REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od początku marca mniej pociągów i dłuższe czasy przejazdu

REKLAMA

Mniej pociągów z Warszawy do Łodzi i z Warszawy do Gdyni oraz kilkanaście minut dłuższy czas przejazdu niż obecnie - tego mogą się spodziewać pasażerowie kolei od 1 marca. Kolejarze zapewniają, że tym razem są dobrze przygotowani do zmian rozkładu.

Korekta rozkładu jazdy wejdzie w życie 1 marca i będzie obowiązywać do końca maja. Zmiany w kursowaniu pociągów będą mniejsze niż w przypadku tych wprowadzanych w grudniu, gdy zmienił się cały roczny rozkład kolejowy. Jak tłumaczą przedstawiciele zarządzającej torami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, wprowadzenie korekty rozkładu jazdy jest konieczne ze względu na prowadzone przez PKP PLK remonty.

REKLAMA

REKLAMA

Jak wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji w PKP PLK Robert Kuczyński, prace prowadzone na liniach Warszawa - Gdynia, Warszawa - Łódź i na Centralnej Magistrali Kolejowej, którą odbywa się ruch ze stolicy do Krakowa i Katowic spowodują, iż na znacznych odcinkach tych linii z ruchu będzie wyłączony jeden z torów. Dlatego pociągi będą jeździły wahadłowo po jedynym czynnym torze.

Kuczyński powiedział, że alternatywą dla spowodowanych remontami ograniczeń ruchu byłoby zamknięcie na czas remontu całej linii. "W przypadku tych linii, jest to po prostu niemożliwe" - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że zgodnie z prawem, przewoźnicy kolejowi mają obowiązek informować o planowanych zmianach rozkładu z tygodniowym wyprzedzeniem, ale tym razem - biorąc pod uwagę chaos, jaki spowodowało na kolei wprowadzenie nowego rocznego rozkładu jazdy w grudniu - przewoźnicy informują pasażerów o zmianach wcześniej. Przedstawiciele spółek kolejowych zapewnili, że firmy ściśle ze sobą współpracowały, by jak najlepiej przygotować się do zmian.

REKLAMA

Katarzyna Zimnicka z PKP Intercity zapowiedziała, że ze względu na remont linii Warszawa-Łódź, będzie nią jeździć mniej pociągów należących do spółki. "Będzie to o 4 pociągi mniej, pozostajemy jednak z ofertą 19 pociągów" - powiedziała. Dodała, że w relacji Gdynia-Warszawa będzie jeden pociąg mniej - chodzi o "Heweliusza". Pociąg "Neptun" będzie miał zmienioną trasę i pojedzie przez Toruń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczniczka odniosła się także do braków taborowych spółki - według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury przewoźnik ma o 200 wagonów za mało. Zimnicka wyjaśniła, że od 1 marca PKP Intercity ograniczył z tego powodu ofertę na trzech relacjach: Warszawa-Bydgoszcz, Warszawa-Białystok i Warszawa-Lublin. Na każdej z nich będzie po trzy pociągi mniej. "Są to takie trasy, gdzie jest dużo naszych pociągów, a obsługa podróżnych odbywa się także przez innych przewoźników."

Wyjaśniła, że bilety na połączenia od 1 marca są częściowo dostępne w przedsprzedaży. Pasażerowie mogą już kupić bilety na wszystkie ekspresy przewoźnika i na część pociągów TLK; do systemu sprzedaży nie wprowadzono jeszcze 21 pociągów TLK. "W ciągu najbliższych kilku dni będzie to uzupełnione i cała oferta będzie dostępna" - zapewniła Zimnicka.

Anna Lenarczyk z Przewozów Regionalnych poinformowała, że na trasie Warszawa-Łódź będzie kursować 10 pociągów InterRegio zamiast 14, ale część połączeń będą obsługiwać większe składy, w których jest dwa razy więcej miejsc siedzących. Przewoźnik wprowadzi za to nowe połączenia na trasie Lublin-Warszawa, doda więcej wagonów w części pociągów relacji Poznań-Warszawa, Bydgoszcz-Warszawa i Gdynia-Warszawa. Zmienią się też godziny kursowania niektórych pociągów.

Modernizacja linii Warszawa-Łódź i inne remonty prowadzone przez PKP PLK spowodują też zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich, m.in. na trasach Warszawa-Skierniewice, Warszawa-Dęblin i Warszawa-Działdowo. Część pociągów będzie miała skrócony bieg, część odwołano. Jak zapowiedział w poniedziałek Michał Panfil z Kolei Mazowieckich, w niektórych pociągach PKP Intercity i Przewozów Regionalnych na trasie Żyrardów-Skierniewice będą uznawane wydane przez KM bilety.

Przewoźnicy udostępnili wykaz zmian w rozkładach na swoich stronach internetowych, na dworcach i w kasach biletowych dla pasażerów mają być dostępne ulotki. Będą też działać dodatkowe punkty informacyjne.

Czytaj także: W 2011 roku Przewozom Regionalnym grozi upadek>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA