REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek przygotowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego

REKLAMA

Przygotowanie wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego i ryzyka powodziowego, to nowe obowiązki Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – przewidziane w znowelizowanej ustawie Prawo wodne.

Z ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne zniknął cały rozdział V – Ochrona przed powodzią i suszą. W jego miejsce pojawiły się dwa nowe rozdziały:

REKLAMA

- Va – poświęcony wyłącznie ochronie przed powodzi,

- Vb – pt. "Ochrona przed suszą".

Ochrona przed powodzią jest zadaniem organów administracji rządowej i samorządowej, współpracujących w tym zakresie z użytkownikami wód – stanowią nowe przepisy.

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zobowiązany został do przygotowania wstępnej oceny ryzyka powodziowego zawierającej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- mapy obszarów dorzeczy,

REKLAMA

- opis powodzi historycznych, które w znaczący sposób wpłynęły na życie ludzi, wraz z informacjami na temat zasięgu powodzi, tras przejścia wezbrania powodziowego oraz skutków działania żywiołu. Powodzie historyczne będą także uwzględniane w ocenach ryzyka o ile zaistnieje prawdopodobieństwo powtórzenia się tego typu zjawisk w skali znacznie oddziałującej na życie ludzi,

- ocenę potencjalnych negatywnych skutków przyszłych powodzi uwzględniającą m.in. topografię terenu, położenie cieków wodnych, skuteczność istniejącej infrastruktury przeciwpowodziowej, położenie obszarów zamieszkanych i objętych działalnością gospodarczą,

- określenie obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi

- ewentualną prognozę długofalowego rozwoju wydarzeń z uwzględnieniem wpływu zmian klimatu na występowanie powodzi.

REKLAMA

Projekt wstępnej oceny ryzyka powodziowego Prezes KZGW przekaże do zaopiniowania wojewodom i marszałkom województw, którzy w terminie 45 dni powinni przekazać swoje uwagi, bądź zaakceptować przekazany projekt przez zaniechanie wydania opinii.

Dla obszarów zagrożonych powodzią, wskazanych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego sporządzone zostaną mapy zagrożenia powodziowego. A dla obszarów określonych kategorii ryzyka powodziowego zaznaczonych na mapach zagrożenia, sporządzone zostaną także mapy ryzyka powodziowego. Przygotowanie map także znajdzie się w zakresie obowiązków Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

USTAWA z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. nr 32; poz. 159) wejdzie  w życie 18 marca 2011 r.

Czytaj także: Nowa procedura realizacji inwestycji przeciwpowodziowych>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA