REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: Wkrótce grupowy przetarg na zakup energii dla samorządów

REKLAMA

W połowie roku ogłoszony zostanie wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej na potrzeby 21 samorządów woj. śląskiego, zużywających rocznie ponad 175 gigawatogodzin prądu. Samorządowcy liczą, że grupowy zakup zmniejszy koszty nawet o kilkanaście procent.

Jak poinformował szef Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM) Dawid Kostempski, 12 kwietnia samorządy zainteresowane wspólnym zakupem energii podpiszą porozumienie, tworzące tzw. grupę zakupową. Wybiorą też lidera, który będzie reprezentował pozostałe gminy i powiaty w przetargu. Prawdopodobnie będą nim Świętochłowice, których prezydentem jest Kostempski.

REKLAMA

"Obecnie nasze gminy płacą średnio ponad 270 zł za megawatogodzinę energii. Przykłady wskazują, że dzięki hurtowemu zakupowi energii będzie można zaoszczędzić nawet kilkanaście procent" - oszacował Kostempski.

Po zawarciu porozumienia samorządów rozpoczną się przygotowania do przetargu, m.in. opracowany będzie tzw. SIWZ, czyli specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Przetarg ma być ogłoszony mniej więcej w połowie roku, aby dostawy prądu od nowego sprzedawcy mogły rozpocząć się z początkiem listopada.

Chodzi o dostawy prądu na potrzeby miejskich jednostek, szkół, oświetlania ulicznego itp.

REKLAMA

Spośród 14 miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego do grupy zakupowej wejdzie 12: Katowice, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mysłowice, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze. Z przyczyn formalno-prawnych do grupy nie wejdą na razie Ruda Śląska i Gliwice, które jednak będą mogły dołączyć w przyszłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto do grupy przystąpi dziewięć samorządów nienależących do GZM: powiat mikołowski z gminami wchodzącymi w jego skład (Mikołów, Łaziska, Wyry, Ornontowice, Orzesze), powiat zawierciański, Radzionków i Knurów.

Utworzona przez Górnośląski Związek Metropolitalny grupa gmin zainteresowanych wspólnym zakupem energii jest największą w Polsce. Dotychczas nie było tak dużego grupowego przetargu na zakup energii.

Pierwsza umowa powinna objąć dwa miesiące bieżącego roku oraz cały rok 2013. Część gmin, ze względu na wcześniejsze zobowiązania, będzie do wspólnej umowy przystępować w różnych terminach. Począwszy od 2014 r. przetargi mają obejmować okres jednego roku.

Kostempski podkreślił, że grupowy zakup energii to pierwszy - jak mówił - "twardy" projekt GZM - związku używającego potocznej nazwy Metropolia Silesia. Jego zdaniem powodzenie tego przedsięwzięcia powinno wzmocnić wśród mieszkańców regionu przekonanie, że wspólne działanie wielu samorządów w ramach struktur metropolitalnych ma sens i może przynieść wymierne oszczędności w budżetach miast.

GZM zamierza zaangażować się również w wart 1,5 mln euro pilotażowy projekt dotyczący poprawy efektywności energetycznej budynków. Obejmie on pięć wybranych obiektów w gminach tworzących związek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA