REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wielkopolskie: NIK negatywnie o gospodarowaniu ściekami w gminach

REKLAMA

Gminy nie radzą sobie z gospodarowaniem ściekami, lekceważą zagrożenia związane z eksploatacją szamb - wynika z kontroli przeprowadzonej w sześciu wielkopolskich gminach przez Najwyższą Izbę Kontroli. Pięć gmin otrzymało ocenę negatywną.

Kontrole prowadzone były w gminach: Grodziec, Kramsk, Kłecko, Kuślin, Nekla i Zaniemyśl. Jedynie ostatnia z tych gmin otrzymała ocenę pozytywną, jednak i tam stwierdzono nieprawidłowości. Badaniami objęto okres od stycznia 2009 roku do końca marca 2011 roku.

REKLAMA

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła legalność i rzetelność wypełniania przez skontrolowane gminy obowiązków w zakresie gospodarowania ściekami bytowymi na obszarach nieobjętych systemem kanalizacji zbiorczej.

Według NIK, na terenach nieobjętych instalacją kanalizacyjną część ścieków z przydomowych zbiorników prawdopodobnie odprowadzana jest wprost do środowiska, co jest poważnym zagrożeniem sanitarnym i ekologicznym.

REKLAMA

Według NIK, ewidencje szamb w skontrolowanych gminach były nierzetelne. Przy jednoczesnym braku bieżących informacji od przedsiębiorców o zawartych umowach na opróżnianie szamb i informacji o odebranych ściekach praktycznie gminy nie mogły nadzorować przestrzegania zasad eksploatacji tego rodzaju urządzeń sanitarnych przez ich użytkowników.

Z ewidencji wszystkich skontrolowanych gmin wynika, że ilość odprowadzanych ścieków w przeliczeniu na jedną osobę jest niższa od wartości normatywnych. Wójtowie i burmistrzowie skontrolowanych gmin nie zapewnili skutecznego nadzoru i kontroli nad użytkowaniem szamb. Planowe kontrole przestrzegania przez właścicieli nieruchomości zasad postępowania ze ściekami bytowymi prowadzone były tylko w jednej gminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stwierdzono też liczne przypadki wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie odbioru i transportu nieczystości płynnych w oparciu o niekompletne wnioski oraz przypadki wydawania zezwoleń, w których niedostatecznie rzetelnie określono obowiązki przedsiębiorców.

Kontrola ujawniła również przypadki odbioru i transportu nieczystości ciekłych przez osoby nieposiadające wymaganego zezwolenia.

Wójtowie i burmistrzowie skontrolowanych gmin deklarują, że starają się o poprawę sytuacji. Zbadana przez NIK gmina Grodziec przymierza się do budowy oczyszczalni ścieków.

"Abyśmy mogli egzekwować od mieszkańców wywóz ścieków, musimy im najpierw zapewnić miejsce, gdzie można je wywozić. Sąsiednie gminy mają oczyszczalnie, które ledwie im wystarczają. Pozostaje wywóz ścieków do Konina, ale to wiąże się z kosztami" - powiedział PAP wójt gminy Piotr Juszczak.

"Ciężko jest karać mieszkańców za to, że gmina nie wybudowała do tej pory oczyszczalni. Złożyliśmy wniosek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę oczyszczalni ścieków, ale kryteria zostały tak ustalone, że nie mieliśmy szans. Obecnie czynimy starania by wybudować tańszą oczyszczalnię o podobnej przepustowości" - dodał.

Także wójt gminy Kuślin Jerzy Dziamski powiedział PAP, że gmina dostosowuje się do zaleceń NIK.

REKLAMA

"Jesteśmy obecnie w trakcie układania kanalizacji na terenie gminy, będzie więcej ścieków spływających do oczyszczalni. Zrobiliśmy też porządek z przedsiębiorcami: będziemy sprawdzać, jak wywożone są ścieki i jak z nich rozliczają się mieszkańcy" - powiedział.

Jak stwierdzono w raporcie, obszary nieobjęte zbiorczymi systemami odprowadzania ścieków nadal stanowią istotną część powierzchni Polski. Według sprawozdania opublikowanego przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych w 2010 roku, w województwie wielkopolskim na takich obszarach zamieszkiwało ponad milion osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA