REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa budżetowa na 2014 rok w Sejmie

Budżet na 2014 rok.
Budżet na 2014 rok.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie trwa pierwsze czytanie ustawy budżetowej na 2014 rok. Zdaniem ministra finansów, przyszłoroczny budżet będzie częścią wielkiej przebudowy finansów publicznych.

Rząd i Platforma zachwalają projekt przyszłorocznego budżetu. Opozycja zgodnie krytykuje plany wicepremiera-ministra finansów Jacka Rostowskiego. W Sejmie trwa pierwsze czytanie ustawy budżetowej na 2014 rok.

REKLAMA

Projekt zakłada między innymi inflację na poziomie 2,4 procent i wzrost PKB o 2,5 procent. Bezrobocie na koniec roku ma wynieść 13,8 procent, a deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć 47,7 miliarda złotych.

Polecamy: Forum

REKLAMA

Zdaniem ministra finansów, przyszłoroczny budżet będzie częścią wielkiej przebudowy finansów publicznych. Jacek Rostowski podkreślił, że kluczowa dla budżetu reguła wydatkowa jest lepsza niż dotychczasowe przepisy chroniące bezpieczeństwo finansów publicznych, w tym progi ostrożnościowe. "Gdy koniunktura będzie silna, to reguła będzie wymuszać na rządzie bardziej konserwatywną politykę wydatkową" - zaznaczył minister.

Druga ustawa istotna dla przyszłorocznego budżetu to reforma OFE. Jacek Rostowski zapewnia, że w tym przypadku nie ma mowy o "skoku na kasę", bo chodzi o bezpieczeństwo emerytów. "Wprowadzamy dobrowolność przekazywania przyszłych składek do OFE, tego wcześniej nie było" - zapewniał wicepremier Rostowski. Podkreślił, że widoczne są sygnały poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce. Dzieje się tak - jak mówił - z powodu pojawiającego się ożywienia w strefie euro oraz dzięki działaniom rządu, do których należy program gwarancji de minimis.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnych argumentów używał poseł Platformy Obywatelskiej, Dariusz Rosati. Jak, mówił o ożywieniu świadczą zarówno wskaźniki produkcji, jak i sprzedaży detalicznej, eksportu oraz koniunktury.

REKLAMA

Dariusz Rosati mówił, że przewidywany wzrost gospodarczy to ostrożna prognoza. Poseł PO podkreślił, że konstrukcja budżetu na 2014 rok oparta jest na założeniu przyjęcia równocześnie z ustawą budżetową trzech ustaw. Chodzi o ustawę okołobudżetową, ustawę o VAT, a także ustawę zmieniającą zapisy w prawie o finansach publicznych

Prawo i Sprawiedliwość chce odrzucenia projektu przyszłorocznego budżetu. Beata Szydło z PiS podkreśliła, że najważniejsze dla budżetu ustawy jeszcze nie weszły w życie: "Jest wątpliwość dotycząca zmian w OFE, tego projektu ustawy po prostu nie ma." - argumentowała posłanka PiS. Jak dodała, tegoroczny budżet podczas uchwalania również był przedstawiany przez PO jako realny, jednak jak się okazało wymagał on nowelizacji.
Posłanka dodała, że powodów do odrzucenia projektu przyszłorocznych finansów jest znacznie więcej. "Zawyżone prognozy dochodów głównie z podatku VAT, nie ma również tych zmian wprowadzonych ustawami okołobudżetowymi i wreszcie przerzucanie skutków własnej, nieudolnej polityki na kolejne rządy." - wyliczała Beata Szydło.

Projekt budżetu krytykują także posłowie Twojego Ruchu (dawnego Ruchu Palikota). Partia, podobnie jak PiS, chce odrzucenia tego dokumentu. Wincenty Elsner w ostrych słowach wypowiadał się o sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Podkreślił, że co innego mówi premier i minister finansów. Dodał, że w Polsce mamy dwa światy - polityków rządu i PO, którzy zbyt optymistycznie zapatrują się na gospodarkę kraju oraz ludzi z tzw. Polski powiatowej. "Żyjących w miastach i miasteczkach, ludzi szukających pracy, liczących drobne przed wypłatą zaciągających się coraz droższymi. Oni wiedzą, że nie jest dobrze, bo rośnie dług, rosną podatki, nie ma pracy i perspektyw - dla nich i dla Polski" - alarmował poseł Twojego Ruchu. Wincenty Elsner sporo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił też finansom Kościoła. Sprzeciwił się jakiemukolwiek finansowaniu Kościoła przez podatników.

Koalicyjne PSL zarzuca ministrowi finansów złą wolę w sprawie przyszłorocznego budżetu. Poseł ludowców Jan Łopata podniósł kwestię zbyt małej kwoty przeznaczonej na narodowy program przebudowy dróg lokalnych. Jest on współfinansowany przez budżet państwa i samorządy.

Poseł Jan Łopata zarzucił rządowi niespełnienie obietnicy, że przeznaczy na ten cel miliard złotych. "W tym projekcie jest tylko 250 milionów złotych, panie ministrze, to jest niepoważne" - zwracał się do szefa resortu finansów poseł PSL.

Jan Łopata przyznał, że budżet należałoby budować w oparciu o już istniejące przepisy. Polityk pochwalił rząd za trafną prognozę wzrostu PKB na poziomie 2 i pół procent. Argumentował, że podobne przewidywania przedstawiają eksperci i instytucje międzynarodowe.

SLD zwracało uwagę, że dziś nawet zatrudnienie nie chroni przed biedą. Coraz częściej można obserwować zjawisko tak zwanych biednych pracujących - twierdzi poseł SLD Ryszard Zbrzyzny. Jak mówił, Polacy są coraz bardziej obciążani podatkami. "W 2014 roku zapłacimy PIT wyższy o prawie 7 punktów procentowych niż w tym roku, mimo że wynagrodzenia realnie nie wzrosną. Oznacza to, że Polacy zubożeją o kolejne 3 miliardy złotych" - przekonywał. Poseł SLD krytycznie wypowiadał się też między innymi o stanie finansów państwa.

Solidarna Polska wytyka Jackowi Rostowskiemu pomyłki. Poseł Jacek Bogucki uważa, że budżet jest oderwany od rzeczywistości, bo przygotowywał go minister finansów, który ciągle się myli. "Każdy szef wywaliłby księgowego, który by się tak mylił. Polityk Solidarnej Polski podkreślał, że przyszłoroczny budżet napisano przed zmianą prawa, na której został oparty. "Zmian w OFE jeszcze nie ma, nie było ich jeszcze w parlamencie, a w projekcie budżetu są już zapisane konkretne liczby" - zaznaczył Jacek Bogucki.

Ostateczny projekt rządowy w sprawie OFE trafi do parlamentu w połowie listopada - poinformował premier Donald Tusk. Potwierdził też, że jutro wieczorem dokument zostanie przesłany do konsultacji.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA