolei do 7 października mają być już powołane przez komisarzy wyborczych terytorialne komisje wyborcze.

Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta przysługuje obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkującemu na obszarze działania danej rady.

REKLAMA

Takie prawo przysługuje także obywatelom Unii Europejskiej, którzy nie są Polakami, ale stale zamieszkują w Polsce. "Obywatel UE ma prawo wybierania radnych wyłącznie do rady gminy, oraz prawo wybierania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod warunkiem, że nie jest pozbawiony praw wyborczych w państwie członkowskim UE, którego jest obywatelem" - powiedziała zasiadająca w PKW Maria Grzelka.

Z kolei prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw przysługuje osobie niekaranej, która posiada czynne prawo wyborcze, stale zamieszkuje na terenie działania danej rady. O mandat radnego gminy może ubiegać się także obywatel Unii Europejskiej, m.in. jeśli stale zamieszkuje na terenie danej gminy i jest wpisany do rejestru wyborców.

Z kolei w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mogą brać udział osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 25 lat.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że według stanu na 30 czerwca do rejestru wyborców wpisanych jest 384 obywateli UE. Dodał, że ci, którzy jeszcze nie są wpisani do rejestru wyborców, a chcą wziąć udział w wyborach mają czas na dopisanie się najpóźniej do 30 dnia przed dniem wyborów.

W tegorocznych wyborach samorządowych Polacy wybiorą 1 tys. 576 wójtów, 796 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast oraz 46 tys. 809 radnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA