REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

TK: przepis ws. odszkodowań za grunty na drogi - zgodny z konstytucją

REKLAMA

Zgodny z konstytucją jest przepis dotyczący terminu ubiegania się o przyznanie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość zajętą na drogę publiczną - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok jest prawomocny.

Orzeczenie dotyczy nieruchomości zajętych pod drogi publiczne na podstawie ustawy z 1998 r. (przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną). Samorządy i skarb państwa przejmowały na jej podstawie prawo własności gruntów wykorzystanych na drogi. Ustawa dawała prawo do odszkodowania właścicielowi takiej działki, jednak ograniczała możliwość wystąpienia z wnioskiem o odszkodowanie do 5 lat.

REKLAMA

REKLAMA

Do Rzecznika Praw Obywatelskich, który wniósł sprawę do Trybunału, prośby o pomoc przesyłali ludzi, którzy dopiero po kilku latach dowiedzieli się, że nastąpiło przeniesienie własności i nie zdążyli złożyć wniosku o odszkodowanie przed upływem ustawowego terminu. Rzecznik występował też w imieniu tych osób, które w związku z postępowaniem spadkowym albo trwającymi sprawami sądowymi nie mogły w terminie wykazać się tytułem własności.

Trybunał orzekł, że przepis jest zgodny z konstytucją. Nie zgodził się z zarzutem RPO, że jest on niezgodny z zasadą poprawnej legislacji, ponieważ w ocenie TK został sformułowany wystarczająco precyzyjnie, by można było z niego odczytać normę prawną oraz jest komunikatywny - napisany w powszechnie zrozumiałym języku.

Utrzymany w mocy przez TK przepis pozwala ustalić moment, w którym z mocy prawa doszło do przejścia prywatnej własności na podmiot publiczny za odszkodowaniem oraz moment, od którego można było składać wniosek o odszkodowanie za wywłaszczenie - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Stanisław Rymar.

W ocenie Trybunału przepis zachowuje też zasadę proporcjonalności przy uzgadnianiu stanu faktycznego i prawnego. Zachowana została równowaga pomiędzy interesem publicznym a interesem prywatnym, ponieważ za wywłaszczenie przysługiwało odszkodowanie - tłumaczył. Wymagało to wniosku wywłaszczonego właściciela, ale "założenie, że prawo cywilne wymaga dbałości zainteresowanego o swoje prawa, jest aprobowane w demokratycznym państwie prawnym" - podkreślał Rymar w uzasadnieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawę do Trybunału wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Kochanowski zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA