REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pięć miast w II etapie konkursu o tytuł ESK 2016

REKLAMA

Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa i Wrocław zakwalifikowały się na tzw. krótką listę w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Listę miast, które weszły do II etapu, ogłoszono w środę z udziałem m.in. ministra kultury i reprezentantów miast.

I etap konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbywał się we wtorek i środę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Podczas dwudniowych obrad Komisja Selekcyjna, w skład, której wchodzą eksperci mianowani przez instytucje europejskie oraz ministra kultury, zapoznała się w wnioskami 11 kandydujących miast i ich prezentacjami. Zwieńczeniem obrad było ogłoszenie tzw. krótkiej listy polskich miast, które przeszły do II etapu konkursu.

REKLAMA

Członek Komisji Selekcyjnej Manfred Gaulhofer, reprezentujący Komisję Europejską, podkreślił, że cały skład komisji oceniającej był pod ogromnym wrażeniem wysokiej jakości zaprezentowanych wniosków.

"Wszystkie kandydujące miasta deklarowały, że kultura będzie centralnym punktem rozwoju ich miejscowości (...) Pięć miast, które przeszły do dalszego etapu, musi teraz wykazać się zdolnością, umiejętnością realizacji swoich programów na tak wielką skalę, jak deklarowały" - mówił Gaulhofer.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski dziękował obecnym na uroczystości reprezentantom wszystkich kandydujących miast za udział w konkursie.

REKLAMA

Zdrojewski przypomniał, że przed rozpoczęciem I etapu zmienił on regulamin konkursu, zwiększając maksymalną liczbę miast, które mogą wejść na krótką listę z 4 do 6. "Skończyło się na pewnym consensusie. Wybrano pięć miast, co do których członkowie jury byli zgodni. Każde następne miasto, które znalazłoby się na krótkiej liście, powodowałoby już poważną różnicę zdań" - podkreślił minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii Zdrojewskiego udział polskich miast w konkursie ma w efekcie doprowadzić do tego, by miejscowości te traktowano na mapie Polski i Europy, jako miasta sprzyjające kulturze, w których odgrywa ona istotną rolę. "Reprezentanci 11 kandydujących miast przekonywali nas, że kultura jest dla nich dźwignią, znakiem rozpoznawalnym. Jest to daleko idąca zmiana w mentalności, sposobie postrzegania kultury" - ocenił Zdrojewski.

Pytany o to, jak ocenia miasta, które znalazły się na krótkiej liście, minister odparł, że miasta te bardzo różnią się od siebie, ale jego cieszy ta różnorodność. "Z jednej strony na liście znalazła się stolica, a stolice zazwyczaj odpadają w I etapie. Mamy też Lublin - miasto Kresów; Wrocław - o tysiącletniej historii wielu narodów, Katowice - miasto industrialne" - mówił Zdrojewski.

REKLAMA

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz informację o tym, że Warszawa znalazła się w II etapie konkursu, przyjęła z radością. "Jestem szczęśliwa" - zapewniała dziennikarzy. "Los stolicy nie jest łatwy. Często pytano mnie o to, (...) co możemy takiego szczególnego zaproponować, dlaczego chcemy zostać Europejską Stolicą Kultury. Odpowiadałam wtedy, że jesteśmy znani, jako stolica, ale nie odkryto naszej kultury. (...) Warszawa jest nie tylko miastem biznesu, ale też miastem kultury" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Ogłoszenie wyników II etapu konkursu, w którym Komisja Selekcyjna wyłoni jedno miasto, planowane jest na czerwiec - lipiec 2011 roku. Po zakończeniu selekcji końcowej, na podstawie sprawozdania Komisji, minister kultury nominuje jedno miasto do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i zawiadomi o swej decyzji instytucje europejskie. Ostateczną decyzję Rady Unii Europejskiej w sprawie wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy w II kwartale 2012 roku.

Czytaj także: Europejska Stolica Kultury 2016 – „konkurs piękności” polskich miast>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA