REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawki Senatu do ustawy okołobudżetowej

REKLAMA

Senat zgłosił w środę poprawki do ustawy okołobudżetowej, zakładające m.in. rozszerzenie ulg komunikacyjnych dla niewidomych. Niewidomi - wbrew woli resortu finansów - mogą uzyskać m.in. 93-proc. ulgę na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe.

Za ustawą wraz z poprawkami w głosowaniu opowiedziało się 56 senatorów, przeciw było 32, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa okołobudżetowa, związana z realizacją budżetu na przyszły rok, przewiduje m.in. podwyżkę z 22 proc. do 23 proc. podstawowej stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. Do końca grudnia 2013 r. będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne. Zgodnie z ustawą z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. zł obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy. Ustawa przewiduje też wprowadzenie ulg komunikacyjnych dla studentów w wysokości 49 proc. i 51 proc.

Poprawkę dotyczącą ulg komunikacyjnych dla niewidomych zgłosił senator PiS Zbigniew Romaszewski. "W Polsce mamy 34 tys. osób niewidomych. Jest nieracjonalne, że nie mogą korzystać z ulg na bilety miesięczne, a kilkadziesiąt tysięcy studentów może" - mówił przed głosowaniem.

Zdaniem resortu finansów, budżetu nie stać na podwyższanie ulg dla niewidomych. Poza tym - według MF - taka zmiana nie może być wprowadzana na tym etapie prac nad ustawą okołobudżetową, co potwierdziło w swojej opinii senackie biuro legislacyjne.

Obecnie niewidomi korzystają z ulg w wysokości od 37 proc. do 49 proc., w zależności od rodzaju transportu i biletów. Za bilety miesięczne na pociągi pospieszne i ekspresowe muszą jednak płacić 100 proc. Zgodnie z poprawką, w takich przypadkach będzie im przysługiwała 51-proc. ulga, a na bilety jednorazowe i miesięczne na autobusy i pociągi osobowe - 93-proc. ulga.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Senatorowie uznali, że na poparcie zasługuje też poprawka, która uchroni przedsiębiorców świadczących tzw. usługi ciągłe, np. dostawców prądu przed koniecznością wystawiania i wysyłania klientom setek tysięcy korekt faktur VAT, co byłoby konieczne po wprowadzeniu podwyżki tego podatku od 1 stycznia 2011 r.

Senat opowiedział się też za wprowadzeniem poprawki, która zakłada, że gminy będą mogły otrzymywać od Agencji Nieruchomości Rolnych, pod pewnymi warunkami, nieruchomości na budowę szkół czy boisk. Nieruchomości te będą musiały być przeznaczone na te cele w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub studiach uwarunkowań przestrzennych. Wprowadzono także przepis, który umożliwi Agencji uzyskanie zapłaty za przekazane nieodpłatnie nieruchomości, jeżeli w ciągu 10 lat od przekazania ich zostałyby one zbyte przez samorządy lub przeznaczone przez nie na cele inne niż w umowie.

Senatorowie przyjęli także poprawkę, zgodnie z którą minister finansów będzie mógł obniżyć z 8 proc. do 7 proc. stawkę VAT na niektóre towary i usługi. Uprawnienie to będzie mu przysługiwało jedynie do końca stycznia 2011 r. Chodzi np. o podatek na prasę, która do dystrybucji trafi do końca grudnia 2010 r. (np. tygodniki czy miesięczniki), czyli jeszcze przed podwyżką VAT, a będzie sprzedawana w 2011 r., czyli po podwyżce.

Kolejna poprawka wykreśla wprowadzony przez Sejm - wbrew woli rządu - przepis utrzymujący w 2011 r. ulgi akcyzowe dla biopaliw i tworzący w 2012 r. fundusz promocji wytwarzania i wykorzystania biokomponentów i biopaliw.

Senat odrzucił natomiast poprawkę PiS zmierzającą do utrzymania na obecnym poziomie wysokości zasiłku pogrzebowego. Sprzeciwił się też, by ANR mogła nieodpłatne przekazywać nieruchomości rolne samorządom m.in. na cele związane z realizacją inwestycji służących wykonywaniu zadań własnych m.in. w zakresie turystyki. Podobny los spotkał poprawkę senatora PO Jana Rulewskiego, która miała objąć obniżoną, 5-proc. stawką VAT instrumenty muzyczne.

Czytaj także: Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA