REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy będą wspólnie kupować energię

REKLAMA

20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 samorządowych instytucji, spółek i szpitali będzie wspólnie kupować energię - w sumie 193 gigawatogodziny. W czwartek w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zawarto porozumienie o grupowym zakupie prądu.

Przetarg na zakup energii ma być ogłoszony pod koniec czerwca, a dostawy od nowego sprzedawcy powinny rozpocząć się z początkiem listopada.

REKLAMA

"Jesteśmy pionierami. Jeszcze nikt przed nami nie ogłaszał tak dużego przetargu na zakup energii" - podkreślił przewodniczący związku, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. To z inicjatywy związku, używającego potocznej nazwy Metropolia Silesia, doszło do podpisania porozumienia.

Do grupy zakupowej przystąpiło 20 samorządów: Katowice, Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Jaworzno, Mysłowice, Bytom, Chorzów, Zabrze, a także Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry oraz powiaty mikołowski i zawierciański.

Spośród miast Metropolii Silesia porozumienia nie podpisały Gliwice oraz Ruda Śląska. Ta druga gmina nie wyklucza tego w przyszłości.

REKLAMA

Kostempski liczy, że do przetargu staną kluczowi gracze na rynku. "Decydować będzie cena. Ten, kto zaoferuje najniższą stawkę za megawatogodzinę otrzyma cały kontrakt na dostawę około 193 gigawatogodzin energii do 20 gmin" - podkreślił. Samorządy liczą na oszczędności od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przetarg obejmuje ok. 4,5 tys. punktów poboru energii. To sprawia, że jest on największym spośród przeprowadzonych tego typu zamówień publicznych w Polsce. Porozumienie szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. Najwięcej trafi do Katowic - 29,7 GWh, Sosnowca - 18,6 GWh i Bytomia - 16,6 GWh.

Zgodnie z prawem zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Świętochłowice. GZM, który dotąd koordynował przygotowania, udzieli liderowi wsparcia w organizacji przetargu oraz wyłoni podmiot, którego zadaniem będzie przetworzenie danych technicznych potrzebnych w przetargu.

Zamów książkę: Gospodarowanie odpadami komunalnymi >>


W ciągu najbliższych dwóch miesięcy lider porozumienia wraz z Metropolią Silesia opracuje Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (tzw. SIWZ). Pod koniec czerwca powinien być ogłoszony przetarg na grupowy zakup energii. Jeżeli żaden z jego uczestników nie będzie zgłaszał skarg i odwołań, to dostawcę prądu dla 20 samorządów i ponad 50 podmiotów samorządowych powinniśmy poznać na przełomie sierpnia i września tego roku.

Umowa na dostawę energii na nowych zasadach do uczestników porozumienia powinna wejść w życie 1 listopada. Zostanie zawarta na 14 miesięcy, czyli do końca 2013 r. Potem przetargi mają odbywać się co roku.

REKLAMA

Obecnie największym dostawcą energii dla gmin i powiatów woj. śląskiego jest grupa energetyczna Tauron. Jej dyrektor ds. komunikacji Paweł Gniadek wskazał, że tworzenie grup zakupowych nie jest nowym zjawiskiem. "To rozwiązanie korzystne dla organizatorów przetargu, ale również firm energetycznych, które mogą starać się o sprzedaż większych ilości energii" - skomentował.

Według Gniadka dotąd takie rozwiązanie było praktykowane głównie przez firmy np. należące do tej samej grupy kapitałowej, sieci banków, stacji benzynowych, sklepów itp. Od kilku miesięcy również samorządy myślą o wspólnych zakupach energii.

"Za nami pierwsze przetargi, w których grupa Tauron odniosła sukcesy. Miasta koncentrują zakupy instytucji samorządowych i gminnych firm. Z naszej energii - po takich przetargach - korzysta np. wiele podmiotów w Toruniu oraz Częstochowie" - wyliczał Gniadek.

Jego zdaniem śląska inicjatywa jest interesująca dla firm energetycznych i należy się spodziewać dużego zainteresowania tym projektem.

"Ze względu na skalę przetargu oraz wpływ na jakość życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców miast istotne jest, aby w przetargu uwzględnić nie tylko cenę, ale także stabilność dostawcy, zdolność do przeprowadzenia procesu zmiany sprzedawcy kilku tysięcy punktów odbioru energii" - wskazał przedstawiciel grupy Tauron.

Energetycy podkreślają, że przy zakupie tak znacznej ilości energii ważny jest nie tylko sam wybór najtańszego dostawcy, ale także moment wyboru, ponieważ cena energii zmienia się w trakcie roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA