REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściciele mazurskich portów nie chcą płacić tzw. opłat dennych

REKLAMA

Właściciele mazurskich portów nie chcą płacić tzw. opłat dennych - naliczanych od zalanych gruntów, które znajdują się pod ich pomostami. Zapowiadają protesty.

Na piątek właściciele portów zapowiadają tłumny udział w procesie wytoczonym portowi w Mikołajkach przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) za odmowę zapłaty tego podatku RZGW.

REKLAMA

Sprawa płacenia tych opłat toczy się od dwóch lat - wtedy to pierwsi właściciele portów położonych nad mazurskimi jeziorami dostali od administrującego jeziorami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie pisma wzywające do zawarcia umów dzierżawnych na użytkowane grunty zalane wodą. Chodziło o pomosty oraz miejsca pod łodziami, które cumują przy pomostach.

REKLAMA

"Pierwsze porty dostały informację o zawieraniu umów i o tych opłatach w 2010 roku, w ubiegłym roku już większość z nas, tj. 140 stanic i portów. Zbuntowaliśmy się i nasz bunt właśnie wchodzi w najostrzejszą, bo sądową fazę" - powiedział PAP Zbigniew Sawicki z Konsorcjum Właścicieli i Gestorów Mazurskich Portów i Przystani.

Rzecznik prasowy RZGW w Warszawie Urszula Tomoń powiedziała PAP, że pozew przeciw portowi w Mikołajkach dotyczy rezygnacji z zajmowania tej części jeziora oraz zapłaty za dzierżawę.

"Pozwany dzierżawca kilkakrotnie wzywany był do zawarcia stosownej umowy, ale tego nie zrobił, stąd pozew" - poinformowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciele mazurskich portów zbuntowali się przeciw płaceniu naliczonych im przez RZGW opłat uznając, że ta instytucja nie ma prawa do nałożenia na nich takich obciążeń.

REKLAMA

"Swoje wyliczenia RZGW Warszawa podjęło w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami z 1997 r., mimo iż przejmując działki jeziorowe od poszczególnych starostw w 2005 r. uczyniło to na podstawie ustawy Prawo wodne. A Prawo wodne zwalnia nas z opłat za pomosty. Uważamy, że RZGW winno być konsekwentne i skoro na podstawie Prawa wodnego przejęło jeziora, to teraz niech też w oparciu o te przepisy nimi zarządza" - powiedział Sawicki.

Właściciele portów liczą, że sąd uzna, iż RZGW nie ma prawa naliczać portom opłat dennych. Sawicki powiedział, że "znaczna grupa" przedstawicieli portów wybiera się w piątek do sądu, przedsiębiorcy zastanawiają się też nad urządzeniem przed sądem pikiety.

Właścicieli portów oburza wysokość opłat. "RZGW za 2011 rok naliczył mi 60 tys. zł. To nie do udźwignięcia, przecież port działa dwa miesiące w roku" - powiedziała PAP właścicielka portu Stranda nad Kisajnem Bente Pedersen-Łuczków. Dodała, że gdyby miała płacić tak wysokie opłaty, to działalność jej portu nie miałaby sensu.

Sawicki zwrócił uwagę na konsekwencje wysokości opłat nałożonych na właścicieli portów. "My podniesiemy drastycznie opłaty w portach, więc ludzie zaczną cumować na dziko, w krzakach, zatokach, tam będą śmieci, wylewanie szamba, mycie się w jeziorze. Czy tak ma wyglądać żeglarstwo na Mazurach?" - pytał.

W sądzie w Mrągowie poinformowano w czwartek PAP, że "wszystko wskazuje na to, że zaplanowana na piątek rozprawa się odbędzie". (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA