| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe wzory kwestionariusza i dokumentów

Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe wzory kwestionariusza i dokumentów

Sposób przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego, wykaz dokumentów służących ustaleniu sytuacji osoby, wzory legitymacji pracownika socjalnego, kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym – zawarto w nowym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Nowe rozporządzenie wprowadza generalną zasadę, iż wywiad przeprowadza się w ciągu 14 dni od powzięcia wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia. W poprzednio obowiązującym rozporządzeniu wyliczone były sytuacje, które skutkowały koniecznością przeprowadzenia wywiadu, tj:

- powzięcie wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia z pomocy społecznej,

- wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej,

- zwrócenie się sądu lub starosty o wydanie opinii w celu ustanowienia rodziny zastępczej w związku z prowadzonym postępowaniem,

- otrzymanie orzeczenia sądu o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo wychowawczej,

- powzięcie informacji o przemocy w rodzinie.

Z kolei bardziej szczegółowo w nowym akcie prawnym określono miejsce przeprowadzenia wywiadu. Mianowicie wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny albo w miejscu ich pobytu, w dniach roboczych, w godzinach pracy ośrodka pomocy społecznej lub powiatowego centrum pomocy rodzinie albo w innym terminie uzgodnionym z osobą lub rodziną za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.

W nowym rozporządzeniu zasadniczo nie zmieniła się lista dokumentów służących ustaleniu sytuacji rodzinnej, osobistej, dochodowej i majątkowej osoby lub rodziny, jednakże dodano zapis pozwalający na uzyskanie innych dokumentów jeśli informują one o okolicznościach istotnych dla ustalenia prawa do świadczeń. Pracownicy socjalni będą mogli także potwierdzać kopie wszystkich dokumentów za zgodność z oryginałem oraz pozostawiać je w aktach sprawy po wydaniu oryginału.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. z 2011 r. Nr 27; Poz. 138) wchodzi w życie 23 lutego.

Czytaj także: Świadczenia pielęgnacyjne po zmianach w 2010 r.>>

samorzad.infor.pl

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Poradnik Oświatowy438.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE, CZYLI 500 ZŁ NA DZIECKO

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »