REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MSWiA: w 28 gminach można załatwić sprawy w urzędzie w dwóch językach

REKLAMA

W dwóch językach można załatwiać sprawy w 28 urzędach gmin na terenie kraju. Najczęściej używany jest: język niemiecki - w 22 gminach, język białoruski - w 3, w dwóch - kaszubski, a w jednej - litewski.

Dane te przedstawił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, obecny na posiedzeniu senackiej Komisji Łączności z Polakami za granicą. Możliwość używania języka obcego albo regionalnego jako tzw. języka pomocniczego daje ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku.

REKLAMA

O wprowadzenie języka mniejszości jako języka pomocniczego w kontaktach z urzędem gminy mogą ubiegać się te gminy, gdzie mniejszość stanowi co najmniej 20 proc. mieszkańców. Podobnie jest w przypadku nazw miejscowości i ulic.

Jak powiedział Siemoniak, mówiąc o gminach, w których stosowany jest język niemiecki, "tablice są dość systematycznie zamalowywane", stąd potrzeba ich wymiany.

REKLAMA

Język niemiecki stosowany jest jako język pomocniczy w woj. opolskim w gminach: Radłów, Chrząstowice, Izbicko, Biała, Walce, Strzeleczki, Leśnica, Prószków, Jemielnica, Ujazd, Kolonowskie, Laskowice Wielkie, Reńska Wieś, Tarnów Opolski, Bierawa, Zębowice, Turawa, Dobrzeń Wielki, Głogówek, Murów, Dobrodzień i Komprachcice.

Język białoruski używany jest w gminach woj. podlaskiego: Hajnówka, Orla i Narewka, język kaszubski - w woj. pomorskim w gminach: Parchowo i Sierakowice, a język litewski - w Puńsku w woj. podlaskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rady gmin, gdzie mniejszość stanowi co najmniej 20 proc., składają wniosek o wpis gminy do Urzędowego Rejestru Gmin, w których używany jest język pomocniczy. Podobnie przy używaniu nazw ulic i miejscowości w języku mniejszości.

Przyjmując ustawę szacowano, że przepisy te będą dotyczyły 51 gmin. W 28 istniałaby możliwość wprowadzenia języka niemieckiego, w 12 - języka białoruskiego, w 10 - języka kaszubskiego (jako języka regionalnego) i w 1 - litewskiego. Podstawą w określeniu liczby osób, należących do mniejszości, jest ostatni spis powszechny.

REKLAMA

Według ustawy, mniejszością narodową jest grupa obywateli polskich, mniej liczna od pozostałej części ludności Polski, dążąca do zachowania swojego języka, kultury i tradycji, mająca świadomość własnej, historycznej wspólnoty narodowej, której przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Polski od co najmniej 100 lat.

Liczba mieszkańców należących do mniejszości jest ustalana na podstawie ostatniego spisu powszechnego. Według ustawy, w Polsce jest dziewięć mniejszości narodowych: białoruska, czeska, litewska, niemiecka, ormiańska, rosyjska, słowacka, ukraińska i żydowska oraz cztery mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, romska i tatarska. Ustawa wprowadza także język kaszubski jako język regionalny.

W Polsce mniejszości narodowe stanowią mniej niż 1 proc. społeczeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA