REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych do komisji

REKLAMA

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczący opłat targowych przed głosowaniami w Sejmie jeszcze raz trafi do komisji finansów publicznych i samorządu terytorialnego. W drugim czytaniu w środę klub PiS zgłosił swoje poprawki do projektu.

Obecnie opłatą targową objęta jest sprzedaż dokonywana na targowiskach. Wyłączona z niej jest sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków. Opłata może być pobierana na targowiskach pod dachem oraz halach używanych do targów, aukcji i wystaw.

REKLAMA

Celem zmian zaproponowanych przez Senat było zrealizowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2009 r., gdyż ten kwestionował niejasność i nieokreśloność obecnych przepisów związanych ze sformułowaniem "targowiska pod dachem, czy hal używanych do targów aukcji i wystaw".

Posłowie z sejmowych komisji, którzy pracowali nad senackim projektem, chcą, by z opłaty targowej wyłączyć sprzedaż prowadzoną w budynkach.

REKLAMA

Przeciw takiemu rozwiązaniu opowiada się PiS. W jego ocenie zapis, że opłata targowa nie jest pobierana w budynkach, nie obejmuje budowli. Spowoduje, to, że prowadzący działalność w takich budowlach będą musieli płacić zarówno podatek od nieruchomości, jak i opłatę targową - podkreślał Krzysztof Popiołek (PiS).

Zdaniem klubu taki zapis wprowadzi nierówność w handlu, bo daje uprzywilejowaną pozycję sieciom handlowym w stosunku do drobnych handlowców. Popiołek zaproponował w imieniu klubu zwolnienia z opłaty targowej dla sprzedaży w budynkach i budowlach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt zakłada też wykreślenie z ustawy zwolnienia z opłaty targowej opłacających podatek od nieruchomości targowiskowych. PiS jest przeciwny tej zmianie. "PiS nie może się godzić na takie pojmowanie wolnego rynku - oczywiście ten wolny rynek jest w cudzysłowie" - mówił.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski mówił, że zakres zmian, jaki po wielu debatach zaproponowały połączone sejmowe komisje jest niezbędny do utrzymania porządku prawnego po orzeczeniu TK. Apelował o przyjęcie nowelizacji w kształcie zaproponowanym przez połączone komisje finansów i samorządu terytorialnego. "To pewien kompromis między dochodami gmin, a kosztami przedsiębiorców. Pamiętajmy, że znosimy opłatę targową w budynkach, w efekcie ekonomicznym jest to znaczna ulga dla przedsiębiorców" - podkreślił Grabowski.

Projekt ma wejść w życie 19 czerwca. Do 18 czerwca Trybunał Konstytucyjny pozwolił, by obowiązywały zakwestionowane przepisy.

Czytaj także: Stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA