REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia rehabilitacyjne dla strażaków OSP?

REKLAMA

REKLAMA

Strażacy ochotnicy przygotowali obywatelski projekt nowelizacji ustawy z 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Do 15 listopada chcą zebrać pod nią wymagane 100 tys. podpisów poparcia. Jak przekonują, rozszerzenie przysługujących im uprawnień usunie bariery powstrzymujące osoby uczące się lub bezrobotne przed wstąpieniem do OSP. Premier Kopacz zadeklarowała na spotkaniu w Olsztynku, że jest gotowa do rozmów na temat takich zmian w prawie.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała w poniedziałek, że jest gotowa do rozmów z przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych o zmianach w prawie, które zapewnią zasiłki  i świadczenie rehabilitacyjne strażakom ochotnikom poszkodowanym podczas akcji ratowniczych.

REKLAMA

Szefowa rządu spotkała się w poniedziałek w remizie w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie) z miejscowymi strażakami OSP i ratownikami medycznymi. Jak wyjaśniła, przyjechała na spotkanie dlatego, że bliskie są jej oba te zawody, gdyż sama pracowała w przeszłości jako lekarz karetki pogotowia.

REKLAMA

"Jesteście takimi cichymi bohaterami. Dobrze wiecie, jaka jest wasza rola i robicie to zupełnie bezinteresownie, bez jakichkolwiek profitów finansowych i niekiedy narażając swoje życie i zdrowie" - mówiła. Przypomniała, że strażacy ochotnicy wykonują swoje zadania często anonimowo i kosztem własnych rodzin. Podkreśliła też, że ich pomocy w ratowaniu ludzi nie da się w żaden sposób wycenić.

Premier przyznała, że słyszała o postulatach tego środowiska nt. zmian ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Przedstawiciele OSP domagają się zabezpieczenia społecznego strażaków niezawodowych, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu w trakcie działań ratowniczych lub ćwiczeń. Chcą - podobnie jak w przypadku strażaków zawodowych - otrzymywać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne na okres niezdolności do pracy.

Obecnie poszkodowany w akcji strażak OSP - jeśli nie był zatrudniony na umowę o pracę, jest studentem czy bezrobotnym - nie ma prawa do takich świadczeń za czas choroby i rehabilitacji. W okresie niezdolności do pracy jest pozbawiony zabezpieczenia finansowego dla siebie i rodziny, a jednocześnie nie może podjąć żadnego zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z obowiązującymi przepisami strażacy niezawodowi, którzy nie mają ubezpieczenia społecznego z tytułu zatrudnienia lub własnej działalności gospodarczej, otrzymują jedynie jednorazowe odszkodowanie wypadkowe, bo są ubezpieczeni przez gminę.

REKLAMA

Dlatego strażacy ochotnicy przygotowali obywatelski projekt nowelizacji ustawy z 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej. Do 15 listopada chcą zebrać pod nią wymagane 100 tys. podpisów poparcia. Jak przekonują, rozszerzenie przysługujących im uprawnień usunie bariery powstrzymujące osoby uczące się lub bezrobotne przed wstąpieniem do OSP.

Premier Kopacz zadeklarowała na spotkaniu w Olsztynku, że jest gotowa do rozmów na temat takich zmian w prawie. "Nie znam szczegółów tego projektu, ale chętnie usiądę z wami do stołu, nawet zanim zbierzecie te podpisy" - zapewniła.

Dodała, że jeśli przekonają ją argumenty strażaków, to być może projekt zmiany ustawy trafi do Sejmu jako inicjatywa poselska. Zastrzegła, że w odróżnieniu od innych polityków nie jeździ po kraju, żeby składać obietnice w czasie kampanii wyborczej. "Ale, co jest ważne, chcę z wami rozmawiać na temat tej ustawy" - podkreśliła.

Obecny na spotkaniu burmistrz Olsztynka Artur Wrochna powiedział, że Ewa Kopacz jest pierwszym szefem polskiego rządu, który odwiedził to miasto.

"Stracił ten premier, który nie odwiedzał takich małych miejsc, a jeździł wyłącznie do stolic województw. Ja uważam, że małe jest piękne i to piękno można zobaczyć, kiedy się tam jest, a nie tylko z albumów i opowieści" - odpowiedziała mu szefowa rządu.

Ochotnicze Straże Pożarne na Warmii i Mazurach zrzeszają blisko 18 tys. osób, służących w 580 jednostkach.(PAP)

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA